| Zoxxx a întrebat:

Eu am o prietena si vrea sa afle ce religie are... ea are alte conceptii si nu crede in spovedanie. considera ca un preot nu are cum sa faca legatura intre el si Dumnezeu pentru ca e si el om ca toti oamenii si pacatuieste mult mai mult ca ceilalti. crede ca religia ortodoxa e doar o traditie... dar totusi crede ca exista ceva acolo sus pentru ca daca nu ar fi existat oamenii nu ar fi fost diferiti adica fiecare om ar fi gandit la fel si comportat la fel.

17 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Vrea sa afle ce religie are? E da? Duca-se la mormoni ca o lamuresc aia.

| wales a răspuns:

Probabil Dumnezeu o cercetează. E bine că are o credință în Dumnezeu dar nu e suficient și acest lucru e valabil pentru toată lumea. În privința spovedaniei are dreptate; niciun om nu poate să mijlocească între altcineva și Dumnezeu, nici chiar un înger, ci numai Domnul Isus. Biblia spune lămurit:

" Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, " 1 Timotei 2:5.

" În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiți." Fapte 4:12.

| thealchemist a răspuns:

Eu zic ca e crestina.

| bluebios a răspuns:

E ceva apropiat de agnosticism (care nu este o religie). Un agnostic este o persona care nu crede in afirmatiile nici unei religii, dar care nu exclude existenta unei zeitati.

Daca vrea sa afle de ce suntem diferiti unul de altul ii recomand sa studieze diviziunea meiotica (cea care duce la formarea gametilor fiecare data cu un cod genetic diferit). O sa vada ca exista o explicatie stiintifica, simpla si eleganta care nu are nevoie de nici o interventie divina.

| bluebios a răspuns:

@thevlad Daca citeste Biblia va trece direct la ateism. Am observat ca multi atei au urmat acest drum, fiind agnostici incerca sa se lamureasaca singuri ce sa creda si citesc Biblia, numai ca dupa ce citesc ineptiile din vechiul testament li se ia de tot de religie.

| bluebios a răspuns:

@Catty Da deismul se potriveste cel mai bine.

| Laura a răspuns:

Liber cugetătoare.

| Laura a răspuns:

A zis clar, că nu crede în religie/biserică, dar crede într-un dumnezeu. Deci nu e agnostică, nici creștină.
LIBER-CUGETĂTÓR s. m. gânditor care adoptă o atitudine critică față de religie și de biserică

| enverhoxha a răspuns:

Bineînţeles că acolo sus există ceva. Se cheamă tavan.

| Hannibal_3697 a răspuns:

Sunt mulți oameni care cauta adevarul. Cei care nu neaga existenta zeilor, dar nici nu practica un cult religios, ei preferand sa studieze si sa caute răspunsul pana la moarte si dincolo de moarte, aceasta este una din definițiile date liber cugetătorilor. Una dintre Evangheliile care nu au fost acceptate de către marele conciliu de la Niceea, (ano 325) și prin urmare nu face parte din Noul Testament, este Evanghelia după Toma. O parte din aceasta carte spune ca nu este nevoie sa mergi la biserică pentru a spune o rugăciune, o poți spune și acasă sau într-un loc liniștit. Important este sa iți dorești să spui ruga. Si eu sunt de părere că există ceva superior omului, Dumnezeu, Allah, Iehova, numele nu are relevantă și consider că în relaţia mea cu acel Creator, nu este nevoie de preot pe post de intermediar.

| CattyA a răspuns:

Hm, ar putea fi agnostic, cum a zis si bluebios. Sau deist.http://ro.wikipedia.org/wiki/Deism

| niNNu a răspuns:

Nustiu.Baptist,penticostalthinking cred!

| CandyTetris a răspuns:

Momentan e liber cugetatoare,ceea ce in ciuda credintei romanilor(niste tampiti) nu inseamna ateu,inseamna ca esti bine documentat si ti-ai format propriile conceptii si principii(propria doctrina).
Oricum,din cate stiu singurele religii care dau atata putere si respect unui simplu om sunt ortodoxii si catolicii,deci ea poate fi practic orice religie in afara de astea doua.
Acum daca ea vrea neaparat sa se afilieze unei religii(sa nu se simta mai altfel) poate sa mearga pe la diferite biserici(as sugera adventista sau baptista,fiindca ei sunt mai cu picioarele pe pamant) si sa le studieze doctrina,si odata ce gaseste biserica cu care are cele mai multe lucruri in comun se poate afilia bisericii respective.
P.S.:Mai sunt si alte religii gen penticostali, crestini dupa evanglie,martori s.a. dar ei cred in tot felul de porcarii : penti- vorbire in limbi,crestini- femeia e mai prejos, martori- Isus nu e fiul lui Dumnezeu, asa ca, ar trebui sa incerce intai la adventisti si apoi la baptisti, fiindca ei sunt mai cu picioarele pe pamant.
P.P.Sbig grine mentionat ca eu sunt liber cugetatoare, ca sa nu se creda ca incerc sa promovez vreo religie sau ceva.happy

| thevlad a răspuns:

Eu zic ca cel mai bun lucuru pe care l-ar putea face e sa citeasca Biblia. Sau macar noul testament. Si apoi, cand sau daca va simti nevoia isi va putea alege o religie.

| Roberto a răspuns:

Spune-i ca Dumnezeu nu joaca zaruri cu oamenii.Si ca Dumnezeu a insuflat har asupra celui care este preot.Nu oricine se trezeste preot peste noapte.Si daca esti preot nu esti pentru ca tu vrei.Esti pentru ca Dumnezeu te-a ales.Si faptul ca ea crede ca cineva acolo sus exista este un fel delicat de a spune ca si ea crede in Dumnezeu.O traditie nu supravietuieste peste 2000 de ani si neschimbata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa imi duc cainele la spovedanie, a preacurvit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să fie exact aşa cum crede şi simte ea că trebuie să fie! Ceva/cineva chiar există mai presus de noi.
Unii pot fi reticenţi, alţii pot judeca, ceilalţi doar asistă la "spectacol". Dacă ai credinţa în ceva/cineva, ai toate şansele ca ceea ce vrei să se realizeze să primească un plus de energie pozitivă. Oi fi eu mai tâmpit, dar asta credwinking