| JustShadows a întrebat:

Buna!happyO intrebare.Nu credeti ca undeva in adancul problemei fiecare religie ar trebui sa creada in acelasi lucru? Vreau sa spun. unii oamenii vad religia ca pe o traditie, obiceiuri, ceva ce trebuie neaparat facut.mecanic,lipsit de cunoastere, credinta si asa mai departe.
In final este vorba despre acelasi lucru, despre creatie.
Fiecare este liber sa creada in ceea ce vrea sa creada, sau cel putin asa consider eu, dar vedeti indreptatita purtarea unora care, arata cu degtul o alta persoana de religie diferita?
Sunteti si voi persoane care impart oamenii in. categorii? Sau aceeptati ideea ca in esenta, exista un singur Dumnezeu?
Bless you!^_^

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Eu unul refuz ideea mai multor religii. Niciuna nu detine adevarul absolut si totodata se creaza conflicte pe baza acestei diversitati. Daca e sa crezi in ceva, acel ceva stabilesti tu ce este. Eu spun ca toata chestia asta cu religiile e o masinatiune. Accept ideea de credinta. Nu accept ideea de religie pe care fiecare o vede in alt mod si sub alte dogme.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Noi, crestinilor ne lipseste toleranta.Se spune ca noi suntem cea mai pura religie, care a pastrat cele mai multe elemente nealterate in timp. Poate ca religia e buna insa adeptii o strica.Doamne fereste sa fi evreu, adeventist sau catolic si sa incepi o discutie cu un crestin. O sa iti serveasca la final tifla cu:"Noi suntem cei care cred in adevaratul Dumnezeu. Voi nici macar nu stiti in cine credeti". Oare? Ce am eu in plus fata de un evreu? Poate ca el e mai bun la suflet decat mine de o mie de ori.De ce sa ma mandresc eu cu ceva care e pus oricum sub semnul intrebarii? M-am saturat de crestini de sezon:de Pasti si de Craciun, de oameni care vin la biserica pentru a barfi.Bai omule daca ai macar un semn de indoiala citeste si afla.Ne-am nascut crestini, dar e de datoria noastra sa ne cautam raspunsurile

| JustMe a răspuns:

Eu sincer nu am nimic cu religia unui om, nu sunt oricum cineva care sa puna accent pe religie. Accept faptul ca exista Dumnezeu, dar de religie in general nu imi pasa.

| gabriela_7862 a răspuns:

Toate religiile se bazeaza pe ideea existentei unei forte superioare care ne-a creat, care ne conduce si care ne ajuta atunci cand o cerem. diferentele constau in interpretari

| madaaxD a răspuns:

Toti suntem la fel.adica chiar si cu o religie diferita suntem oameni si nu trebuie sa ne discriminam intre noitongue dar sunt unele persoamne care nu inteleg acest lucru dar eu cred ca este imi bine sa nu aratam cu degetul persoanele care nu sunt de religie cu noi.happy