| nooot2 a întrebat:

De ce exista atata ura si galceava intre atei si crestini? Oare nu putem trai toti pe aceeasi planeta,fie ca ne incredem in Dumnezeu fie ca nu? Avem dreptul de a gandi liber garantat prin constitutie.
Dragi crestini intriganti/atei intriganti, oamenii sunt LIBERI sa creada in ce vor ei. Daca eu gasesc o piatra pot sa ma inchin la ea.Nimeni nu-mi poate spune nimic, e dreptul meu.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai dreptate e alegerea ta, altfel spus:daca vreau sa fiu cu El acolo sus, este nevoie ca El sa fie cu mine aici jos.

| anonim4565 a răspuns:

Un adevarat crestin nu are ura pe nici un om si nici un om educat fie de alta religie sau fara religie nu ar trebui sa aiba

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Nu te gandi ca e o chestie gen ateu vs crestin. E o chestie mai mult ateu vs religie.

Gandeste-te ca din cauza religiei, suntem toti botezati cand nu ne putem spune opinia in legatura cu asta. Gandeste-te la cat rau a facut credinta in lume, mai ales crestinismul(vezi cruciadele, gandeste-te la oamenii de stiinta si filosofii omorati sau sechestrati de biserica).

Ia in calcul banii irositi pentru construirea de biserici si manastiri, pentru plata a mii de popi, din care cei mai multi fara 'har'. Acesti bani chiar ar fi facut diferenta intr-o societate contemporana.

Gandeste-te la cat de mult a incetinit si cat de mult va incetini in continuare progresul stiintific si economic. Aici ma refer mai mult la cea crestina.

Imi vin multe alte idei, dar trebuie sa fug acum.

| anonim4565 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Pai intr-adevar la botez trebuie sa fi mare sa poti marturisi ca crezi in El si ca vrei tu sa te botezi nu ca vrea mama sau tata

| RAY a răspuns:

Da,dar de ce incerca crestinii sa ne converteasca la religia lor? daca nu te convertesti vei arde vesnic in iad

| 1Mihai1 a răspuns:

Creştinii pun întrebări, ateii (şi creştinii ) răspund.
Ateii pun întrebări, creştinii (şi ateii) răspund.

PS: Scuzaţi generalizarea.

| copiladolescent a răspuns (pentru 1Mihai1):

In plus este si simplu fapt ca oamenii confunda religia cu biserica (fiind vorba de oamenii reprezentanti ai bisericii) sau cu enoriasi. Cand un adevarat crestin te indeamna sa crezi in Dumnezeu, tu ii poti darui toate exemplele negative din lume. Exista si sunt adevarate, dar eu cred, ca aceia nu sunt cu adevarat crestini, nu cred de fapt in El. Dumnezeu a spus "sa nu ucizi", cruciadele au ucis, biserica a devenit urata pentru aceasta. Cum ar fi putut sa nu devina intr-ucat suntem definiti prin ceea ce facem? Puterea exemplului este de mii de ori mai puternica decat cea a cuvantului. Astfel ar parea ca ai dreptate sa fii ateu, dar eu nu vad lucrurile asa. Pentru ca astfel refuzi sa vezi toate momentele in care crestinii manati de preoti si de biserica au facut bine, refuzi sa vezi ca au creat o lume mai buna. Biserica ar trebui sa ii para mereu rau fiindca a adus dezgustul fata de sine prin actele de criminalitate, a ascuns in spatele sau, poate din teama, poate obligata, niste oameni fara scrupule, este normal ca aceasta i-a facut pe oameni sa se simta furati sau neindreptatiti. Dar din nou, daca am vedea numai examplele negative, Biserica si-ar pierde scopul. Toate au fost greselile oameniilor si poate ei au fost fanatici si nici nu si-au inchipui de fapt ceea ce fac, ca obligand inspre o religie, nu fac decat sa produca si mai multa impotrivire sufleteasca. Dar biserica, o Biserica adevarata, este Casa lui Dumnezeu. Acum nu consider ca mai poate fii vorba despre criminalitate in sanul ei, cunosc atat de multi oamenii plini de har, sfaturile ei sunt atat de bune, e facuta sa fie pasnica si iertatoare. Fiindca invata cuvintele lui Dumnezeu, si imi poate spune cineva, unde Acesta a gresit? Adevarata Biserica e facuta pentru a ocroti si ajuta iar daca cineva si-a batut vreodata joc de imaginea ei, de scopurile ei, acela va fi pedepsit fiindca, repet, este Casa lui Dumnezeu, si este Imparatul Bunatatii, al Dreptatii, al Iubirii si al Adevarului. Nu uitati ca fariseii L-au rastignit pe Iisus crezand ca protejeaza Scriptra, fiecare om trebuie sa vada si sa aleaga ceea ce este corect! Nu sa creada nebuneste, dar mie mi s-ar parea o nebunie sa nu cred in nimic cand am atatea motive sa cred ca exista.
(imi cer iertare daca am jignit pe cineva exprimandu-mi opinia aceasta, dar doresc sa repet ca Biserica in ochii mei are un scop adevarat)

| mudokinss a răspuns:

Noot2 raspunsul la intrebarea ta e simplu! Primo-toate astea au un scop!
Secundo-religia di cele mai vechi timpuri a fost mai puternica decat orice guvernare[nu conteaza in ce timp, feudal sau modern]ori-ce tip de guvernare nu are dreptul sa se implice in statutul de drept al religiei, scopul religiei a fost din todeauna sa faca profit. Nu poti face profit daca nu ai adepti[vezi inchizitia] in trecut oamenii munceau pentru biserica si ce le ramanea din timpul liber munceau si propriul pamant din care ce scotea din recolta lui o parte trebuia ''donata'' bisericii.
''De ce exista atata ura si galceava intre atei si crestini?''
-Fiindca sa ajuns la saturatie! in coditiile in care resursele naturale se imputineaza si biserica sau adepti incearca sa ademeneasca populatia[ateii] catre biserica, asta e tot pentru profit. galceava de care spui e din cauza tarilor unde exista mai mult de 2 religii si cel putin una din ele au adepti fanatici. In trecut biserica nu avea nevoie ca adeptii sa fie prea destepti si invatati altfel intelegeau prea bine ce se intampla, dar in zilele noastre una din religii[musulmanii] sa extins destul de mult.
In Africa de exemplu[o parte a Africii nu mai tin minte care]copiii sunt obligati sa invete coranul[un fel de biblie]de dimineata pana seara, aceasta fiind singura metoda de invatamant, cei care nu se supun[pana la urma e doar un copil] sunt biciuiti si pusi sa bearga dea busilea pe pietre sau asa ceva...,
-Nu uita cine detine suprematia in religie detine si puterea in acel stat.
din fericire la noi in tara daca vrei sa te inchini la o piatra biserica nu are ce sa iti faca dar vei fi luat drept nebun si vei fi deconsiderat in societate.
Cel mai bun mod sa nu iti mai faci inima rea e sa ramai neutru si sa incerci sa faci cat mai multe fapte bune. Asta e adevarata religie, a umanitatii[biblia nu iti spune ce sa faci! biblia e doar un indrumator in faptele bune ale omului cat e pe Pamant.]

| copiladolescent a răspuns:

Religia, de atat de multe ori, ajunge intr-un fel sa te defineasca ca om fiindca defineste ceea ce tu trebuie sa faci si ceea ce nu trebuie sa faci. Ea este mai puternica ca un guvern sau ca o lege, ea este o credinta, ceva pentru care oamenii ar fi in stare, si chiar au facut-o de atat de multe ori, sa isi dea viata. Cu totii avem o mentalitate asupra vietii, unele reguli pe care ni le autoimpunem, niste standarde care ne interezeaza, niste lucruri pe care le respingem vehement. Crestinii il au pe Dumnezeu care le da sfaturi si pe care sa Il urmeze, ma rog, asa cum pot sau inteleg. Ateii nu vor sa riste sa isi lase idealuirile in mana cuiva care ar putea fii doar o nascocire, nu vor ca scopul lor in viata sa fie ceva inutil. Ateii pot fii oamenii mult mai buni decat crestinii (de exemplu in cazul cruciadelor) cand ei isi dau seama mai corect ce inseamna sa fii bun, sa iubesti, cand motivele lor sunt mai pure. Sa fii crestin inseamna sa crezi in ceva mai presus de tine, sa inveti sa Il iubesti, I sa ii multumesti chiar daca din ochii tai decizia Lui nu pare cea mai buna alegere, sa nadajduiesti si sa incerci sa devii mai bun in fiecare zii. Tu poti fii incredibil de fericit astfel, iar cand ii vezi pe oamenii atei care Il neaga pe Dumnezeu, nu poti fii decat trist pentru ei, pentru ca tu crezi. Ai vrea sa ii faci si pe ei la fel de fericiti si sa ii ajuti, sa ii lasi purtat de val. Poate ca te consideri prea eroic, dar de fapt tu pur si simplu asa crezi ca este corect. Ateii nu vor sa se lase condusi de nimic, nu le place sa fie "dadaciti", sa fie considerati rebuturi si sa li se prezica sorti groaznice, de fapt cui i-ar placea? Ei considera totul, dar totul, o prefacatorie sau o prostie care ascunde alte idealuri ale altor oamenii precum imbogatirea sau imputernicirea. Desi atat ateii si atat crestinii pot fii oameni buni, ei se vad incredibil de diferit cateodata fiindca scopurile lor in viata nu coincid de fel. Cateodata sunt prieteni extraordinar de buni dar nu vor aceleasi lucruri si intotdeuna omul a incercat sa ii impuna vecinului lui aceleasi credinte sau mentalitatii, poate asa se autoconvinge ca are dreptate. De aici mai e doar un strop pana ajung cu totii sa se improste cu noroi fiindca nu reusesc sa inteleaga ca fie din motive bine intentionate fie dintr-un egoism ascuns, trebuie neaparate sa invete cum sa respecte inainte de a incerca sa rada cu totul fundamentul vietii unui tovaras. Acestea sunt umilele mele opinii in aceste subiecte. P.S. sunt crestina, sau cel putin este ceea ce incerc sa devin, si nu l-as trada pe Dumnezeu pentru o cada cu bule fiindca nu cred ca merita.(venind vorba de banii consumati pentru biserici si plata preotilor)

| nooot2 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, foarte interesante.Nu ar treubi sa conteze daca suntem atei sau crestini sau budisti, ar trebui sa incercam intai de toate sa fim oameni...