| anonim_4396 a întrebat:

Se poate muri din cauza fumatului sau sunt doar speculatii?

Răspuns Câştigător
| snake260889 a răspuns:

Da, poti muri din cauza fumatului, indirect, prin imbolnavirea plamanilor si apoi cancer

21 răspunsuri:
| Biggiesan a răspuns:

Scrie si in indreptarul de spovedanie pentru crestini- sa nu servesti pe nimeni cu foc etc-deci si ei spun ca e o insulta la adresa sanatatii! Poti sa fii si areligios, nebisericos etc-dar acesta chiar este un pacat -batjocura fata de tine insuti-se asociaza cu sinuciderea!

| OnuOnulică a răspuns:

Da, mori din cauza tigarilor.
Crede-ma nu sunt bune de loc daca fumezi cumva cel mai bine LASA-TE

| Dariusuu a răspuns:

Când scrie pe pachelte de ţigări '' Fumatul poate să ucidă '' chiar poate.

Nu sunt speculatii.

| ErrorFound a răspuns:

Depinde...
Daca te referi strict la tutun, da, se poate muri.

| dracu14 a răspuns:

Depinde de organism, am un vecin, are 80 de ani, fumeaza 3 pachete de tigari pe zi, ala nu stie ce-s alea pastile, n-are absolut nici o problema medicala si fumeaza de la 15 ani
mai am cunostinte care fumeaza de peste 20 de ani si au plamanii mai sanatosi ca un nefumator, eu cred ca totul tine de organism...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca iti repeti cu tigara in gura "stiu ca este mortal sa fumezi, si ca tutunul imi scurteaza viata, dar nu ma pot abtine", normal ca mori.

Am un prieten de familie care n-a crezut niciodata ca tigarile in pot afecta. Fumeaza de vreo 20 de ani si are plamanii unuia care abia stie sa tina de filtru.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Evident ca se poate muri

| BlackEyedGirl a răspuns:

Chiar se poate muri, ce-i drept te ucid foarte lent, dar tot o fac.

| KateMiddleton a răspuns:

Da.Mai ales ca moartea e una lunga si dureroasa. Daca fumezi lasa fumatul, iar daca n-ai fumat pina acum nici sa nu incerci niciodata.

| Expressions a răspuns:

Pe langa cancer la plamani, la gat, se poate face si la inima, poate afecta circulatia sangelui, poate duce la infarct, in cazul barbatilor fumatori sunt sanse de impotenta, in cazul femeilor gravide copilul se poate naste cu diferite mutatii si sindroame sau cu iq mai mic decat cel normal, etc. Lista cu dezavantaje este imensa.

| Mămăligă59 a răspuns:

Nu stiu. incearca sa fumezi si tu 40 de ani. si apoi ne scrii si noua de pe lumea cealalta cum e.

| PisicaDragutza3 a răspuns:

Buna miau, schiorlau! Da este adevarat tutunul agrazeaza in cativa ani plamani deci nu mori foarte repede.Chiar daca o tigara este facuta dintr-o floare (Tutunul este o floarea) el creeaza boala la plamani sau gat. Concluzia e ca te omora dar mai incet... Funda?batting eyelashes

| Maracine_Oana_Maria_1985 a răspuns:

Am 2 rude care au murit din cauza fumatului, unul de cancer la plamani si altul de cancer in gat. Concluziile le tragi singur.

| cosminunder a răspuns:

Pai poti face cancer la gat la plamani si ele se agraveaza si mori

| CryTekulll a răspuns:

Si normal ca se poate.

Tutunul cauzeaza anual moartea a peste 6 milioane de oameni, dintre care peste 5 milioane sunt fumatori si fosti fumatori, si numai in Romania 15% dintre decese sunt cauzate de fumat (24% la barbati si 6% la femei), informeaza Agentia Nationala Antidrog.

Potrivit unui comunicat de presa al Agentiei Nationale Antidrog remis joi, mortalitatea prin cancer pulmonar, boala despre care 98, 3% dintre adultii romani stiu ca este provocata de fumat, aproape s-a triplat in ultimii 25 de ani.

Factorii de risc care conduc la consumul de tutun sunt: debutul timpuriu al consumului de tutun, normele sociale favorabile comportamentelor de consum, disponibilitatea produselor din tutun, atitudini si comportamente familiale permisive fata de consumul de tutun, absenta unor legaturi familiale de tip emotional-suportiv, anturajul, fumatul pasiv care este o cauza a bolilor cardiace si a cancerului pulmonar la adultii expusi.

Una din cinci romance este fumatoare

Totodata, specialistii considera ca expunerea femeilor insarcinate la fumul de tigara determina o greutate scazuta a copilului la nastere.

Ziua Nationala fara Tutun (21 noiembrie) este marcata, in fiecare an, in a treia joi din noiembrie, printr-o initiativa de a atrage atentia asupra impactului pe care il are fumatul asupra sanatatii oamenilor.

"Agentia Nationala Antidrog (ANA), prin intermediul centrelor sale de prevenire, evaluare si consiliere antidrog, foloseste acest prilej pentru a derula, la nivel national,... mai mult

| Dari2001 a răspuns:

Bineinteles ca da.......Plamanii se micsoreaza si respiri din ce in ce mai greu

| Andraaa2116 a răspuns:

Sigur ca se poate. Tutunul are efecte extrem de nocive asupra plamanilor si nu numai. Uita-te la cateva poze cu plamani ai fumatorilor, dar pregatsete-te inainte happy.Iti vei da seama cat rau fac tigarile.

| EnduroCross a răspuns:

Da desigur fumatul dauneaza grav sanatati!, pe de o parte afecteaza plamani, respiratia, poti face cancer si pe de alta parte "nicotina" se depunde pe vasele sangelui si ingreunand circulatia sangelui! Fumatul nu este bun ti-as recomanda mai de graba un suc sau o ciocolata!

| MISSKRIS a răspuns:

Da se poate muri.

| Mary_Maryna_2000 a răspuns:

Da se poate

| Dan_Cristian_1993 a răspuns:

Din cauza tutunul se moare 100%. Mai bine "fumeaza"(la vaporizator) ceva sanatos (google: marijuana medicinala)