| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Salutare!
Ce parere aveti despre civilizatiile anitice ( mayasii) si predictiile lor despre viitorul omenirii?
Credeti ca ei au realizat toate aceste predictii sau sunt niste inventii ca sa distraga atentia populatiei si sa se scoata niste bani de pe urma lor?

Cel mai bun raspuns FUNDA

4 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Se face doar vilva pe ceva ce se poate interpreta, atita tot!

| OOOLEOOO a răspuns:

Mayasi nu au zis ca va veni un sfarsit!
Ei au prezis prin calcule un fenomen astronomic extraordinar, pe care nu-l puteau explica prin cuvinte, ei l-au inteles ca o apocalipsa (Apocalipsa insemnand nou inceput, nu sfarsit), Acest fenomen vorbeste despre alinierea planetelor, intr-o singura linie...acest fenomen putea da ''drumul'' la o noua forma de energie, in 21 decembrie va incepe acest fenomen, durabilitatea lui tinand in jur de 3-4 ani,(desigur doar daca e adevarat) un cult chinezesc(nu mai stiu care) sustine aceastea afirmatie, Anul 2012, anul dragonului de Apa care va aduce ''spalarea'' lumii de rautate, astfel tot ce este rau va disparea pentru o perioada lunga de timp.

Si crestinismul sustine aceasta teorie de la cuvintele ''se vor vedea semne in cer si pe pamant'' pana la evenimentul in care Satan va fi legat 1000 de ani (Si astfel revenim la idea Chinezeasca, ''tot ce este rau va disparea pentru o perioada lunga de timp'')

| Dragonfly6 a răspuns:

Salut! Ce parere sa am? Civilizatiile antice au existat, asa cum exista si civilizatiile de acum. Aceleasi predictii despre viitorul omenirii sunt si acum doar ca sub alta forma.
As putea sa realizez si eu niste predictii despre viitor pe niste teorii aiurea si sa castig bani la angro. Sunt inventii, altfel nu s-ar fi putut misca masele de oameni sa cumpere, sa construiasca etc. pentru "a scapa de sfarsit".
Sfarsitul lumii va veni pentru fiecare cand va muri.

| kitten95 a răspuns:

Eu am vazut intr-o seara la tv pe unu care zicea ca este un urmas al mayasilor. zicea in reportaj si despre sfarsitul lumii si calendarul care se termina in 21 dec 2012. el zicea ca nu se va sfarsi lumea, nu la propriu cel putin, ci va fi mai degraba o schimbare pentru tot ce exista pe planeta asta. eu sunt sceptica in privinta acestor lucruri. nici nu imi prea vine sa cred, si daca chiar ar veni sfarsitul lumii, nu am putea face oricum nimic si m`as resemna.