| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru atei dar si crestini daca se poate sa-mi specificati ce sunteti pe langa raspuns.
Din toate motivele care au format parerea CRED sau NU CRED in Dumnezeu,care este motivul cel mai clar in viata voastra detasat de restul care v-a facut sa spuneti ca exista sau nu exista Dumnezeu? Singurul, nu toate.

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca atunci cand eram agnostica cineva mi- a provocat sa- i cer Creatorului dacs exista sa mi se reveleze.Ce s- a intamplat duoa acea provocare m- a readus la credinta.Am scris pe lar la intrwbarile mele cum a fost exoerienta.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Nu ai fost atee, agnostica si ca 99% din creștini, ai dat de necaz si gata te ai pocăit

| anonimg a răspuns:

Experienta personala (cunoasterea lui Dumnezeu) m-a adus la credinta in Dumnezeu.
Pe de alta parte nu mi-ar fi fost de niciun folos doar gandul existentei unui Dumnezeu creator (daca as fi crezut ca ar exista un Creator).
Dumnezeu cheama pe toti oamenii la o astfel de cunoastere; doar ca unii se opun, iar altii nu.

| halogen001 a răspuns:

Povestea e neconforma cu realitatea, e fără dovezi, e absurda, e puerila și e primitiva, deci e minciuna.
Prin știință ne apropiem de adevăr, iar prin credință ne apropiem de minciuna.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt creștin. Motivul cel mai mare care m-a facut să cred e studiul în profunzime a filozofiei, logicii și istoriei. Întelegerea paradigmatica si metafizica a lumii.

| CIaudiu a răspuns:

Pai cel mai clar motiv si de specificat la cerinta ta doar unul singur, ar fi evolutionismul.

| troleibuz a răspuns:

Toata povestea e ilogica si groteasca.

| chuckmanson a răspuns:

Păi pentru mine cred că motivul care m-a împins oficial spre ateism ar fi legile despre sacrificarea de animale în Exod și levitic. Nu am putut concepe ideea a unui zeu binevoitor care să ceară viața unor animale nevinovate și din moment ce am fost demult pasionat de mitologie greco romană, și am văzut că același tip de ritualuri erau făcute și pentru venerarea zeilor păgâni, asta m-a pus pe gânduri. După am continuat să cercetez biblia și multe alte religii și am ajuns la concluzia că zeii sunt niște ființe imaginare.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

De fapt acele sacrificii erau in favoarea animalelor dacă te gândești un pic. În primul rând animalul sacrificat era întotdeauna mâncat deci nu murea degeaba. Și nu te poti astepta la diete vegane în epoca bronzului. Sa fim seriosi. Foametea era la ordinea zilei. Trebuiau sa manance animale, dar felul in care omorau acele animale era strict reglementat. De exemplu nu aveai voie sa mananci animale sugrumate. Asta însemna ca trebuia sa omori animalul in modul cel mai putin dureros cu putinta. Pe cat era posibil în acea vreme cu tehnologia de atunci. În al doilea rând existau animale a caror consumatie era interzisa. Deci asta înseamnă că nu omorau in stanga si-n dreapta orice prindeau.
În al treilea rand Dumnezeu nici nu voia ca lucrurile sa stea asa. In gradina Raiului inainte ca Adam si Eva sa pacatuiasca animalele nu erau omorate pentru hrană. Nu-mi pasă dacă crezi sau nu ca asta chiar a existat. Intentia mea era sa arat ca pentru Dumnezeu ideal ar fi ca animalele sa nu moara si nici sa sufere.

| TristanTzara a răspuns:

Agnostic. Motivul pur și simplu, e singura poziție ce o poți lua purrațional. Realizez că există posibilitea de a exista un Dumnezeu, că poate avea sens logic perfect coerent într-o multitudine de forme și totuși să nu existe dovezi, să aibă sens de ce să nu existe dovezi și toate alea, dar totuși nu exită dovezi... dar cum lipsa dovezilor nu implică ne existența obiectului în sine, singura concluzie e "nu se poate determina".

| Mogiojojo a răspuns (pentru TristanTzara):

Și eu cred la fel. Cei care se numesc 'atei' mi se par iraționali. Deci agnostic mi se pare cea mai bună variantă. Totuși asta nu contrazice credința mea în reincarnare.

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Am o curiozitate pentru oamenii care cred in reincarnare, deci a existat un numar fix de suflete/oameni, aceia au inceput sa se reincarneze si atat? Intrebarea mea este, cum crezi tu ca se intampla asta, adica unii se reincarneaza altii apar nou nouti? cum se face diferenta intre astea? sau oameni din secolul 1 tot traiesc si traiesc si traiesc?

| chuckmanson a răspuns (pentru Mogiojojo):

Deci eu sunt "irațional" pentru a respinge existența unei ființe care încalcă legile naturii, dar tu ești "rațională" deși nu există nici măcar o singură dovadă că reîncarnarea ar exista și, de fapt, este un concept care încalcă de asemenea legile naturii?

| Mogiojojo a răspuns (pentru chuckmanson):

De fapt e reincarnare în simulare. De-aia îi și zic 'existență secționată'

| Mogiojojo a răspuns (pentru chuckmanson):

Există multe dovezi, mărturii că ar exista reincarnare. Nu încerc sa te conving.
M-am gândit ca tocmai de-aia ii zice 'dumnezeu', pentru că încalcă legile naturii. (deși eu nu știu sigur)

| samael666 a răspuns (pentru chuckmanson):

Gandalf,eu spun ca este alegerea fiecaruia,cu conditia sa nu devina stanjenitor sau chiar impunator,cum este minciuna de religie in scoala, de au ajuns sa intrebe pustoaicele pe aici daca sa se dezvirgineze cu profu de religie, direct scopit, adica castrat, pe intelesul tuturor.Mai bine invatau istoria religiilor,asa aflau si ei de unde provine duminica zi de odihna.Te respect ca vrajitor tongue))),insa ne expunem idei acilisea,eu am dovezile mele personale ca exista o reincarnare ciclica,viata,asa cu o stim noi, este de o complexitate naucitoare, mai bine sa nu aflam nimic,"ignorance is bless", dar nici sa ne lasam prostiti de o institutie plina de infractori si paraziti ai societatii numita BOR, multumesc

| doctorandus a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu cred in Dumnezeu.

Dar iti spun pe sleau ca nu exista niciun fel de dovezi: nici ca Dumnezeu exista, nici ca Dumnezeu nu exista. Idem pentru reincarnare.

| badpanda a răspuns:

Indiferent ce raspunsuri primesti nu o sa intelegi nimic ca de obicei.

| pacatosulBogdan a răspuns:

De ce exista ceva mai degraba decat nu exista? De ce este predominanta existenta inexistentei? Cum poate exista ceva de la sine, fara sa fie creat? Fara Dumnezeu, care este principiul ontologic, singurul care are existenta in Sine, nimic nu poate fi explicat, nimic nu poate exista. Am avea o serie infinita si absurda de creatori creati la randul lor de altcineva. Cineva trebuie sa existe, din care absolut toate existentele isi au numele. Trebuie sa existe o baza, un principiu ontologic, o Fiinta personala existenta in Sine, care sa creeze absolut totul, nu automat, ci pe baza unei gandiri si pe baza unui sentiment de generozitate sau bunatate, pentru a da existenta si altora, care sa se bucure ca exista si care sa cunoasca pe Creatorul lor. Ca aceasta este viata vesnica, ne invata Biserica lui Hristos, sa cunoastem pe Dumnezeu si pe Fiul Sau, Iisus Hristos, pe care L-a trimis in lume ca Mantuitor si prin care avem iertarea pacatelor.

| Bluestar15 a răspuns:

E simplu: am fost ateu militant vreo 6 ani pana am vazut cu ochii mei si pe propria piele cateva minuni la moastele sfintilor. Dupa asa ceva si sa vrei sa nu crezi, nu mai ai cum. Asta e tot. Cere si ti se va da, cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide. Oricine cauta adevarul poate spune ceva foarte simplu "Doamne, nu cred ca Tu existi, dar daca totusi existi, da-mi un semn in asa fel incat sa inteleg ca esti aici". Cine e intr-adevar sincer va primi raspuns. Asta e tot.

| doctorandus a răspuns (pentru Bluestar15):

Eu cred in Dumnezeu.

Dar iti spun pe sleau ca nu exista niciun fel de dovezi: nici ca Dumnezeu exista, nici ca Dumnezeu nu exista.

| Patrick111 a răspuns:

Pai gandeste-te acum,soarele este pus la o distanta perfecta de pamant,la fel si luna,pamantul a fost creat sa aiba apa,oxigen,animale etc etc,nu ti se pare ca cineva le-a pus asa,eu cred ca o Zeitate sau o putere a facut asta pentru ca noi suntem prea bine pusi in lume,a venit vreo gaura neagra, nu, a venit vreun meteorit, nu deci eu cred ca cineva a pus aceste chestii, pentru ca cum am mai spus, lucrurile sunt prea exacte si perfecte pus ca sa fie la intamplare.

| CIaudiu a răspuns (pentru Patrick111):

Vorbesti niste tampenii cat tine de mari. Avand in vedere ca traim intr-un univers ce ar putea fi infinit, in cazul asta este total logic ca si posibilitatile sa fie infinite. Deci vei vedea tot felul de combinatii ale atomilor care vor incepe la un moment dat sa se repete din nou si din nou la nesfarsit. Deci viata nu ar exista doar pe aceasta planeta, ci la infinit. Si pentru ca exista un infinit de posibilitati, la un moment dat acceasi planeta cu fix aceeasi locuitori vor exista doar ca vor avea actiuni diferite (intr-un scenariu vei fi avocat, in altul rege al Spaniei, in altul cersetor in fata la penny, si tot asa la nesfarsit).
Daca universul este finit, oricum numarul planetelor, galaxiilor si sistemelor solare este de ordinul trilioanelor de trilioane de trilioane de trilioane... Deci avem si aici posibilitati extrem de multe, si astfel sa putem gasi sisteme solare fara posibilitatea vietii dar si sisteme solare cu posibilitatea vietii avand planete ce se afla in zona locuibila a stelei pe care acestea o orbiteaza. Si pentru ca posibilitatile sunt multe, pe cateva dintre aceste planete aflate in zona locuibila se pot gasi si elementele chimice ce pot sustine formarea complexa a elementelor organice care duc la nasterea vietii. Avand in vedere ca universul este cotat ca avand o lungime de 93 de miliarde de ani lumina, noi am reusit sa descoperim in acest inceput al erei tehnologice spatiale cateva planete ce pot da nastere vietii chiar in apropierea noastea la cel mult 600-1000 ani lumina, practic doar in galaxia noastra care e MULT mai mare de atat. Gandeste-te doar in tot universul ce se poate intalni. Si sunt convins ca undeva prin univers exista si alte civilizatii chiar mai avansate ca noi doar ca din cauza distantelor uriase nu ne putem intalni. Deci ce apui tu acolo pe langa ca arata ca faci o eroare de logica colosala, arata ca voi religiosii sunteti cu logica si inteligenta la pamant.

| Patrick111 a răspuns (pentru CIaudiu):

Iată care sunt de fapt adevaratele opinii ale lui Einstein:
„Cuvântul dumnezeu nu este nimic altceva pentru mine decât expresia şi produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecţie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilăreşti. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia".
Se pare că presupusa religiozitate a marelui savant se referă mai degrabă la admiraţia pe care acesta o nutreşte faţă de structura unei lumi, care se revelează treptat cu ajutorul ştiinţei:
„Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admiraţia fără limite faţă de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui ştiinţa".

| Patrick111 a răspuns (pentru CIaudiu):

Sau de exemplu sufletul, nu este facut din nimic, este doar o chestie in corpul nostru care nu poate muri niciodata, cum explici asta?

| CIaudiu a răspuns (pentru Patrick111):

Ce treaba are ce a spus Einstein cu ce ti-am spus eu?

"Sau de exemplu sufletul, nu este facut din nimic, este doar o chestie in corpul nostru care nu poate muri niciodata, cum explici asta?" Sufletul nu exista, e doar o inventie religioasa. Toata constiinta ta face parte din procesele chimice ale creierului, nu dintr-o inventie. Daca iti cer sa-mi dovedesti existenta sufletului care se afla in corpul tuturor, deci ar trebui sa fie dovedit usor, imi poti dovedi existenta sa?

| Patrick111 a răspuns (pentru CIaudiu):

Daca nu am avea suflet nu am iubi,nu am simti muzica,glumele etc,ceva e in noi,ca daca nu era eram ca niste roboti,creierul este facut sa gandim,sa ne miscam,sa putem interactiona si gandi,dar asta nu are treaba cu ce simtim,in afara de corpul asta mai este un corp energetic care nu moare niciodata,ca daca nu am avea acel corp am fi doar o bucata de carne,in univers nu era nimic, gandeste-te la Bing Bang, ce crezi? ca a aparut asa din senin, nu, este o alta putere care a creat chestia asta

| halogen001 a răspuns (pentru Patrick111):

Sufletul e strict legat de creier. Se vede lucrul acesta atunci cand omul e beat, drogat, bolnav, accidentat sau cu Alzheimer. Daca sufletul nu ar fi material si ar fi separat de materie, de corp, atunci nu ar fi afectat de starea creierului. Sufletul daca ar exista s-ar constata ca nu retine informatii, nu conduce omul, nu furnizeaza omului informatii. Omul cand doarme sau cand e drogat sau cand inchide ochii sau cand intoarce capul nu mai vede si nu mai stie ce s-a intamplat. Doar simturile aduc omului informatii, nu sufletul. Omul daca e bolnav sau drogat poate sa nu mai stie nici cum il cheama si poate avea un comportament total diferit, deci "sufletul" e creierul si e material. Daca nu ar fi material, ar ramane intact, nu ar fi afectat de substante, de boala, de accidentele care afecteaza creierul. Sufletul nu retine informatia. Omul bolnav, accidentat nu mai stie unele lucruri. Daca sufletul era independent de creier, omul nu mai uita nimic si se comporta normal, nu mai avea Alzheimer. In plus omul nu se naste invatat, iar invatarea se face cu ajutorul simturilor, nu cu sufletul. Sufletul e doar o inventie primitiva care sa explice functionarea omului vazut ca o marioneta comandata de un suflet. In realitate asa ceva nu exista, pentru ca daca ar exista, dupa cum am vazut nu conduce omul, nu retine informatii si nu aduce omului informatii.
Iubirea, sentimentele si inteligenta sunt rezultatul evolutiei in timp prin selectie naturala. Sentimentele, gandirea, si inteligenta sunt caracteristici ale fiintelor vii, caracteristici care inlesnesc adaptarea la mediu. Plăcerea, neplăcerea sunt rezultatul selecției naturale. Daca individul nu are plăcerea de a trai, dispare cu tot cu specia din care face parte. Deci, durerea, plăcerea, neplăcerea, binele, răul, inteligenta, sentimentele sunt toate rezultatul selecției naturale. Codul genetic e supus mutațiilor datorate reproducerii si condițiilor de mediu. In urma selectiei naturale care nu e ceva ce depinde de vointa cuiva, indivizii care se adaptează mai bine mediului trăiesc si se înmulțesc, iar cei neadaptați dispar cu tot cu acel cod genetic care nu asigura supraviețuirea si înmulțirea. In felul asta, "natura" fără a avea voință sau inteligenta scrie codul genetic. De asta avem atâtea specii de viețuitoare. Toate variantele de cod genetic care asigura supravietuirea si înmulțirea sunt prezente, de la viruși pana la om.
Un zeu nemuritor si atotputernic nu are nevoie de inteligenta, nu are nevoie de iubire, de sentimente, pentru ca orice ar face, el nu moare, nu e afectat cu nimic si de aceea un zeu nemuritor si atotputernic in mod logic nu are sentimente, iubire, vointa sau inteligenta pentru ca nu ii folosesc la nimic. Fiintele vii au nevoie de inteligenta, de iubire, de vointa, sa stie ce e bine si ce e rau si toate astea sunt inscrise in codul genetic in urma evolutiei prin selectie naturala. Un om nu poate face ce vrea. Daca vrea sa-si tina respiratia o ora, nu poate, pentru ca asa e codul genetic scris de natura prin selectie naturala. Indivizii care pot sa-si tina respirația nelimitat, sau care nu știu ce e bine și ce e rău, indivizii care nu iubesc, care nu au plăcerea de a se înmulți fie mor, fie nu se inmultesc si codul genetic cu astfel de caracteristici dispare. De asta prin selectie naturala s-au obtinut vietuitoarele care exista astazi si care sunt ca niste robotei creati de natura. Comportamentul omului e determinat si genetic si prin invatare (avand creier, inteligenta, memorie, gandire, sentimente), nu de un suflet inexistent care nu retine informații, care nu aduce informații si care nu conduce omul. Toate astea asigura supravietuirea omului si adaptarea la mediu si sunt rezultatul selectiei naturale.
Un zeu nu are nevoie de asa ceva. Pentru un zeu, omul e lipsit de importanta. Nu are zeul nevoie de nimic de la om si atunci e logica concluzia ca omul nu e creatia unui zeu. Zeii sunt personaje imaginare inventate de omul primitiv folosite pentru a "explica" fenomenele naturale neexplicate științific si pentru a prosti naivii creduli si neștiutori.
Realitatea e ca un zeu avand viata vesnica si putere nelimitata, nu are nevoie nici de oameni, nici de animale, nici de pamant, deci concluzia e ca nu are de ce sa faca asa ceva. Un zeu nu face oameni, nu il intereseaza ce fac oamenii, cum traiesc, ce mananca, cum se reproduc, ce carti cu povesti citesc sau ce ritualuri primitive mai fac.
In realitate un zeu nu exista si daca ar exista, nu ar avea caracteristicile unei vietuitoare, deci ar fi fara simturi, fara gandire, fara inteligenta, fara sentimente, deci practic nu ar fi viu.
Falsitatea existentei unui creator inteligent inzestrat cu vointa, cu sentimente si cu iubire e demonstrata de realitate.
Zeul din cartea cu povesti are atata putere si iubeste omul asa de mult incat e invizibil si nu poate comunica cu omul, deci e invizibil, surdomut si orb.
Iubirea si puterea zeului din cartea cu povesti inseamna ca a facut purici, paduchi, plosnite, capuse si tantari, se ocupa cu minuni si lasa oamenii pe care ii iubeste in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie.
Se vede deci contradictia dintre realitate si povestea cu zei primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.
La adevar se ajunge prin stiinta si la minciuna (=Dumnezeu) se ajunge prin credinta.
Un om ca sa fie înșelat trebuie sa nu aiba știința, deci sa nu știe care e adevărul si sa aiba credință, adica sa creadă minciuna spusa de omul necinstit.
Un zeu cinstit nu cere credință, pentru ca nu are nevoie de asa ceva. Credință cere omul mincinos care vrea sa înșele omul naiv, credul, neștiutor și care nu gândește.

| CIaudiu a răspuns (pentru Patrick111):

Tu nu vrei sa intelegi ca orice am face, gandi, simti si tot asa, este generat de reactiile chimice din creierul nostru? Cat de greu e sa realizezi asta, sa accepti asta? Atat de mult va tampeste religia?

Si atunci cainii, pisicile si alte animale cum pot sa se ataseze si sa iubeasca omul si sa fie tristi la moartea acestora daca aia n-au suflet dupa spusele unora dintre religiosi? Ca se afirma mult si bine ca animalele n-au constiinta, n-au gandire, n-au nimic.
S-au hai sa-ti spun ceva mai concret. Creierul nostru e format din mai multe parti, iar fiecare parte are rolul sau bine definit. De ce crezi ca exista criminali in serie care ucid intr-un mod total brutal si scarbos incat noi am lesina si am avea traume toata viata daca le-am vedea? Pentru ca acei oameni au acea parte a creierului care se ocupa de sentimente, de remuscare, de iubire sub dezvoltata ca al unui copil de 2-3 ani, iar asta le permite sa ucida in asa moduri fara vreun fel de remuscare.

Nu ti se pare ca romanul de la un timp se crede si doctor, si avocat, si inginer si atotstiutor iar cand nu stie nimic tot spune el ceva? Tu nu te pui in acceasi situatie? Sau esti doctor in neurologie si stii ce spui? Esti om de stiinta? Ai vreun document oficial care atesta ineptiile tale? Pe ce te bazezi cand afirmi mizeriile acelea total eronate? Fugiti de stiinta si gandire ca dracul de tamaie, ca doar asa intreaga dogma religioasa poate supravietui in era asta tehnologica. Daca nu v-ati indoctrina copiii fortat cu religia voastra ieftina inca de cand nu au puterea de alegere si intelegere, ati fi pe cale de disparitie.

| samael666 a răspuns:

Dumnezeu,este ca iubirea,nu o vezi, o simti, asa este Dumnezeu, mai ales daca ai si ceva nativ, ma refer la simturi extrasenzoriale