| Meme10Memu a întrebat:

Se poate spune ca vidul cosmic e plin de lumina, emisa de stele, care trece mereu prin el?

15 răspunsuri:
| Username272 a răspuns:

Da, pe scurt toată galaxia este cumprisa de lumina TOT!

| TriceleRon a răspuns:

Buna asta. Vid plin. Deci clar prin definitie e imposibil, iar in vidul cosmic nu este nici macar timp. E in afara timpului, ca sa zic asa. Apoi stelele nu emit lumina, in cel mai bun caz pot sa o reflecta.

| adryang78 a răspuns:

Vidul... nu este vid. laughing
Este de fapt plin cu reziduuri cosmice, "praf de stele", să zicem.
Există și stele care emit lumină (novele și supernovele), chiar și Soarele este o stea, dar, de fapt, majoritatea reflectă lumina, nu o emit.

| LPCTSTR a răspuns:

Absolut, putem vedea corpuri deja moarte, deci lumina este continuta de vidul cosmic.

| sierra1 a răspuns (pentru TriceleRon):

"| TriceleRon a răspuns:
... Apoi stelele nu emit lumina"

hmm, ce te faci cu steaua numită Soare?

| johnnny123 a răspuns (pentru TriceleRon):

Cred că tu ai studiat astrofizică la Universitatea din Analfabeții de Jos, pentru că altfel nu se poate explica cum poate cineva să înghesuie atâtea tâmpenii în nici trei rânduri de text.

Lumina nu poate traversa vidul? Sigur, de aia constanta "c" se numește "viteza luminii în vid"

În vidul cosmic nu există timp? Pe asta de unde ai mai scos-o, că mă doare capul numai când o citesc? Adică dacă mergi 5000km în spațiu ești în afara timpului?

"Stelele nu emit lumina, cel mult o pot reflecta"? Sigur nu încurci stelele cu planetele? Eu sunt convins că da. Caută o carte pentru preșcolari și citește acolo diferența dintre stele și planete.
"Stea = corp ceresc sub formă de sferoid luminos de plasmă ținut la un loc de propria gravitație"

| Bizon95 a răspuns (pentru TriceleRon):

Daaaaaaaa, deasupra cerului se afla raiul iar acolo lumina nu trece ca e vid, dar e si in afara timpului, iar ingerii iti mananca sufletul pana ajungi la D-zeu dupa care vine Chuck Norris si ii omoara pe toti!

NU?!? rolling on the floor

| FreddieM a răspuns (pentru johnnny123):

Ai fi putut sa pari o persoana oarecum inteligenta in baza informatiilor pe care le-ai furnizat ca si raspuns, dar aroganta si sensul de superioritate de care ai dat dovada la adresa domnului Triceleron iti reduc dramatic sansele sa devii una. Nu te supara, nu e nimic personal aici, e doar reflectia actelor dumitale.Probabil nu sunt singurul observator de aici. Pace si intelepciune.

| johnnny123 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu este nici o problemă, nu mă aflu aici pentru a-mi face fani sau prieteni. Fiind un site de întrebări și răspunsuri, consider că este mult mai important să transmiți informații relevante și să-i corectezi pe oamenii care se înșeală în mod flagrant.

Dacă domnul TriceleRon ar fi făcut o mică eroare scuzabilă și ar fi prefațat-o prin "cred că...", nu aș fi avut absolut nimic cu el.

Dar domnul Triceleron a emis trei aberații enorme pe care le-a prefațat prin arogantul "Bună asta", urmat de și mai arogantul "clar prin definitie e imposibil".

Prin urmare, am considerat că domnului TriceleRon nu i-ar strica o mică doză de sarcasm, ca să-l motiveze să-și reevalueze în mod realist cunoștințele.

Pace și înțelepciune și ție!

| sabin89 a răspuns (pentru FreddieM):

"Probabil nu sunt singurul observator de aici"
Nu eşti singurul. Majoritatea răspunsurilor lui sunt pline de aroganţă.
Păcat de el, că inteligent este.

| Meme10Memu explică (pentru adryang78):

Cum reflecta lumina o stea? Vrei sa spui ca reflecta lumina provenita de la alte stele?

| Meme10Memu explică (pentru TriceleRon):

Daca stelele nu emit lumina atunci care e sursa luminii? S-ar putea spune ca vidul e in afara timpului intrucat toate evenimentele care au loc in el se intampla cu viteza luminii. Aceste evenimente sunt in general propagari de radiatie electromagnetica. Daca ai putea sa calatoresti cu viteza luminii nu ai mai imbatrani si nici nu ai mai muri.

| Meme10Memu explică (pentru Username272):

Deci chiar si unde e intuneric e de fapt lumina pentru ca acea lumina nu se reflecta spre ochiul omului. Lumina care are traiectoria tangentiala cu ochiul nu e vazuta de ochi decat daca un corp material o reflecta si ii schimba directia spre ochi. La fel nu vedem lumina care trece prin aer decat daca e indreptata spre ochiul nostru. Chiar daca in aer sunt fire de praf rare nu sesizam lumina reflectata spre ochii nostri de catre acele fire de praf decat daca e un nor de praf sau firele de praf sunt mai dense.

| adryang78 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Exact.

| Username272 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da