| noreligion a întrebat:

Se pare ca o descoperire facuta in anul 1980, a bagat biserica cre(s)tina in draci.Acea descoperire facuta in localitatea Talpiot, la 5km de Ierusalim, este un mormant in care s-au gasit 10 schelete apartinand lui Iisus. Dintre acestea 6 erau inscriptionate cu diverse taxte care au zgandarit in draci lumea religioasa mai ales ca unul din aceste schelete era inscriptionat in limba aramaica cu textul: "Yeshua bar Yehosef" adica "Isus fiul lui Iosef" iar altul cu textul Iuda fiul lui Isus si parca nu ar fi destul langa scheletul lui Isus s-a descoperit unul de femeie inscriptionat cu Maria.
Intrebare:
-Dupa aceasta descoperire, inca mai credeti ca Iisus a inviat?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

S-au gasit 10 osuare, nu 10 schelete. Fiecare osuar continea ramasite umane provenind de la mai multi indivizi, 6 dintre osuare avand si inscriptii epigrafice.

24 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

@apache, cu raspunsurile astea ti-ai asigurat locul de "veci". Bine ai venit printre "pacatosi". Nu stiu ce matanii mai poti face ca sa fii iertat, poti vorbi si in limbi ca tot degeaba. Ai trecut de partea "negativa" fara cale de intoarcere. Nu mai ai constiinta curata. Dureros pentru tine.

Apache
| Apache a răspuns:

Duten mortii m-ati!

Apache
| Apache a răspuns:

Te lauzi in stanga si in dreapta ca esti atee! si m-am saturat, am ajuns sa ma cert cu tot siteul pentru o retardata ca tine!

Apache
| Apache a răspuns:

@Alphawolf pentru ultima oara nu sunt un fanatic religios si nici un ateu! sunt un pusti normal de 15 ani care s-a saturat de tipa asta!

| PhaseMorphXR a răspuns:

'pai cum nu?

| Gospell a răspuns:

Da... si cred in continuare ca Iisus este Dumnezeu fiul, ca a vindecat o gramada de oameni de diferite boli, ca a Iisus l-a inviat pe Lazar, ca a inviat din morti si S-a inaltat la ceruri.

| noreligion explică:

@alexstanica-,, intrebarea ar trebui sa fie cat de exacte sunt acele descoperiri? ce convingeri au cei care au facut descoperirea?''
Oice argument care nu aduce dovezi poate fi combatut fara dovezi.Alta nelamurire?
,, eu nu cred nici una nici alta ''
Nici macar in. Sfanta Stafie? Hai tu, ne lasi pe noi, ateiii, fara subiecte de discutie?

| noreligion explică:

@ancutsa-,, Nu ai altceva de facut decat sa aduci foarte multe argumente impotriva religiei crestine ''
Pai daca biblia mi le ofera pe tava, eu ce sa fac, sa le ignor asa cum le ignorati voi si credeti ca Maria a ramas gravida cu sfanta stafie? Cu alte cuvinte, omul va spune ca 1+1=2 iar voi o tineti tot pe-a voastra, ca 1+1=3. Ce face religia asta din om...

| Sconcsiş a răspuns:

Da, in primul rand eu nu cred ca e adevarat, iar in al doilea rand, chiar daca ar fi adevarat, nu sunt a lui Iisus, respectiv a Fecioarei Maria. Si termina cu cre(s)tinii tai, ca cretina-i mata

| ILadyInBlack a răspuns:

Era si un documentar facut dupa asa, the lost tomb of jesus parca.
anyway, nici inainte nu credeam in invierea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| FreakyFred a răspuns:

Habar n-am daca asta e adevarata pentru ca eu cred ca Isus nu a existat! Oricum, daca a existat cred ca el a fost doar un om obisnuit, iar povestea cu inviatul este demna de un film SF... si cam atat! cum am mai spus si intr-un raspuns de mai demult, sunt de parere ca toate faptele divine care ne-au fost spuse la acele mizerabile ore de religie sunt doar niste scenarii bine puse la punct pentru ca lumea sa aiba un subiect de discutie. dupa cum ai observat, la una dintre intrebarile tale anterioare ca de ce nu este d-zeu considerat un criminal au fost nu stiu cate raspunsuri (unele chiar idioate) asa ca trebuie sa ne obisnuim cu aceste lucruri.

| Miauti a răspuns:

Am o intrebare, dar daca sa interpretat gresit? si este vorba despre invierea sufleteasca nu a trupului.

| controlled a răspuns:

Bai eu nu cred in dumnezeu si-n prostiia asta de religie. Dar las ca lucrurile care ne inconjoara sa-mi ramana inca nedescoperite, iar cele pe care le pot percepe le primesc cu mare placere.

| marius577 a răspuns:

Cre*in esti.

| pauladrian a răspuns:

Eu cred ca ai probleme psihice. Daca mai continui sa-ti pui astfel de intrebari vei innebuni pe zi ce trece.

| ancutsa13 a răspuns:

Revin cu aceeasi nelamurire: Unde vrei sa ajungi? Esti mult prea frustrat/a. Nu ai altceva de facut decat sa aduci foarte multe argumente impotriva religiei crestine doar pentru ca tu nu crezi in ea. Ok, nu crede!
Poti sa dai oricate calificative de Nefolositor si Stupid (daca vrei sa-mi dai mai multe anunta-ma sa-ti mai raspund si la alte "intrebari") caci tu esti singurul care le da datorita faptului ca te deranjeaza extraordinar de tare ca nu toata lumea gandeste ca tine.

| ancutsa13 a răspuns:

@noreligion
Poti sa nu le ignori daca vrei, dar nu vei ajunge la mai mult de a pune pe ganduri 1% din oamenii care citesc ce scrii tu. Te astepti la mai mult de atat?

| Alexandra_3484 a răspuns:

Ce nu inteleg?!?! Ce incerci sa demonstrezi sau ma rog, sa ne arati?

Sa nu mai credem in Dumnezeu?
Fara suparare, dar Romania este o tara libera si avem voie sa credem ce vrem!

Deci lasa'tewinking

| AlexStanica a răspuns:

Intrebarea nu este daca mai credem. ca pana la urma crede fiecare ce vrea.

intrebarea ar trebui sa fie cat de exacte sunt acele descoperiri? ce convingeri au cei care au facut descoperirea? si mai ales de ce plecam urechea la tot ce are 'iz' de scandal?

eu nu cred nici una nici alta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca mai cred ca sunt nemernici care arunca cu noroi in tot ce e sfant, bun si moral.inca mai cred ca satan lucreaza prin slugile lui, carei fac voile, negand pe Dumnezeu, si pavand drumul spre iad cu destrabalare, distractii, droguri, sex, si alte chestii care par bune dar care ucid si trupul si sufletul.si da cred ca Iisus a inviat, si ne-a inviat si pe noi cei multi scotandu-ne din robia pacatului si a mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicaangelica este adresa mea de mes. Ma nu va mai certati fiecare crede ce vrea da eu cred ca exista deoarece El ne ajuta pai daca nu ar mai exista pai nici noi nu am mai exista dar cum am spus fiecare crede ce vrea

| 4inel a răspuns:

Dragul meu, eu nu cred ca tot ce zboara se mananca.
Tu cam asta crezi.
De unde stii ca ceea ce ai citit nu este decat un zvon?
Cei care au spus (zvonul) "stirea" sunt ZVONERII iar tu esti RASPANDACUL. Cine le poate verifica?

Apropo.
Daca nu crezi in Dumnezeu de ce te mai lupti sa dovedesti ca El nu exista. Orbii, care nu vad soarele, nu se chinuie sa dovedeasca lumii ca soarele este o inventie a oamenilor.
Nu esti decat un om orb si firesc.
1 Corinteni 2:14 Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, Sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuiesc judecate (gandite) duhovniceşte.
15  Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece (gandeasca) totul, şi el însuşi nu poate fi judecat (osandit) de nimeni.