| summer12 a întrebat:

Scuzati va rog categoria, dar aici intra cei care ar putea avea un raspuns la intrebarea mea.
Cum aflu daca o firma este fantoma? Ma intereseaza in special o agentie de recrutare personal muncitor pentru in strainatate. Nu intentionez sa plec momentan nicaieri, dar am auzit de cazuri in care agentia s-a dovedit a fi neserioasa. De ce criterii ar trebui sa tin cont inainte sa ma incred intr-o agentie? Exista o institutie care sa verifice astfel de firme? La cerere sau nu. Si daca ajung sa fiu pacalita, sa spun asa, cum imi pot recupera investitia(ca din cate stiu agentiile cer un comision substantial)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la aceasta intrebare postata la Legislatie... Daca nu-mi vezi raspunsul acolo il redau aici:
In primul rand cauta la Registrul Comertului, sa vezi daca este inregistrata si care este starea ei, respectiv daca este in activitate. Apoi da o cautare pe internet, exista multe discutii in legatura cu astfel de firme si cei care au avut tangenta cu ele isi exprima parerea, mai ales daca este negativa. Poti intreba si la AJOFM, exista un functionar care se ocupa cu programul EURES. Dupa ce ai dat banii este foarte greu ori chiar imposibil(in cazul firmelor fantoma) sa ii recuperezi, in ultima instanta va trebui sa actionezi firma in judecata. Succes si numai bine!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la Agenția de Ocupare a Forței de Muncă sau Inspectoratul Teritorial de Muncă și vezi dacă este înregistrată. Și tot acolo afli și celelalte amănunte.
Pa, pa.

Janina
| Janina a răspuns:

Toate firmele sunt inregistrate la finante, mergi acolo si te interesezi

| Filip23 a răspuns:

Regula e sa nu dai bani dinainte ca ii pierzi. Si eu era sa o patesc cu o firma din Constanta. In general firmele serioase au doua trei meserii, in acelasi profil ( Ori sunt de constructii, ori de personal medical, ori de programatori). Daca amesteca de toate( constructii, cu hotelier, asistente cu programatori si agricultura) ai toate sansele sa fie smenari. Pt fete se poate si mai rau decat sa piarda bani. A doua regula e sa te duci cu o firma cu care a mai plecat vreun cunoscut. Daca nu, stai cuminte pana se iveste vreo posibilitate.

| summer12 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Respectele mele!

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai daca e firma fantoma nu e inregistrata la ITM,In mare parte stiu ca majoritatea care s-au bazat pe astfel de agenti au luat teapa de zile mari! Investitia o recuperezi putin mai greu, avantajul e ca procesele de munca sunt gratuite.Cel mai simplu te duci la ITM in orasul unde este agentia si te interesezi de eihappyRepet in mare parte astfel de agenti sunt neseriose, eu nu sunt patit dar am prieteni care au dat comisioane inainte si fie nu si-au mai recuperat bani fie sau dus in strainatate unde au fost prost platiti si conditile de munca nu mai zic...

| gra a răspuns:

Cauta pe net detalii despre ea! Vezi ce spun si altii. Exista si un site www.vrajitorul.eu care iti da cateva detalii gratis despre firma (mai multe contra cost).

| Astamicaa a răspuns:

Orice firma este la itp si poti ferifica si la fisc pentru ca trebuie sa plateasca impozite daca exista si are activitate.