| Victor_8884 a întrebat:

Salut.
Stie careva o agentie de recrutare bucatari pentru anglia dar care nu percepe comision?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Toate percep comision, altfel nu -si justifica existenta! --- in schimb, agentiile nu au dreptul sa mai ceara si alte comisioane sau sa pretinda alte garantii de la solicitanti, in afara tarifului de mediere prevazut de lege. Tariful de mediere incasat de agentul de recrutare se restituie, partial sau total, daca firma nu poate oferi un loc de munca in termenul stabilit prin contract. Pentru a evita tepele firmelor "fantoma", cei care intentioneaza sa apeleze la un agent de recrutare pentru intermedierea unui loc de munca in strainatate, sunt sfatuiti de ANOFM sa se adreseze mai intai Inspectoratelor Teritoriale de Munca pentru a afla date despre activitatea firmei respective. Din experienta familiala, firma de recrutare bine aleasa de catre fiul meu, i-a returnat, la termenul stipulat in contractul de mediere, avansul de 100 euro pentru mediere pentru motivul ca firma nu i-a putut oferii un contract de munca in termenul stabilit prin acest contract. Numai bine!