| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Se pare ca Europa are probleme mari, se intampla atatea atentate! Nu mai e nici siguranta, pot fi rudele voastre sau parintii tai victime..in strainatate. Doamne fereste. Islamistii sunt cei mai blestemati, la fel si americanii sunt de partea statului ISIS! Azi-maine ne trezim si noi cu un atentat. Fereasca-ne D-zeu. Lumea asta a luat a razna. Cum naiba in Istanbul sa fi fost un om deghizat in " Mos Craciun" si sa ucida oamenii! Vai.voi ce ziceti?

70 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si asa la cat de idioata e lumea in ziua de azi isi merita soarta, poate so saturat dumnezeu de panarame si ordinari asa ca a decis sa faca ordine printre noi stie el cine merita sa moara si cine va continua sa traiasca

| Laura a răspuns:

Bine că americanii şi evreii sunt de vină pentru tot, asta-i noua modă. Cât despre islamişti, trebuiesc făcuţi pachet toţi, fără nicio excepţie oricât de radical ar fi şi trimişi la ei acasă, izolaţi de restul lumii şi ţinuţi sub supraveghere.

| Coconutz a răspuns:

De acord ca islamismul este una din cele mai periculoase filozofii dar, este putin absurd sa fii surprins de acest lucru?
Orice religie este la fel de otravitoare. Ne complacem ca specie in slavirea unor zei imaginari bazati pe niste carti scrise acum cine stie cati ani de cine stie ce oameni fara prea multa capacitate intelectuala.
Sper din tot sufletul, ca pana la sfarsitul zilelor mele, sa fiu martor la abandonarea religiei de catre societate.

| Drimmero a răspuns:

Afara,afara cu teroristii din tara si din Europa!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi, de aia vreau eu sa ma mut in Japonia!
laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Tot esti destul de aproape de ei,, esti pe pamant asiatic! In Europa este problema,, toleranta asta vezi unde duce? Daca aveam putere ii faceam pachet de la primul atentat si aruncati unde imi venea mie. E imposibil cata p,r,o, s, t, i, e zace in Merkel si ceilalti, se vad scump pentru niste titei si bani, iar aia le bubuie tarile. Ce toleranta poti avea pentru astia?

| minrest a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca te muti in japonia nici stranepotii tai nu vor fi considerati japonezi. Nu exagerez. Inainte de fiecare casatorie, familiile ''dezgroapa mortii'' ca sa iasa la iveala orice mezalianta din trecut.

| Mayhem666 a răspuns (pentru minrest):

Nu-mi pasa, eu doar vreau sa ma mut acolo.

| Clockwork a răspuns (pentru Mayhem666):

Kawaii desu ca, des des.
Rem, i love Emilia
Subaru=DEAD

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clockwork):

Huh? Despre ce vorbesti acolo?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, la noi nu e nevoie de atentate. Sintem suficient de timpiti cit sa votam cu ciuma rosie a psd-ului. As prefera cate un atentat pe saptamana si guvernul Ciolos, plus oameni ca ei in administratie si finante.

| cristimihailov a răspuns:

In loc sa pierzi timpul si energia, atat pe a ta cat si pe a altora, mai bine treci mai departe si traieste-ti viata.

E bine sa lasi chestiile astea pentru altii. Sunt alte interese acolo, alte afaceri de stat.

Nu e cazul sa te bagi si tu si sa raspunzi cu o frica generalizata si cu aiureli de genul imbarca-i si trimite-i acasa. Ca nu stii cine sunt.

Dar, oricum ar fi, concentraza-te pe lucruri care sunt in controlul tau.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru cristimihailov):

Vad ca nici tu nu intelegi o treaba. Eu nu-i vreau deloc nici in Romania nici in europa de cate ori trebuie sa repet acest lucru ca vad atatia incapabili care nu pot sa priceapa un singur lucru. Astia nu trebuiesc lasati in europa. nu ma intereseaza guvernele sa plece odata cu ei. germanii au inceput doua razboaie mondiale si acum cauta islamizarea europei. sa le fie rusine si lor si celor ca tine care nu vad pericolul nici cand vor intra in crese si gradinite si vor comite acolo atentate cu arme sau cu bombe. Sunteti o rusine voi astia care-i aparati pentru ca din milioanele de imigranti care sunt veniti in europa o parte mica sunt sirieni restul ce cauta aici. sunteti in necunostinta de cauza dar sunteti mari comentatori pe forumuri unde ar trebui sa comentati ce trebuie nu pro imigranti

| OoBunnyoO a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Problema este mai complicata decat atat, de aceea trebuie sa fie rezolvata subtil. Locuiesc in Belgia, deci in Europa Vestica. Nu ai idee cate proteste sunt facute aici de locuitori pentru a continua sa primim refugiati si sa empatizam cu ei. Vezi o gramada de oameni care protesteaza pe FB, colectii de arta la muzee dedicate acestora, protestatari care iti dau pamflete pe strada. Uneori sunt atat de ridicoli incat cer sa nu ii atacam deloc, desi ei ne ataca pe noi. Aici o buna parte din societate este pentru primirea refugiatilor. Daca guvernul ar incepe razboi si i-ar ataca pe toti, s-ar trezi cu zeci de proteste pe capul lor din cauza asta.

Cat despre Europa Estica, nu uita este legata si depinde de Europa Vestica. Daca Europa Estica ar face ceva de genul asta exista din nou, posibilitatea ca populatia sa inceapa sa faca proteste pentru ca tarile din Europa Estica care ar face asa ceva si sunt parte din UE sa fie pedepsite.

Problema este ca o foarte mare din populatiile tarilor cele mai puternice din Europa sunt pro refugiatilor si contra oricarui atac asupra tarilor respective.

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Având în vedere ce se întâmplă și s-a întâmplat în Germania de la venirea lor(sute de violuri, agresări chiar și crime etc.) + câteva atentate și nu doar în Germania, de ce populația vrea așa mult să îi primească, unde ar fi beneficiul pentru populație? Faptul ăsta, oamenii ăștia ar ajuta așa mult țara, continentul? Dacă nu de ce oamenii preferă să se gândească la refugiați în detrimentul lor chiar? Te întreb căci văd că ești de acolo, poate îmi vei putea explica mai clar această mentalitate. Înțelegem, e mai multă bunăvoință decât e necesar, dar întrebarea e, de ce?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Sincera sa fiu, nu cred ca sunt in masura sa iti raspund la intrebare pentru ca este un comportament pe care nici eu nu il inteleg. Asa cum ai zis si tu, nu este vorba de absolut niciun beneficiu pentru populatie.

Parerea mea strict personala este ca societatea (mai ales societatea vestica - unde am vazut mult mai multe persoane optand pentru primirea refugiatilor, comparativ cu populatia de la noi din tara) a ajuns intr-un punct de hipersensibilitate. Exista prea mult confort, oamenii au prea putine probleme reale, incat au transformat problemele triviale in probleme uriase, devenind hipersensibili. Din cauza asta vezi atatia oameni militand pentru drepturile refugiatilor, ale animalelor etc comparativ cu anii precedenti. Vazusem o postare acum ceva timp in care era afirmat ceva de genul: "Acum cateva zeci de ani oamenii plangeau pentru ca isi pierdeau apropiatii in razboi si ca nu aveau unde sa se adaposteaca, azi plang pentru ca au nevoie de un safe space impotriva oamenilor nepoliticosi care le ranesc sentimentele". Iar mie postarea asta mi s-a parut ca explica foarte bine trendul societatii. Nu stiu daca asta este explicatia reala, nu pot decat sa speculez, insa mie mi se pare ca explicatia asta are cel mai mult sens.

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Sunt de acord cu ceea ce ai zis, factorul comoditate își spune mult cuvântul în viețile noastre și nu știu cât de benefic este. Pe de o parte este, normal, toți ne dorim comoditate, liniște, însă problema intervine și în modul în care ne influențează. Poate natura noastră este să ne transformăm până și lucrurile cele mai mici în probleme dacă nu avem altele mai mari. Asta ar fi o cauză. Probabil și dacă s-ar propaga într-un alt mod astfel de subiecte de exemplu pe rețelele de socializare chiar unde oamenii își petrec mult timp lucrurile ar fi altfel. Bănuiesc că oamenii pot fi influențați și de astfel de factori, eu în general văd oamenii, și nu doar de la noi din țară, destul de influențabili. Și eu probabil mă înșel să spun că și ăsta ar fi un factor dar probabil sunt mai multe cauze care alcătuiesc un tot și nu le cunoaștem noi pe toate căci multe aspecte ale societății ne influențează viața în multe moduri. Oricum mulțumesc pentru răspuns.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Adevarat, sunt complet de acord cu faptul ca retelele de socializare au o foarte mare putere de influentare si pun foarte mare presiune pe oameni. Iar pe langa astea cred ca am putea pune la socoteala si faptul ca in prezent exista numeroase posibilitati de a promova multe chestii cu impact emotional puternic. Imaginile si filmarile au un impact masiv asupra oamenilor, iar inainte de existenta internetului nu prea aveai cum sa le folosesti, decat daca apareau la televizor. Azi oricine poate sa dea share la astfel de lucruri si cred ca si asta ar fi un alt factor pentru care oamenii sunt atat de repede influentanti de astfel de cauze.

Multumesc la fel.

| FMC a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Pai raspunsul poti sa-l desprinzi din ce ai scris tu aici. Cand ajuti pe cineva o faci din altruism, din omenie, nu pentru ca ai ceva de castigat din asta. De fiecare data o sa pierzi ceva, fie ca e timp, fie ca sunt bani donati, fie ca e mancare donata.
Faptul ca tu nu intelegi de ce unii oameni ajuta neconditionat alte persoane defavorizate ma fac sa cred ca tu nu te ridici chiar la rangul de om. Sau, daca tu esti om, aia sunt supra-oameni. O diferenta mare exista, oricum.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru FMC):

Aici nu este vorba de altruism, ci este deja vorba de abuz din partea lor. Este vorba de o situatie in care cuiva i se da un deget si acel cineva iti mananca toata mana. Nimeni nu a spus sa nu se ofere nimic refugiatilor, problema este ca s-a oferit ceva, insa o buna parte a acestor refugiati se intorc impotriva celor care i-au ajutat. Este vorba o cultura incompatibila cu a noastra si daca nu ar fi provocat atatea probleme sunt aproape convinsa ca nimeni nu ar fi avut nimic cu ei.

Nu stiu de unde ai dedus tu ca nu inteleg de ce unii oameni ajuta neconditionat alte probleme defavorizate.

| FMC a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ok, asta pot intelege. De acord cu tine, fac abuzuri. Din pacate era de asteptat. In opinia mea, nu e gresita primirea refugiatilor, ci primirea lor in masa. Nu trebuiau deschise granitele, sunt sigur ca ar fi fost greu, dar nu imposibil sa securizezi o granita si sa ii primesti treptat, verificandu-i temeinic pe toti care intra.

De acord si cu faptul ca au o cultura incompatibila cu valorile europei. Alta greseala, in opinia mea, e ca nu se incearca absorbirea lor in populatie, se incearca conservarea culturii lor care a ramas in urma cu sute de ani. Ii cazeaza in cartiere intregi, numai refugiati, unde se formeaza ghetouri, focare de radicalizare si de indoctrinare.

Ce nu suport sa vad e reactia romanilor, atat de bruta si la fel de inapoiata, la fel ca cultura in care arunca cu pietre. E o reactie atat de primitiva, imi aminteste de reactia crestinilor in evul mediu, cand a venit ciuma neagra in europa. S-au radicalizat, crezand ca este un pacat dat de Dumnezeu, au aparut autoflagelarea si extremismul, si au inceput sa omoare evrei in masa, blamandu-i pe ei pentru tot.

| cristimihailov a răspuns (pentru FMC):

Relian si tristul ala de labio... (autorul initial al acestu thread) pe zi ce trece demonstreaza cata risipa de energie sunt.

Uneori te intrebi cum de asemenea personaje traiesc. Cum de le-a permis societatea.

Suntem mult prea toleranti...

| FMC a răspuns (pentru cristimihailov):

Aia e. Si specimenele astea is si majoritare. Nu stiu de ce se agita atat toti trogloditii astia, nici macar refugiatii nu vor sa vina in gaura asta de tara.
Nu ma mai mira nimic oricum... media in Romania a IQ-ului e sub 100 si analfabetismul functional e 42% in randul elevilor... ce asteptari poti avea?

| T0T a răspuns (pentru FMC):

Ești așa deștept încât tu i-ai oferi un cuțit săracului care vrea să o înjunghie pe mă-ta. De asemenea primirea lor în masă e obligatorie dacă tot îi primești. De unde știi tu care e rău și care e bun? După ești acuzat de discriminări. Cred că ești copil sau mintea ta a rămas la acel stadiu. De asemenea zici că îi controlezi. Unde îi controlezi, în chiloți? Sau, le faci un control psihologic la fiecare? Ăia fug de acolo în grupuri extrem de mari. Le asiguri tu hrana și adăpostul ținându-i la graniță? Maturizează-te.

| FMC a răspuns (pentru T0T):

Multi din autorii ultimelor atentate, de care am auzit eu, erau cunoscuti deja. Sunt baze de date si pot verifica multi. Si nu verifici amanuntit pe toti, inclusiv copii si femei.
Hrana si adapost le asiguri si dupa granita oricum.
Mi se pare la fel de nerealista ideea asta ca si ideea primirii in masa.

| T0T a răspuns (pentru FMC):

Chestia e că nu numai atentatele sunt problema și tu crezi că chiar îi au pe toți în baza de date la câți sunt? Faza e că ei vin dintr-un mediu destul de necivilizat și chiar dacă nu sunt teroriști tot sunt predispuși să comită infracțiuni cum ar fi violuri, agresiuni și chiar și crime. Una e să ai completă responsabilitate față de ei cum ar fi la graniță și alta e să ai o responsabilitate mai mică, cum ar fi prin ajutoare sociale. Chiar și așa ca să trăiască cum trebuie au obligația să muncească. Desigur la cât sunt pupați în fund vorbesc strict teoretic cu "ar trebui".

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intai de toate mi-am exprimat parerea. Iar asta este o garantie a democratiei. Faptul ca tu nici macar nu vii cu contraargumente valide, ci ataci chiar persoana care emite aceste argumente... care este diferenta dintre tine si acei radicalizati?

Lasa-ma sa iti spun eu, deoarece nu te fac incapabil sa intelegi o judecata. Pur si simplu nu poti. Si te inteleg pentru asta. Desi nu imi convine.

Singura diferenta intre tine si un radicalizat din ala este ca din greseala tu te-ai nascut in Romania. In rest nu sunt. Daca ai avea o arma ai incepe sa si tragi dupa toti care nu iti plac.

Cand te pui sa discuti o chestie de genul asta, nu are sens sa carai doar din punctul tau de vedere ingust.

Au venit la o viata mai buna. La ce naiba crezi ca au venit? Sa iti mature tie ciunga care o scuipi cu tupeu pe jos?

Au fost invitati si au venit. Ca sunt altii care au creat criza si tot asa, este o alta discutie. Dar aia au platit bani grei sa ajunga aici. Asa cum romanii plateau in urma cu 10 ani bani grei pe vize schengen si alte permise de munca prin Italia, Germania si alte tari.

Unde crezi ca e o buna parte din Romania? In Italia, franta, Germania si Spania. Si de curand uk. Aia de ce s-au dus acolo? Ca sa fure sau sa munceasca?

Ca printre ei sunt si nenorociti, alba neagra, hoti si alte scursuri care profita de sistemul britanic... peste tot este asa. In orice migratie se intampla asta.

Si nu poti sa ii impachetezi si sa ii trimiti acasa ca ei sunt cei care fac muncile de jos. Ei spala pe jos, ei cara gunoaiele si tot asa. Altfel o sa le puta jegul la nemti.

Repet, ca sunt si alte uscaturi, e alta discutie.

Germania e imbatranita, Romania si alte tari la fel. Cresterea demografica e de fapt descrestere demografica. Asa ca nu ai ce sa faci daca copiii din ziua de astazi sunt obositi si lipsiti de viziune ca tine. Ai nevoie de oameni. Si de unde naiba ii iei?

Din Europa? Ar fi o prostie sa strici o tara saracind-o de resurse umane. Ca ele sunt piata ta de desfacere. Asa ca importi de unde e mai apropiat. In cazul asta orient.

Trebuie sa accepti si alte religii. Ok. Religiile vin si cu extremisme. Ok. Per total e pozitiv.

Dar banuiesc ca nu trebuie sa iti dau si alte motive ca si asa o sa imi dai raspunsul de genul cum ai crede tu ca s-ar trebui sa se procedeze. Ca asa sunt romanii. Stau in fund si isi dau cu parerea de parca ar avea vreo experienta.

Cand colo esti un obosit. Dar stai linistit. Ai o viata sa te odihnesti.

Bucura-te cu putere la emisiunile tv, bea-ti berea la 2.5L si fii vesel.

Si da, ma oftic cand oboseli ca tine ar trebui sa-mi plateasca pensia. Si ma oftic si pe societatea din care fac eu parte ca nu ne-am dat seama de gradul de aberatie din invatamant.

Dar nu pot sa fac nimic. Asa ca o sa imi traiesc viata mai departe linistit si fericit.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu are rost sa-mi bat capul cu tine ca nu are rost. Tu intelegi ce vrei iti plac musulmani si tigani. In tara asta nu au trait mii de ani speciile astea retardate ca sa le primim cu bratele deschise ca vor unii. Si nici ei nu au luptat pentru tara asta jecmanita de marile puteri talhari ordinari impreuna cu acolitii lor.
Nu au nici un drept sa traiasca in Romania daca romanii nu vor. ce imi pasa mie ce vrea ue. Din moment ce faci parte dintr-un grup toate lucrurile se discuta si se voteaza nu impui tu sa primesc colorati teroristi sa ma amestec cu ei facand copii doar pentru ca exista cineva care gandesc la fel ca tine si spun acelasi lucru populatie imbatranita. Pai sa ne mareasca salariile ca in Germania sa vezi cum incep romanii sa faca cate 5-6 copii. Nu sa ne fure resursele si sa fim sclavi in europa si multe altele mizerii care ni se intampla cu sarea iodata experimente pe romani hexi etc. uite citeste aici un pic
http://www.cunoastelumea.ro/......e-aproape/

| cristimihailov a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Cum ziceam si eu. Nu iti mai bate capul. Du-te cu resentimentele adtea pe canale mai underground.

Vei primii mai multa simpatie acolo. Incearca skinheads, sau alte asociatii considerate mai radicale.

| cristimihailov a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Oricum esti sclav. Dar nu realizezi. Si asta e de fapt trist.

| relian a răspuns (pentru cristimihailov):

Man tu dai raspunsuri pe aici doar sa fii campion? Ca vad esti campionu zilei laughing ca de politica sau ligica nu poate fi vorba.Cum vii tu sa spui ca aia au dreptu sa vina in euopa sau in RO? O duc romanii foarte bine si hai sa ajutam si pe altii sau cum? Intaii de toate orice stat ar trebuie sa aiba grija de populatia acelui stat, sa creasca nivelul de trai intelegi matale? dupa daca ai resurse care dau pe afara hai daca tie mila sa ajuti si pe altii.Dar ii ajuti nu chemandui la tine in tara, aia nu-i rezolvare. Daca vrei sa ajuti pe cineva te duci tu la el in tara ii arati ce sa faca, cum sa faca, il ajuti chiar si material cit poti si doar daca merita. Daca vezi ca aia dupa ce leai dat ajutoare stau la umbra palmierului sau planteaza bombe pe ici colo l-ai dat dracu lasa-l acolo sa crape ca nu are rost.Deci asa e nu are rost sa isi bata capu cu tine cineva.Se pare ca tu esti foarte religios, sau cel putin asa lasi sa se vada.Eu is curios ce fac eu ce muncesc eu, nu-s curios sa dau munca mea altuia care sta la umbra palmierului sau ce naiba mai fac aia acolo. Spui ca vin aia prapaditi? Pai aia sa stea la ei acolo is asa de prapaditi ca violeaza, fura, bat pe altii pe aici, dar sa ia de gat pe aia la ei in tara nau curaj.Deci e clara aia nau ce cauta in europa sau in Romania, si asa sintem prea multi.Tu nu stiu pe ce lume traiesti.Nivelu de trai scade cu cit populatia creste ca numar, asa ca nu stiu ce tot bati cimpii.Nu au ce cauta asta e clara. Spui ca aia au dat bani grei sa ajunga in europa? pai si ce ma intereseaza pe mine de banii loc cui i-a dat cea facut.Adica eu vin la tine te platesc si spun du-te la X in casa sau eu te duc la X da bani sau cum? Tie tiar conveni sa vina cineva la tine in casa uite asa ca eu sa zic am platit pe unu sa ma bage la tine in casa, ai ceva de spus? Vin la tine si fac ce vreau, iti maninc mancarea iti beau vinu, ba daca ai nevasta buna mai stii poate o si imprumut nitel ce spui ai fi de acord? Ca doar platesc bani grei sa ma bage careva la tine in casa, adica ala sa deschida usa ca eu nu ma pricep. laughing spui cau venit la o viata mai buna pai ce au vinit pe o insula pustie, nu e nimeni sau cum? Ce gandire mai ai frate mai dat pe spate.Si romanii care plateau bani sa ajunga in Germania crezi ca is curios ce plateau ei si cui? Aia era ceva ilegal, era o magarie, era fraudulos deci incalci legi si tu ca intrai ilegal in acea tara si ala cati lua banii sa te bage.Deci sa inteleg tu esti impotriva legilor, esti un infractor.Pai asa zii frate ca esti infractor si tii normal cu infractorii, aia e viata ta aia faci si normal ca ii aperi.Deci eu nu-s curios de vizitatori deci nici in vizita sa vina, nu-s curios. Daca au nevoie de ajutor ma duc eu la ei sa-i ajut, asta daca vreau si daca am cu ce.Hai atunci sa vina tot globu asta in Germania ca vorba aia e un trai mai bun nu? Cear fi sa ina toata sudamerica in Germania in franta ce spui de asta? Ca vorba aia aia is mai prapaditi ca astia ca arabii astia ceau venit.Sa vina si aia sa se faca in Germania miliarde ca e viata mai buna laughing Eu inteleg spui o prostie odata dar invata si tu ceva omule cand vezi ca nu ai explcatie.Tu tot ii tragi cu viata ta mai buna.Pai fa-ti viata mai buna la tine in tara nu veni la cersiti la mine ca nu-s curios.Eu de abia am ce le da la ai mei de munca de ce au nevoie vii tu ca vai viata mai buna.Pai du-te in rai daca vreti viata mai buna si moca laughing

| cristimihailov a răspuns (pentru relian):

Hmm...

Si crezi ca tara pe care tu ai vrea sa o construiesti si sa o ai incepe cu a ataca unul care isi exprima o parere?
Asta este parerea mea. Nu iti convine, obisnuieste-te sau vino cu argumente coerente. Nu iti mai spun si de faptul ca scrierea este foarte greu descifrabila gramatical vorbind. Dar asta inteleg.

Nu am rabdare sa intru intr-o discutie de un nivel atat de jos propovaduit de maimuta aia de fabio *** 92.
Dar inainte sa incepi sa faci afirmatii care tradeaza nivelul de inteligenta "ridicat" in care te zbati, incearca sa intelegi ceea ce iti spun. Inainte sa comentezi, citeste si intelege. Nu citi pentru a da un amarat de raspuns.

Asa cum gandesti tu acum, asa gandeau(sau gandesc) si alte neamuri despre romani. Gen... italieni, britanici si chiar francezi. Si crezi ca e adevarat?

In afara de partea cu bombele, oare nu erau acum cativa ani cand romanii erau aratati cu degetul? ca nu stiu cine violase o batrana in parc, ca altii au furat din apartamente si alte porcarii din astea?

Si in realitate? Doar niste dezaxati faceau asta. Majoritatea romanilor doreau liniste. Si profitau si ei cat puteau de sistemul de sanatate/social/sau de ce anume puteau, mai legal, mai la limita legii, etc. Dupa gradul si dorinta de risc a fiecaruia.

Asa se intampla si acum. Doar ca problema nu sta acolo. Problema sta in generatia tanara nascuta in acele tari vest europene incapabila sa se integreze in cultura locala si care incepe usor usor sa se radicalizeze. Aia se radicalizeaza, in Romania e mai simplu sa ramana prosti, cei mai multi, precum autorul initial al acestei discutii. Altii, care se mai desteapta intre timp, se imputineaza plecand peste granita. Dar astea sunt alte discutii prea vaste pentru a fi abordate aici.

Ce tot blajmajesti tu prin postul tau si ajungi la niste concluzii aberante... denota doar lipsa de informare. Sau ma rog, informare temeinica din surse media tabloid (antena 3, libertatea, etc).

Cand o sa incepi sa discuti cu oameni in pozitia aceea (de a nu avea nici un viitor, de a avea copii si cu riscul de a ii pierde au platit bani multi la diversi intermediari, cum au vazut parintii sub bombe, sau cand in timp ce vorbeau pe skype si-au vazut parintii omorati de bombe, si alte astea) vei intelege ca nu este atat de usor.

Nimeni nu i-a invitat in Romania. Nimeni nu doreste sa ii tina. Ci sistemul corupt din care faci si tu parte permite acest lucru. Daca muncesc si isi practica religia la ei in casa, nu au decat. In momentul in care incep sa faca scandal, atunci e o problema.

Dar tu... ce stii din toate astea? Blamezi niste oameni care vin in foame pentru faptul ca tu nu ai ce pune la ai tai pe masa. Dar uiti foarte repede ca si inainte sa vina gramada, tot nu aveai ce sa le pui pe masa.

Si si mai inainte, in vremurile de glorie ale economiei, tot va ghiortaiau matele impreuna.

Si din pacate pentru tine, inteleg mai bine aceste situatii. Faci afirmatii fara temei, utopice, si de acolo tragi concluzii gresite. Pornind de la un fals, poti sa obtii orice.

Afirmi: "Intaii de toate orice stat ar trebuie sa aiba grija de populatia acelui stat, sa creasca nivelul de trai intelegi matale?". Dar nu gandesti ca pana sa vina imigrantii, ce a facut statul tau? Ti-a crescut nivelul de trai atat de tare? Incat explodai de bine? Si deodata cum au aparut imigrantii, ei sunt de vina, nu statul care parazitat a fost furat de oamenii din stat.

Macar de ai putea intelege ce inseamna o manipulare de masa. Ai vedea semnele repede. Dar cum ziceam, anumite concepte sunt prea inalte pentru multe persoane.

Si oricum nu acceptarea unor refugiati era problema. Deoarece asta este specificata in constitutie. Constitutie pe care acum mai multi ani poate ai votat-o si tu. Ci cotele de refugiati au fost problema.

E mai simplu sa faci pe unul infractor.
Ca asa s-a intamplat mereu.
Si uite unde am ajuns.
Cu statul tau care se ingrijeste de tine.

Cea mai saraca tara din UE, dupa Bulgaria.

| FMC a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu te mai chinui ca nu o sa inteleaga, ii lipsesc cateva puncte de sus de colo.

Dar nu inteleg cum ii sunt tolerate comentariile astea, pe fata xenofobe, rasiste si antisemitice. E hate speech asta de la o posta.

Nu sunt sigur de sursa, dar am gasit ceva in legislatie:
"ART. 369. INCITAREA LA URĂ SAU DISCRIMINARE
Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

Alo, domnii administratori? Nu faceti nimic pentru ca sunteti de acord cu el sau nu prea va pasa?

| cristimihailov a răspuns (pentru FMC):

Pe threadul asta sunt doua maimute cazute din copac (haterul de fabio p1m cum il mai cheama si haterul relian).

Initial parerile lor nu valorau nimic cel putin pentru mine datorita modului de exprimare.

Acum si ei au decazut si parerea mea despre ei s-ar exprima in multe beepuri.

Dar ce ar trebui sa ne ingrijoreze este ca maimutele alea ne vor plati pensia la un moment dat.

Si cand te gandesti ca amandoi intorc pietrisul sa faca beton... ce castiguri ar putea sa aiba?

Maimutele se platesc in alune. Iar noi cucu pensie.

| relian a răspuns (pentru FMC):

La administratori le pasa de populatia RO nu de alte natii, sa traiasca ai tai bine si daca ai cu ce mai dai si la altii, deci mai dai nu-i chemi la tine in casa.Tu de ce nu-i chmei frate la tine ia vreo 3-4 din aia sa-i tii tu de mincare de dormit de tot, deci tinei tu nu sa-i tina statu din banii mei sia altora. Daca esti atit de cu multe pcte acolo sus iai pe toti la tine nu are nimeni nimic de obiectat, dar atita timp cit se folosesc banii populatiei atunci trebuie ca populatia unui stat sa accepte sau nu.Si romanii te asigur eu ca nor sa accepte pentru ca is vai mama lor, vorbesti sa nu adormi.Auzi la tine articolu lu papura voda,ia-l si bagatil undeva apoi baga-l in gura sa vezi cum suna laughing poate asa mai faci ceva pcte acolo sus cum spui.Iai la tine acasa pe banii tai pe barba ta citi doresti daca te tine sa te vad atunci cum e sa doarma cu nevastata in pat sau iubita ce ai,poate ca eu si imprumuti nitel ca doar omu are nevoie nu? laughing Asta la care articol intra folosirea in comun a unei femei,ma refer in RO adica pentru tine ca pentru arabi nu se pune legea asta la ei se practica,doar cai invers.Ei ce spui iei din astia la tine barbati mai ales, poate stai si tu ca aia nu zic nu, si copii daca ai mai ales copii ca la ei legea da voie. Dale mincare, dale de baut, tot ce au nevoie, dar numai nu-i du la munca ca poate te trezesti cu ceva bombe pe undeva laughing mai baga ceva articole din astea comuniste ca merg.

| cristimihailov a răspuns:

Citeste printre randuri:

Sanatate
Unitate
Generozitate
Iubire

Patrie
Unitate(din nou)
Libertate
Altruism

Continuu

Asta ai inteles?
Ca vad ca citesti si nu intra pur si simplu.

Sunt unii care cand ii vezi cum gandesc zici ca au batut cuie cu fata toata copilaria.

Ba prietene... dar tu ai spart lemne o viata cu fruntea. Bruce Lee e un vagabond pe langa tine.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca exagerezi! Europa, in faza stiuta de noi, mostenita, nu mai exista demult!
Europenii adevarati, ancestrali nu mai exista decat prin castele parasite!
Ce atentate?
Cati au murit in atentate?
1000, 2000 de oameni?
Rahat! Stii cati oameni mor in accidente de masini sau aviatice intamplatoare sau pe partia de schiuri?
Sau mancand mizerii?
Pentru mine acest ISIS este o fantasmagorie!
Stii ca Europa are aproape jumatate de miliard de imbecili, locuitori?
"de rupi din codru-o ramurea, ce-i pasacodrului de ea!"? ar zice Eminescu!
Fii rezonnabil! Lasa atacurile artificiale de panica! Oricum in casa ta, peste maxim 10 ani vor locui arabi sau negri! Asta este TRENDUL!
Lumea nu a luat-o razna! Este ceea ce ati vrut sa fie! Alegereaq v-a apartinut generatiilor anterioare! V-ati saturat de Frumusete! E si asta o problema! Acum veti construi alt fel de frumusete! Nu poti sta 2 vieti cu aceeasi nevasta! Nu asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. America nu este aliata cu ISIS. Cel mult diferite tari pot sustine atat militar cat si financiar una dintre cele doua grupari teroriste. Tin sa iti spun ca ar trebui sa te informezi mai mult in aceasta privinta, despre politica nici nu este nevoie sa vorbim. Si in plus: ISIS nu este un STAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vreo 10 ani a avut loc un atentat identic ( faza cu Mos Craciun), comis de un american, americanii sunt la fel de blestemati ca islamistii, nu?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Americanii singuri cu mana lor si-au facut-o pentru ca au lasat armele pe mana oamenilor. Cumperi arme la ei si cu atiatia oameni cu probleme cu neajunsuri cu probleme mintale ajung sa omoare nevinovati. Ba mai mult ideeea de a omori scolari e la moda la ei. Omul e inca un cretin la faza asta daca cineva il enerveaza comite intr-o scoala cateva crime omorand nevinovati. Daca si europa da drumul la arme se duce draq tot. In plus americanii sunt urati de multe nationalitati asa ca nu ne mira faptul de ce se intampla si la ei prea mult rau au facut si platesc cu viata nevinovati si soldatii care sunt pusi sa lupte pentru un guvern nenorocit impreuna cu cia, pentagon si alte institutii care opereaza in lume doar ca americanii se cred buricul pamantului

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Si tu crezi ca musulmanii se nasc teroristi? Gresesti, si ei au probleme mintale, si ei trec prin depresii, religia e doar un pretext.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu-i vreau in europa deloc sa traiasca la ei nu conteaza cum se nasc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, evident ca nu se nasc teroristi. Ei cand incep sa mearga in picioare sunt indoctrinati in religia Islamica si li se pune AK 47 in spate, nu e nevoie sa fie teroristi, sunt credinciosii lui Mahomed ala al lor care avea neveste de 9 ani, " satisfacea " sexual baietei si a dat cu limba de moarte decret ca sa fie cucerita lumea. Ei nu sunt teroristi, ei cuceresc lumea in numele lui Allah. Evident ca nu toti, eu am trait in Orientul Mijlociu si ii cunosc. Numai care pun botul la Imamii care merg pe linia asta, adica cum se spune la noi care sunt mai pocaiti ca nu chiar toti sunt fanatici religiosi dar ne sunt destui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Primul raspuns inteligent pe care il vad pe tema asta de mult timp.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ce spui bre? ( e amical, nu te infuria ). Tu inca mai crezi ca pe Kennedy l-a impucat unu' Oswald care era dereglat la cap? Chestia cu armele e altfel decat crezi tu, pot sa-ti explic dar trebuie sa-ti dau o caruta de material. Daca vrei te servesc. Bush, Clinton si Hillary vor sa stranga armele americanilor din motive cu adevarat fasciste, vor sa dea legea martiala si sa faca sclavi in "lanturi" ( cipuri ) din americani de aia vor sa le ia armele. Faptul ca se intampla evenimente cu impuscaturi si victime e tot vina lor. In afara ca americanilor le-a ajuns cutitul la os si se impusca in strada oculta chiar munceste sa se intample asemenea lucruri ca sa poata sa le stranga armele. Se urmaresc apoi lucruri mult mai " marete " cu un popor sub un guvern fascist care sa nu se poata apara de FEMA, Homesecurity si atatea alte aparate de oprimare care sunt deja pregatite. Si apropo despre 9/11 ce stii?
Stii ca la unele stiri de atacuri au fost folositi actori si sunt multe fake?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Despre ce vorbesti tu aici?
Chiar nu inteleg pe ce tema te contrazici cu mine sau ai gresit userul care trebuia sa-i dai acest mesaj. Ce am spus eu de imi trimiti comentariu despre Kennedy, Oswald Bush, Clinton, Hillary,
FEMA, Homesecurity, aparate de oprimare, 9/11?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da roagă-te la "d-zeu" că o să rezolvi multe. Dacă până acum "d-zeu" nu a oprit moartea a sute de oameni uciși din vina refugiaților și a islamiștilor, ce te face să crezi că le va opri în viitor?
Ăsta este și planul. Evreii vor să transforme Europa într-o societate multiculturală iar dacă sălbaticii de islamiști mai fac și niște victime pe ici-colo este și mai bine pentru ei, să zicem că evreilor nu prea le plac europenii.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pentru iubitorii de lepadaturi. Cititi aici si vedeti inca o data ce face guvernul asta

Notă introductivă: În contextul complicat în care România se găsește – cu o Rusie neprietenoasă la Est și o Uniune Europeană dictatorială la Vest – soluția nu este să ieșim din UE, ci să îi scoatem pe tușă pe cei care se pretind noii stăpâni ai continentului: Merkel și Hollande, servitori ai unor interese anti-europene. Și iată că, după Brexit, pe fondul unei încercări de transformare a UE într-un super-stat controlat de Germania și Franța, a început răscoala. Polonia, un critic constant al politicilor cretine ale Bruxellului, împreună cu alte șapte state spun STOP, își unesc forțele și cer o reformă care le stă în gât islamizatorilor șefi ai continentului.

Așa cum era de așteptat, reprezentanții României s-au codit să fie solidari cu acest grup și să ne apere interesele în fața abuzurilor Bruxelles-ului. Și e și normal: dacă Polonia și Ungaria sunt conduse de polonezi și unguri, în interesul lor național, România este o țară aflată sub ocupație, condusă de alogeni cu nume românești (aflați la vedere sau în umbră) și de slugile lor trădătoare. Faceți doar o simplă comparație – în timp ce Viktor Orban dă cu evreo-maghiarul George Soros de pământ, ori de câte ori are ocazia, la noi oficialii îl pupă în fund pe același Soros, de tot atâtea ori. Lucru care spune totul despre cine ne conduce și în folosul cui.
ba mai mult presedintele nostru a dat si palma cu mega moscheea aia. Suntem condusi clar si pe fata acum de afara si asta inca de la revolutie dar acum e vadit ce sa mai. Si durerea e ca nu facem nimic

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ce comparatie prosteasca faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Metalheadforever666 a răspuns:

Http://www.flux24.ro/......tiganilor/ O fi Neagu Djuvara extrem de batran dar tipul este foarte lucid si are perfecta dreptate. Daca nu se iau masuri impotriva imigrantilor atunci peste 20 de ani Europa va fi de nerecunoscut.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Traiesti in continuare, nu ai ce sa faci.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Ba ai ce sa faci. Primul lucru darami guvernul iar al doilea ii trimiti inapoi in orientul lor cu trenul si cu paza in fiecare tara pe unde trec.

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Foarte realizabil.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Cu oameni care gandesc ca tine normal ca nu poti daca gandeau ca mine era de mult daramat guvernul

| presus a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu este chiar atat de usor, poate imposibil ce spui tu. Si daca s-ar intampla asta, nu s-ar face peste noapte pace. I-ar infuria mai rau si s-ar intampla mult mai multe atentate, in cel mai rau caz razboi. Aceasta treaba trebuie gandita la rece si facuta cat mai subtil, creand o fatada de pace cu acesti redusi.

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Guvernele sunt formate din oameni, nu dintr-o,, putere "(cam asa se refera multa lume la aceasta institutie). Sunt oameni pusi sa adopte legi, sa le respinga, etc. Ca unii oameni sunt competenti, altii nu, altii fura, altii nu, asa este peste tot. Si nu poti sa stii care e terorist care nu, o identitate se poate falsifica usor, nu e vina

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Nu e vina lor, ca oricine poate sa achizitioneze o arma si sa raneasca oameni daca vrea, stia guvernul?* (asta e ccontinuarea la comentariul meu)

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Eu nu-i vreau deloc in Romania si nici in europa. Sunt satul de rromii nostri care ar trebui alungati si ei odata cu imigrantii

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Stii, pana la urma, fiecare are dreptul la viata, asa ca nu putem sa alungam orice nu ne convine.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Ba da ca e tara noastra nu a lor. nu a luptat tigania pentru tara asta si nici musulmania. e clar ca faci parte din aceste doua natii de lighioane de tot le iei apararea

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu sunt rrom, dar cred in Dumnezeu, prin urmare in principiile pe care le aduce crestinismul : TOATA VIATA CONTEAZA.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Sa conteze la ei acasa viata lor in orientul ala de rahat care produce bani garla nu aici in europa

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru presus):

Nu trebuie creata nici o subtilitate aici. Cu forta trimisi inapoi si foarte brutal daca sunt agresivi. Numai lasii lucreaza subtil cei puternici cum ar trebui sa fim noi trebuie sa-i incalece direct pe inapoiati si sa-i trimita direct de unde au venit eventual in pumni si picioare pentru cei agresivi

| presus a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Aberezi.

| sabin89 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Pai acum sa-l darami, cand abia si-au pus si ei un prim-ministru...

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru presus):

Ala care abereaza esti tu si daca vrei iti demonstrez 100%

| Axely a răspuns:

Niste rude de ale mele au murit din cauza asta... unui atentat mai vechi... au fost singuri romani care au murit.

| FMC a răspuns:

Islamismul face exact ceea ce facea crestinismul in evul mediu. Diferenta e ca biserica crestina a fost reformata dupa pentru a elimina partile astea inumane. Islamismul nu, inca e la nivelul ala. Orice religie trebuie facuta la tine acasa si nu trebuie impusa nimanui, asta e radacina problemei. Nu trebuie amestecata nici in treburile statului, nici in educatie, nici in mediul social.
Si inainte de a raspandi atata ura, documentati-va macar ca sa nu va bazati argumentele (daca exista, nu prea se dau vad) pe neadevaruri si pe teorii conspirationiste.