| Alphawolf a întrebat:

Se face foarte multa campanie anti-fumat, insa anti-alcool foarte putina sau deloc. Este tutunul mai daunator decat bauturile alcolice? Tutunul afecteaza doar sanatatea si buzunarul, in schimb, acoolul afecteaza sanatatea, buzunarul, caracterul, familia, societatea... Alcoolul are in spate o groaza de intamplari nefericite. Cum va explicati?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da este adevarat, "alcoolul are in spate o groaza de intamplari nefericite" insa acesta este daunator pentru cine nu stie sau nu vrea sa-l bea cu masura.Cunosti ceva cu care se face abuz sa nu fie daunator, chiar si mancarea in exces dauneaza (obezitatea). Tutunul este nociv din start indiferent de cantitatea consumata.

| Alphawolf explică:

@Evol, esti pornit rau de tot impotriva fumatorilor. Afla ca eu sunt fumator si, chiar daca exista mult adevar in ce spui tu(exista!), tot nu mi-e rusine. Tutunul imi afecteaza caracterul? Vointa imi este praf? Glumesti? Poate mie, ca persoana fumatoare, tigarile imi conduc viata(cred ca la asta te-ai referit), dar gandeste-te putin, viata ta nu este condusa de nimic? Ai vorbit de tutun, dar de alcool nu ai comentat nimic. Sau poate ai tu o imagine a ta in care acoolul este pozitivul, iar tutunul negativul. Mai sapa un pic, cauta o imagine reala atat tutunului cat si alcoolului. Consideri ca tutunul este mai daunator decat alcoolul omenirii? Daca da, de ce? Omenirea(din raspunsul tau am inteles ca si tu faci parte...) se agita considerand fumatul foarte daunator, insa alcoolul, dupa parerea mea, este mult mai daunator omenirii decat fumatul, dar campanii antialcool nu se fac, sau daca se fac, se fac putine comparativ cu cele antitutun.

| Alphawolf explică:

@Evol, nu te cunosc, probabil nu esti dependent de nimic, dar omeneste vorbind, orice om are slabiciuni la unele actiuni sau lucruri inutile, sau la consumuri daunatoare.
Crezi ce vrei, e problema ta, si ce anume te deranjeaza, tot pe tine te priveste, insa eu am adus alcoolul si tutunul in discutie, iar tu ai vorbit doar de tutun(ai acuzat...), ca si cum ai apara alcoolul. Inclin sa cred ca tot ce provoaca alcoolul nu te deranjeaza, sau este mult mai putin deranjant decat urmarile tutunului, dar, dupa cum am mai spus, te priveste. Pe mine ma deranjeaza mai mult decat...prostia, naivitatea si superstitia, dar e problema mea.
"Si daca nu esti in stare sa te ajuti pe tine insati, care sunt sansele sa ii ajuti pe altii?"
Nu prea inteleg la ce te-ai referit. Crezi ca persoanele nefumatoare sunt mai cu capul pe umeri, mai practice, constructive, perseverente sau mai utile decat persoanele fumatoare? Din cate cunosc eu, persoanele fumatoare nu sunt cu nimic mai prejos decat persoanele nefumatoare, insa nu se poate spune la fel de persoanele betive, aceste din urma cad cel putin cu o treapta mai jos. Cum ai dedus ca tigara incurca omul sa faca ceva constructiv? Tigarile nu spala mintile, nu are efect negativ comportamentului si nici sentimentelor. Tigara nu-i religie, superstitie, naivitate sau prostie. Chiar si Einstein a fost fumator.
Sa nu crezi ca eu, ca fumator, apar sau incerc sa reduc din riscurile tutunului, nu am intentia asta, eu vreau sa scot in evidenta ca urmarile alcoolului sunt mult mai daunatoare omenirii decat cele ale tutunului. Alcoolul arunca omul in nepasare, in degradare, in prostie. Alcoolul lasa copii fara mancare, fara atentie, fara parinti. Alcoolul inseamna brutalitate, tiranism, vocabular urat chiar si cu copiii.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu nu fumez si singurul lucru care ma deranjeaza la unii fumatori e ca nu ii respecta pe aia care nu vor sa inspire fumul lor de tigara (se mai intampla si pe strada uneori). Alcoolul nu da dependenta pe care o da tutunul (majoritatea fumatorilor sunt dependenti, dar majoritatea celor care mai ies la o bere nu sunt betivani), poate de asta se pune accent pe campanii antifumat, nu stiu. The world is fucked up anyway, so.

| Dmonik a răspuns:

Dupa ce am citit comentariul lui Evol, incep sa banuiesc ca Razboiul din Irak, incalzirea globala si foametea din Africa se datoreaza, fara discutie, consumului de tigari. Cred ca am o contributie improtanta la toate astea.
Nu cumva sunt cautata ca criminal de razboi?
Ah, da, exista si campanii anti - alcool, doar ca nu la fel de mult mediatizate. Si, intr-adevar, alcoolul duce la mult mai multe victime decat fumatul.

| Dmonik a răspuns:

Revin, pentru ca astazi dimineata am auzit la radio o stire care mi-a contrazis afirmatia ca exista si campanii anti - alcool, doar ca nu la fel de mult mediatizate.
Priviti: http://www.alcohelp.ro/ Extrem de interesant, numai ca nu stiu cat este de "la indemana" celor care sufera de etilism cronic, sa zicem.

Scuze pentru off topic: ce suflu are Zet, parca-i fumator!
@Evol, nu anticipa, nu m-ai cunoscut!

| alessia5158 a răspuns:

Ar mai bea careva vinul lui Dinesculaughing

| georgesur a răspuns:

Alphawolf, desi sunt fumator de 35 de ani, amindoua se lasa cu un "impozit platit pe prostie"!(platesc sa-mi fac rau!)
Este adevarat ce-ai sesizat, asta exemplifica ipocrizia societatii moderne si ideologia PC (Political Correctness), adevarat Marxism cultural!

| georgesur a răspuns:

@mihaibrasov, pentru ca vorbim de respect de ce nu te revolti si impotriva celor ce polueaza aerul cu masinile, cu termocentralele,
impotriva celor ce ne otravesc mincarea si bauturile cu E-uri, a celor ce ne polueaza acustic cu multi dB de manele, hip-hop, etc.;
despre cocktailurile de radiatii electromagnetice(ca tu sa stai cu celularul la urechewinking )stii cite ceva? La citi le-ai batut obrazul si le-ai vorbit despre respectul fata de persoana de linga?
De ce ai avea tu dreptul (ca nefumator) sa nu simti miros de tutun, in schimb eu (ca simplu pieton/biciclist) sa inhalez fumul de la Mertanul tau?(un mic exemplu!)

| YourDailyApple a răspuns:

Eu am un tata alcoolic si pot spune ca as prefera sa am unul fumator. Se fac si campanii contra consmului de alcool dar nu prea des asa cum ai spus si tu, si nu se scoate in evidenta faptul ca se produc accidente rutiere, auto-accidentari, violenta domestica, scandaluri, batai si altele, totul pe fondului consumarii de bauturi alcoolice, asta pe cand un fumator nu face decat sa polueze aerul.

| anad a răspuns:

Are dreptate @Zet. Alcoolul creeaza o dependenta mai mare decat tutunul si are asa un consum la nivel mondial incat nu mai are nevoie de reclama si antireclama! De tutun te lasi categoric mult mai usor si mai repede decat daca ai devenit alcoolic, deci e normal sa incerce sa te castige ca si consumator prin toate mijloacele!
Niciodata tutunul nu va genera comportamente (uneori complet inumane) ca si alcoolul! Pentru individ sunt categoric profund nocive ambele, dar alcoolul poate duce la degradarea profunda si iremedibila nu numai din punct de vedere al sanatatii, dar si ca persoana sociala.

| Struţ_7924 a răspuns:

"Dar din moment ce e asa cool sa te autodistrugi cu tot felul de rahaturi, cine naiba sa mai faca si ceva constructiv?" @Evol, ne bazam pe tine!

| Evol a răspuns:

Tutunul nu afecteaza caracterul? Familia? Societatea? In primul rand toti cei care fumeaza sunt absolut penali pentru ca vointa lor e facuta praf. Degeaba ii invingi pe altii daca nu te poti invinge pe tine. Familia? Uite-te la cat de penibili sunt cei care au copii si acestia isi roaga parintii si plang sa nu mai fumeze si ei dau din umeri si trag in continuare din pipet. Nu mai spun ca fumul de tigara e foarte nociv pentru copii. Familie? Am cunoscut personal destui oameni care au murit din cauza tigarilor si au lasat in urma lor familii care s-au dus naibii fiindca nu a mai avut cine sa aiba grija de ei. Societatea? E mult mai usor sa bei o bere si sa fumezi o tigara decat sa te chinui sa faci ceva. "Ei si ce daca ne fura? Ce putem face?". Mai mult, ce s-ar intampla cu o tara in care nu ar mai exista tigari? Cati oameni ar lua-o razna ca nu se pot linisti? Manipulare in masa. Asta in fond e singurul motiv pentru care sunt toate tampeniile astea de pe piata, ma refer de la tigari pana la calmante, fac viata tolerabila pentru cei care sunt niste panselute. Din partea mea fumatorii nu au decat sa fumeze in continuare, abia astept sa moara. Cine stie, poate persoana care ia de obicei ultima punga de chipsuri de la chiosc e fumatoare si cand o sa moara, o sa apuc eu sa o cumpar...

| Evol a răspuns:

@ Alphawolf viata mea imi este condusa numai de mine. Nu sunt dependent de nimic. Evident ca nu pot trai fara mancare, aer etc.
@Dmonik nu pot spune ca esti cea mai inteligenta persoana pe care am cunoscut-o. Incearca sa te opresti din fumat daca esti asa de dura si incearca sa nu mai fii afectata pana si de un banal raspuns pe un forum. Si daca nu esti in stare sa te ajuti pe tine insati, care sunt sansele sa ii ajuti pe altii? Schimbarea incepe de la tine. Dar din moment ce e asa cool sa te autodistrugi cu tot felul de rahaturi, cine naiba sa mai faca si ceva constructiv?

| Evol a răspuns:

@ Alphawolf am ceva impotriva oricarui are un comportament auto-distructiv. Desi nu am nimic impotriva drogatilor. Mor super repede si simt niste chestii foarte interesante. Ar trebui sa ii vezi cum ajung dupa o supradoza la urgente. De ce imi plac? Fiindca dintre persoanele care consuma substante care creeaza dependenta, raul pe care il fac ei este pe termen foarte scurt. Prefer sa ma uit la cineva cum moare imediat decat cum se chinuie pe o perioada indelungata.

| Evol a răspuns:

Http://drugwarfacts.org/cms/?cu=node/30
http://www.quitsmokingpillsnow.com/smoking-death-statistics-in-the-us
Ambele prezinta atat SUA cat si restul lumii. Vedeti si pentru voi cine e mai nociv. Dar na daca nu e ceva urgent presupun ca nu e ceva grav, nu-i asa?

| Evol a răspuns:

Oricum destul de recent fumatul a intrecut ca nr de victime si pe cei ucisi de SIDA. Circula gluma in lumea medicala cu "e mai rau sa fii fumator decat homosexual". Plus bolile cauzate de alcool pot sa fie remediate cat de cat spre deosebire de cele cauzate de fumat. De bine de rau, poti sa mai faci un transplant de ficat.

| Evol a răspuns:

"Din cate cunosc eu, persoanele fumatoare nu sunt cu nimic mai prejos decat persoanele nefumatoare" umm sportivii? Tu iti dai seama ca aperi o chestie care te omoara incet-incet, nu? Citeste niste carti de psihologie despre efectele consumului de substante care creeaza dependenta asupra comportamentului.
@ Zet te-ai obosit sa dai un click pe linkurile pe care le-am pus? Stirile nu sunt decat cu chestii senzationale care sa socheze lumea. Dar cine vrea sa auda despre cum cineva a murit intr-un mod asa de plicticos cum ar fi din cauza fumatului.
Pana mea, faceti ce vreti. Moarte din cauza fumatului, alcoolului, drogurilor. Pe toate iti arunci banii de dragul de a le consuma si moartea e la fel pentru toti chiar daca mori in circumstante diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dependenta de alcool e mult mai daunatoare d. p. d. v. social decat cea de tutun. Care sustine contrariul inseamna ca traieste pe alta lume! Nu cred ca exista persoana in Romania care sa nu fi avut de-aface cu un potator cronic. Nici macar nu se compara cu cei dependenti de tutun.