| anonim_4396 a întrebat:

Din cauza fumatului poate sa nu iti vina menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu cred ca s-a stabilit o legatura concreta intre cele doua astfel incat sa aiba vreo relevanta medicala. Dar, este posibil sa ma insel. Oricum, fumatul este foarte daunator si are multe reactii adverse.

| Esperança a răspuns:

Da,fumatul face si el parte pe langa alti factori.

| negru30 a răspuns:

Este cu ochi draga mea - nu are treaba cu tigarea

| AIRIUS a răspuns:

Buna! Nu,cu siguaranta, fumatul nu are nici o legatura cu menstruatia.
Poate sa nu ti mai vina ciclul menstrual, din cauza sistemului nervos{cunosc pe cineva care nu i a mai venit din cauza ca era foarte nervoasa si era sa intre la menopauza la varsta de 23 de ani} si poate sa nu ti mai vina,ca esti insarcinata.
Asta tu stii daca ai avut contact sexual neprotejat sau nu.
Ar mai fii o cauza,o dereglare hormonala, dar daca esti la o varsta frageda, nu are cum ca asta sa fie motivul.
Sarbatori fericite!

| Nevermindd a răspuns:

Fumatul nu produce dereglări menstruale, ci doar... grăbeşte menopauza.( "In urma analizei facute pe studii realizate in SUA, Polonia, Turcia si Iran, expertii chinezi au constatat ca in cazul femeilor care nu fumeaza menopauza se instaleaza intre 46 si 51 de ani, in timp ce in randul dependentelor de nicotina menopauza se instaleaza intre 43 si 50 de ani.

Cercetatorii au mai observant ca o fumatoare prezinta un risc cu 43% ai mare de a se confrunta cu menopauza precoce")
http://depici.ro/......i-precoce/

| Eღilia62 a răspuns:

Nu,si n-am auzit nici o fumatoare sa spuna ca are probleme de astea din cauza fumatului.

| Narcis2007 a răspuns:

E posibil...

| dx6fcg a răspuns:

Nu,ce treaba are fumatul cu menstruatia.De la fumat poti face alte boli in special la plamani dar nu are nici o logica de la fumat sa nu-ti vina menstruatia.Te poti duce la doctor sau cauta pe net.