| Dorugar a întrebat:

Unde este cerul?
Nu ma refer la cerul in care zboara pasarile cerului, nici la cerul in care zboara zilnic zeci de mii de avioane fara ca pasagerii sa treaca pe langa arhangheli sfinti sau pe langa sufletele mortilor, nici la spatiul cosmic care este dincolo de acestea, spatiu in care vedem cu ochiul liber stele aflate la departari de sute de ani lumina, si cu telescoape performante, putem vedea si alte galaxii, si le vedem tocmai din cauza ca pina la acestea NU este NIMIC, ca daca ar fi ceva altceva decat vidul, de exemplu materie, acestea nu s-ar mai vedea asa cum nu vedem nici noi departe pe timp cetos.
Asa ca unde este cerul religiilor?
Nu cumva cerul este locul ideal din fantezia numita credinta in care religia isi ascunde MINCIUNILE astfel ca acestea sa nu poata fi dovedite ca minciuni?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Cerul despre care se vorbeste in religii este exact cerul albastru pe care il vedem cu totii si cu care suntem atat de obisnuiti. Diferenta e ca pentru noi el nu mai este ceva magic, cel putin pentru oamenii care cunosc ceva despre lumea asta. Insa cei din vechime nu stiau ce e cerul, si inventau tot felul de mituri despre el, cum ca ar fi casa zeilor, sau ca de stelele sunt mici luminite lipite de el, sau ca ar fi compus din material solid, sau ca exista mici gauri in el prin care curge ploaia, deci deasupra cerului trebuie sa fie multa apa. Asta e "cerul" la care se refera ei. In prezent crestinii incearca sa inteleaga alte lucruri prin "cer", cum ar fi nu stiu ce dimensiuni sau universuri paralele. Dar sa fim seriosi, ei fac asta fortati fiind de descoperirile stiintifice care le-au impins zeul chiar dincolo de universul nostru. Pana nu demult, credeau ca zeul locuieste pe un varf de munte, sau sus pe un nor, la cativa km de noi. Acum dintr-o data si-au mutat zeul la miliarde de ani lumina distanta. E cam penibil, totusi.

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

LeGibet a fost poate ironic, dar raspunsul lui e adevarat.

Cerul se afla in alta dimensiune, dimensiunea nevazuta, Universul nevazut, imaterial si invizibil fata de om si toata creatia..Acolo se afla si ingerii.happy Cerul exista, acolo se duc oamenii care mor.happy Cerul pe cat de aberant pare, chiar exista insa nu poate fi vazut de omul cazut si creatia materiala din prezent.happy Asa cum nu vezi oxigenul dar el este prezent si exista asa si cerul.Parerea mea.

| Dorugar explică (pentru AvalohAlyn):

Ce spui tu este adeverit de stiinta ...sau se bazeaza tot pe credinta a proasta?

| Dorugar explică (pentru AvalohAlyn):

Asa ma gandeam si eu, adica ca sa nu fi demascat ca mincinos, plasezi minciuna in locuri in care nu se poate verifica si dovedi ca este minciuna.
Dar sa fi sigur ca stii mai bine decat stiinta care inca nu a demonstrat acel lucru, mi se pare o jignire adusa intelectului si bunului simt.
Stai ca mai intai stiinta sa descopere existenta ingerilor in acea dimensiune inca necunoscuta, si dupa aiai da-ti cu parerea, ca asa daca indrugi verzi si uscate nu te cred decat credulii, numiti si credinciosi

| Scarbo a răspuns:

Mai nou se afla in alta dimensiunehee hee)

| ChiscaD33nis a răspuns (pentru Scarbo):

Sau in alta galaxie

| Dorugar explică (pentru Scarbo):

Si de unde au informatia?
Le-a spus Dumnezeu la telefon?

| Scarbo a răspuns (pentru Dorugar):

Un student de la teologie mi-a spus ca e logic, ca nu ai cum sa nu-ti dai seama de asta laughing, acelasi student de la teologie mi-a spus ca dzeu a creat dinozaurii sa evolueze in alte specii pe care el nu avea chef sa le creeze.

| Dorugar explică (pentru Scarbo):

Zau ca n-as fi crezut ca teologia are la baza stiinta, eu credeam ca are doar credinta, dar probabil ca eu sunt cam ramas in urma ca nu am aflat o minune ca aiasta!

| Dorugar explică (pentru Scarbo):

Si cand colo nu au evoluat dinosaurii, ci a evoluat un mic fel sobolan mamifer si iata ca asa i-am avut pe Adam si Eva!

| ChiscaD33nis a răspuns:

Ma deocamdata asta nimeni nu stie... pana nu ii trece o idee la PAPA sa puna o ``locatie`` fixa a Cerului (rai-ului)