| UnderPressure a întrebat:

Se poate extrage energia gravitationala?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu am cum sa o fac pentru cineva care a terminat un liceu...
Este interesant de studiat limitele teoretice ale energiei gravitationale care poate fi extrasa in timpul contopirii a doua gauri negre.
Teoria acestor procese a fost elaborata de Roger Penrose, Stephen Hawking, Brandon Carter, Remo Ruffini, Larry Smart, ...la inceputurile anilor '70, si s-au luat in discutie doar gaurile negre, pentru ca sunt singurele..."obiecte" care dezvolta valori mari in unde gravitationale, radiatii gravitationale si energie gravitationala.
Daca gaurile negre au mase egale si nu sunt in rotatie, pot fi eliberate aproape 29 de procente din energia totala a masei de repaus. Aceasta nu trebuie sa fie complet sub forma de radiatie gravitationala daca gaura neagra a fost in vreun fel influentata tehnologic, dar intr-o contopire naturala, cea mai mare parte din energia eliberata ar fi sub aceasta forma discreta.
In teorie s-au alcatuit "cazuri" ideale, gauri negre cu sarcini electrice, contopiri de gauri negre de-a lungul axelor aflate in rotatie de sens opus cu viteze maxime admise de legile fizicii, acestea ar putea emite 50% din energia-masa, intr-o "descarcare" cu eliberare de energie atat electromagnetica, cat si gravitationala.
Cauta pe internet "experimentul" imaginat de John Wheeler - cel care a creat expresia "gaura neagra", poate exista pe undeva, si te va ajuta sa intelegi un pic mai mult.
Daca nu... apuca-te de citit.
Internetul si TPU nu sunt medii propice in care sa intelegi o teorie la care inca se mai lucreaza.

5 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Da, in teorie.
Ma intereseaza cata fizica cunosti, sa nu-mi pierd timpul cu explicatii prea tehnice si prea degeaba.
Aici esti pe TPU!
In creierele a 99% dintre useri, daca raspunsul nu se afla pe internet, cu Google, atunci, "Nu exista!", "Nu se poate!", "Nu-i posibil!".
Ma apuc sa explic sau?

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Daca poti, da-mi o explicatie simplificata.
Nivelul meu e la inaltimea a 12 clase. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru UnderPressure):

Nu am cum sa o fac pentru cineva care a terminat un liceu...
Este interesant de studiat limitele teoretice ale energiei gravitationale care poate fi extrasa in timpul contopirii a doua gauri negre.
Teoria acestor procese a fost elaborata de Roger Penrose, Stephen Hawking, Brandon Carter, Remo Ruffini, Larry Smart, ...la inceputurile anilor '70, si s-au luat in discutie doar gaurile negre, pentru ca sunt singurele..."obiecte" care dezvolta valori mari in unde gravitationale, radiatii gravitationale si energie gravitationala.
Daca gaurile negre au mase egale si nu sunt in rotatie, pot fi eliberate aproape 29 de procente din energia totala a masei de repaus. Aceasta nu trebuie sa fie complet sub forma de radiatie gravitationala daca gaura neagra a fost in vreun fel influentata tehnologic, dar intr-o contopire naturala, cea mai mare parte din energia eliberata ar fi sub aceasta forma discreta.
In teorie s-au alcatuit "cazuri" ideale, gauri negre cu sarcini electrice, contopiri de gauri negre de-a lungul axelor aflate in rotatie de sens opus cu viteze maxime admise de legile fizicii, acestea ar putea emite 50% din energia-masa, intr-o "descarcare" cu eliberare de energie atat electromagnetica, cat si gravitationala.
Cauta pe internet "experimentul" imaginat de John Wheeler - cel care a creat expresia "gaura neagra", poate exista pe undeva, si te va ajuta sa intelegi un pic mai mult.
Daca nu... apuca-te de citit.
Internetul si TPU nu sunt medii propice in care sa intelegi o teorie la care inca se mai lucreaza.

| Arthiom a răspuns:

Gravitatia este o forta, nu o forma de energie, si nu, nu se poate folosi la producerea de energie ca atare. Daca e sa o luam pe ocolite, putem spune ca gravitatia face apa sa o ia "la vale", deci sa cada prin turbinele unei centrale hidroelectrice si sa produca energie electrica, asa se poate spune ca gravitatia ajuta la producerea energiei happy

| T2LS a răspuns:

Nu.

| Veltorb a răspuns:

Nu