| anonim_4396 a întrebat:

Salutari! Va place poezia mea? Am scris-o pentru ca imi indragesc orasul natal, Brasovul. Dati click mai jos si lasati un semn aici :).

http://i1141.photobucket.com/......Brasov.jpg

Si inca o intrebare. Daca ati ajuns vreodata in Brasov, ce v-a placut mai mult la acest oras?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1) Imi place poezia dedicata orasului tau.2) Pana si numele orasului imi place, nu cunosc alt oras mai frumos ca BRASOVUL in Romania si sa-mi fie atat de drag cand il vizitez.

| Hombre a răspuns:

Nu pot sa ma abtin sa nu-i spun anonimului ca n-am intalnit un Gica-contra mai arţăgos, slinos si căcăcios la gura ca acest individ.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Simpatică poezie. E drept că ai şi despre ce scrie, Braşovul fiind un oraş fain tare de tot.
Totuşi, n-aş da Clujul pentru Braşovhee hee.
Ultimele două strofe sunt chiar foarte-foarte bune.
Floatilla: Eşti din Sibiu?
Zi-mi te rog o chestie: Am citit în ziar că ăştia vor să închidă muzeul Brukenthal. L-au închis? Au anunţat un termen? Sau s-au răzgândit între timp?
Eu am fost la muzeul cu pricina dar n-am apucat să-l vizitez pe tot că aveam şi altă treabă şi aş vrea când se încălzeşte să-mi iau şi femeia de braţ şi să-l vizitez.
Dar pentru asta ar trebuie să ştiu pentru început dacă mai e deschis.
Mulţam' anticipat pentru răspuns.

P.S.: mihaibrasov, scuze de offtopic-ul lung.

Apache
| Apache a răspuns:

Mi-a placut! ...si ce mi-a placut la brasov? cred ca biserica neagra!

| cristi202 a răspuns:

Frumoasa poezia. Imi place mult. Se vede ca iti iubesti orasul. Si ai motive. Eu sunt din Timisoara de loc, un oras la fel de frumos, (si eu imi iubesc orasul, insa nu am scris vreo poezie despre elhappy ), si trebuie sa recunosc ca si Brasovul e la fel de frumos, poate mai frumos. Am fost la Brasov o singura data, pentru o zi, la inceputul lunii de miere, si mi-a placut aproape tot. Am facut o groaza de fotografii. Are locuri si cladiri foarte frumoase. Cel mai mult mi-a placut Piata Sfatului. As fi stat acolo, doar acolo, inca o zihappy.

| mihaibrasov a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri happy.
@Floatilla - niciodata nu e prea tarziu sa vizitezi Brasovul

@hombre - ma bucur ca iti place poezia

@seena - mersi

@Lora - in Piata Sfatului... uneori simti ceva aparte. E adevarat. Si eu pierd ore acolo, mai ales vara, cand e cald...

@kongeriket - nu face nimic offtopicul. Iti spun sincer ca imi place mult si Sibiul. Au avantajul sibienii ca s-au bagat multi bani acolo. Daca si in Brasov ar fi restaurate fatadele... Iar Clujul... din pacate n-am apucat sa il vizitez cum ar fi trebuit.

@cristi202 - E frumoasa Piata Sfatului. Si cand te gandesti ca pe vremea comunistilor era o simpla parcare... happy

@MagicSmile7 - mersi

@Apache - Ma bucur ca ti-a placut

@anonim - fiecare cu parerea lui... nu intru in certuri cu tine, ca esti doar un troller trist...

@Kronstadt - uraaa! Go Kronstadt!

@MrSmith - da, mi-au satisfacut ceilalti ego-ul. Sibiul e intr-adevar un oras, poate, mai frumos decat Brasovul, pentru ca s-a investit acolo. La Brasov, mafia din Bucuresti opreste cat poate construirea aeroportului (asta ca idee...).
"Aveti o Poiana de 2 lei, plina de fite de Bucuresti, o Strada Lunga si plictisitoare, niste paduri defrisate prin preajma, iar toti brasovenii cu care eram eu prieten mai demult au plecat in Germania."
Din pacate poiana e de 1 leu jumate, ca si-au batut joc prea multi de ea. Ai dreptate. Dar ce sa ii facem, dorinta de imbogatire a unora e mai mare decat frumusetea unui loc ce nu ar trebui defrisat (bucurestenii-s de vina, nu brasovenii happy ).
Strada lunga si plictisitoare? Ma rog, daca tu zici. Nu stiu cum ar trebui sa fie sa nu te plictiseasca, dar, fiecare cu gusturile lui. Mai sunt si alte repere la Brasov, nu doar o strada.
De padurile defrisate din preajma... La fel, dorinta de inavutire... Asta e, asta suntem ca romani, sau ca oameni. Totusi de Tampa nu s-au atins, ca idee iti zic.
Am stat si eu vara asta in Constanta vreo 4 zile si iti zic niste aspecte pe care nu le gasesti in Brasov, dar in Constanta din abundenta : mizerie multa, neadunata de zile intregi pe strazi, caini vagabonzi peste tot, trotuare pline cu gropi sau mizerabile, o strada centrala de 10 ori mai plictisitoare (seara pe la 7 era pustiu, doar mec-ul deschis, o terasa doua si un magazin mai mare (Tomis cred)). Cladiri care stau sa cada, mancate de aerul umed si nerenovate, centrul vechi lasat de izbeliste, cazino-ul grav afectat si nerenovat...etc. Doar marea e frumoasahappy. Si nu inteleg de ce il votati in continuare pe primarul care nu face nimic...

@minelissimo Da, lipsesc mai multe. Ar fi trebuit sa scriu mai multe strofe, poate mai urmeaza. Mersi de trecere.

| mihaibrasov a răspuns:

@MrSmith
Nu am incercat sa cosmetizez blocurile comuniste. Orasul exista de vreo 700-800 de ani, nu de pe vremea comunistilor. Eu trec cu vederea multe. Pentru mine Brasovul e un loc deosebit, nu neaparat pentru cum arata ci pentru ceea ce simt eu, pentru ceea ce am trait aici. Sunt sigur ca si tu ai locuri care reprezinta ceva special pentru tine, indiferent de cum arata acestea. (zilele urmatoare sa vezi metafore, ca mai am de gand sa pun o intrebare, doar ca va fi un text mai filosofic scris de mine.)
Iar referitor la restul tarii. Suntem ceea ce meritam sa fim. Suntem exact ceea ce suntem: romani. happy

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu sunt foarte poetic de felul meu, dar m-am simtit chiar bine citind poezia ta, mai ales ca esenta cuvintelor tale parca se regaseste si pe aici prin apropiere, in Sibiu.
Brasov, regret ca l-am vizitat foarte putin spre deloc, insa pana si in trecere, gara, mi-a lasat o impresie unica.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@kongeriket
"Floatilla: Eşti din Sibiu?"

Cluj si Sibiu... gravitez pe acilea, da.

| PhaseMorphXR a răspuns:

De Brukenthal nu am auzit nimic de genul sincer sa-ti spun... sunt mai mult impartit prin Cluj, dar posibil sa ma insel, chiar ma interesez.

Update: Au fost inchise muzeele, pentru lucrari, in Ianuarie, acum e vizitabil din cate vad.

| NickiMinaj a răspuns:

Brasovul sta bine bine fata de alte orase. Si nu inteleg ce treaba are Bucurestiul... laughing e jegos, infect, mirosul de metrou e inconfundabil, dar nu cred ca putem sa-i punem in carca aparitia lui Mazare rolling on the floor el s-a proliferat din neant. In Constanta chiar e jale... E genial ca-l tot stampilati.

| MagicSmile7 a răspuns:

Foarte frumoasa!

Răspuns utilizator avertizat
| sabilopod a răspuns:

Lacrimez. ma faci sa ma gandesc cat de norocoasa si mandra sunt ca sunt brasoveanca! si brasovul va ramane in inima mea pentru totdeauna!

| oanard174 a răspuns:

Foare tare omule.

| mihaibrasov a răspuns (pentru oanard174):

Mersi de trecere happy. Am incercat sa las un comentariu pe blogul tau dar n-am reusit... imi trebuie conturi pe care nu mai am rabdare sa le fac...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Naspa-i orasul la fel si Romania o tara de rah** si voi patriotilor a-m vazut ca toti santeti tari la patriotism pe TPU dar in realitate vai de voi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu t cred ca tu ai scris-o, hai mai, nu puteai o galusk mai mare sa ne dai? sau asa e la Brasov? ce exprimare de rahat, cu poezia ta de ****, o mare idiotenie, cine esti tu ma? eminescu? aaa ala e moldovean...mai bine te apuci de o reediare a ''caprei cu...5 iezi''rolling on the floor))))))))

| seena8616 a răspuns:

Foarte frumoasa poezia... splendida :X... Pacat ca nu am trecut vreodata prin Brasov, insa din poezia ta reiese ca e un oras nemaipomenit!
ai un talent ft dezvoltat. SUCCES in continuare happy