| Valy4567 a întrebat:

De ce este interzis consumul de alcool pe stradă, în timp ce fumatul este permis? Spre deosebire de fumat, alcoolul îmi afectează doar mie sănătatea, nu și celor din jur.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fumatul nu afecteaza nimanui psihicul, alcoolul afecteaza la multi, mai ales daca se ajunge la betie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai învățat absolut nimic din întrebarea anterioară cu centura de siguranță?

Când tu crezi că ceva "te afectează doar pe tine", ar trebui să stai un pic mai mult să te gândești.

La beție unii oameni devin violenți. Alții își fac nevoile în public. Alții sar în fața mașinilor. Alții dorm pe trotuar. Toate acestea îi afectează și pe cei din jur, nu numai pe cel care a băut.

Este chiar atât de greu de înțeles?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cum doar tie? Te imbeti si iei la omor trecătorii; vreun vecin. Te urci in masina băut dai peste altii etc.

| Valy4567 explică (pentru BuLaNNNeL):

In restaurante si localuri autorizate este permis consumul. Daca o luam logic, pot sa beau in local, sa ma imbat si dupa aia sa fac scandal pe strada. Care e diferenta ca beau in local sau beau pe strada?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Valy4567):

Buna intrebare. Aici cred ca intervine si consumul responsabil. Poate chiar si cei din astfel de localuri au propriile reguli.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu cred ca este interzis consumul de alcool. Omul poate sa bea ce vrea.