| ciucionut a întrebat:

Sunt pasionat de univers.Imi puteti da cat mai multe date despre el? Dau panglica la informatiile pe care nu le stiam.Dar atentie,stiu extrem de multe lucreuri:de la planete la sateliti naturali si aratificiali,de la stele la gauri negre, de la lumina emisa de o stea la plasma si pana la quasari.Deci cine poate va rog raspuns!

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

"Universul e doar o picatura de apa dintr-un ocean imens!"

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Iti recomand sa cauti un program numit Celestia. e foarte util daca esti interesat de astronomie. se poate adauga multe obiecte custom (nebuloase, sateliti artificiali, alte sisteme solare, galaxii, etc). vezi aici:
http://www.shatters.net/celestia/
http://www.celestiamotherlode.net/

| Shammal a răspuns:

Exista o teorie a multiverse; Nassim Haramein vorbeste despre univers ( http://vimeo.com/38288818# )

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Şi pe mine mă pasionează.Nu ştiu atât de multe ca tine dar mă pasionează.Şi câteodată mă întreb de ce universul e aşa de mare...de ce noi existăm de ce nu cred prea mulţi în existenţa extratereştrilor(E imposibil într-un univers aşa de mare să fim singuri, nu crezi?) Dar nu e momentul să te plictisesc cu asteaoh go on.Probabil că ce ţi-aş spune despre univers deja ai ştii...Dar oh go on

| LiliJB a răspuns:

Primul animal care a ajuns pe luna a fost un caine.
Constelatia cassiopea este in forma de w sau m.

| Lolaboa1234 a răspuns:

Universul sa se fi nascut intr-o scazuta stare de entropie, insemnand ca un grad foarte ridicat de ordine a existat initial, reprezentand, posibil, chiar materia complexa ce a intrat in componenta tuturor celor ce ne inconjoara.
Gaurile negre absorb toate materia, energia si informatia pe care le intalnesc, ceea ce conduce la disparitia entropiei din Univers (unde se duce aceasta este o cu totul alta problema). Expansiunea continua a Universului intr-un eventual nimic urias, golit de continut, cauzeaza in cele din urma chiar evaporarea gaurior negre, ceea ce aduce Universul, din nou, intr-o stare de perfecta ordine