| anonim_4396 a întrebat:

Se stie ca undele electromagetice ( lumina ) cresc ca frecventa la apropierea unui obiect fata de un alt obiect si scad ca frecventa la departarea unui obiect fata de un alt obiect. De aici rezulta caracterul material al undelor electromagnetice precum este lumina in spectrul vizibil. Efectul doppler. Acest fapt explica de ce lumina este atrasa de campuri gravitationale foarte mari precum gaurile negre. Faptul ca lumina trece prin vid arata ca vidul cosmic si energia intunecata are caracter imaterial ( spiritual ). De aici rezulta si ca particulele virtuale au caracter aproape imaterial si sunt primele manifestari ale universului imaterial in universul material. Particulele virtuale pot deveni particule materiale precum gluonii si fotonii. Corect?

8 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Waw... asta a fost atat de adanca ca mi-a sarit laptopul din retea...
Scuze pentru acest non-raspuns si da-mi voie sa mai raman perplex vreun sfert de ora... laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

"Waw... asta a fost atat de adanca ca mi-a sarit laptopul din retea...
Scuze pentru acest non-raspuns si da-mi voie sa mai raman perplex vreun sfert de ora... laughing" - vezi ca am facut niste corectii si am venit cu explicatii noi.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

După ce ți-am citit "corecțiile" am verificat să văd pe ce site am intrat... că de, mai poate greși omul.
Am făcut și fizică cuantică in facultate, dar ce scrii tu aici e o mare amestecatură careia nu i-am găsit nici un sens și nici o logică. Material, imaterial, spatiu, spiritualitate, energie, subvirtual... ori esti un geniu, si ca orice geniu esti neînțeles, deci nu cred că ar trebui să te aștepți să te înțeleagă cineva pe-aici, ori faci mișto de noi de ne bagi în depresie, că eu unul m-am trezit fumând trei țigări una după alta citindu-ți postarea (cu toate că m-am lasat de fumat acu' juma' de an). Dar indiferent care variantă o alegi pentru noi tot rău e. Că o să dea damblaua în noi încercând să-și dam un raspuns la întrebare (că inițial întrebare s-a vrut să fie)
Și uite așa o să mă bag eu în pat la somn mult mai devreme și cu o mare durere de cap, dupț ce deja am scos câinele pe balcon ca să-l feresc de vreo primejdie. Noapte bună.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

"După ce ți-am citit "corecțiile" am verificat să văd pe ce site am intrat... că de, mai poate greși omul.
Am făcut și fizică cuantică in facultate, dar ce scrii tu aici e o mare amestecatură careia nu i-am găsit nici un sens și nici o logică. Material, imaterial, spatiu, spiritualitate, energie, subvirtual... ori esti un geniu, si ca orice geniu esti neînțeles, deci nu cred că ar trebui să te aștepți să te înțeleagă cineva pe-aici, ori faci mișto de noi de ne bagi în depresie, că eu unul m-am trezit fumând trei țigări una după alta citindu-ți postarea (cu toate că m-am lasat de fumat acu' juma' de an). Dar indiferent care variantă o alegi pentru noi tot rău e. Că o să dea damblaua în noi încercând să-și dam un raspuns la întrebare (că inițial întrebare s-a vrut să fie)
Și uite așa o să mă bag eu în pat la somn mult mai devreme și cu o mare durere de cap, dupț ce deja am scos câinele pe balcon ca să-l feresc de vreo primejdie. Noapte bună." - vezi ca acea constanta a lui Plank desi este calculata cu un dispozitiv reflecta limitele pana la care aparatura construita de om poate detecta cea mai mica valoare de energie.

| drutzix a răspuns (pentru Hammurabi):

laughing
El face ghiveci din fizica si crestinism. Chiar nu stiu de ce ma mai obosesc sa ii raspund la intrebari.
Ai grija de caine laughing

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Oricum o dau oamenii de stiinta cu fizica tot la aparitia materiei din vid sau la materializare din vid ajung asa ca ceea ce am scris este potrivit cu ultimele descoperiri in fizica doar ca putin mai extins la nivel existential si dpdv probabilistic. Vidul nu este nimic sau nu este zero energie. happy

| drutzix a răspuns:

Frecventa creste atunci cand sursa se apropie de observator, nu cand "un obiect se apropie de altul".
Materia intunecata are efect gravitational (asa o masuram)
Tot ce ai scris acolo nu are nici o farama de sens, mai incearca.

Apa e transparenta deci lumina trece prin ea rezulta ca apa are caracter spiritual - cam asa suni.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"Frecventa creste atunci cand sursa se apropie de observator, nu cand "un obiect se apropie de altul".
Materia intunecata are efect gravitational (asa o masuram)
Tot ce ai scris acolo nu are nici o farama de sens, mai incearca.

Apa e transparenta deci lumina trece prin ea rezulta ca apa are caracter spiritual - cam asa suni." - prin "imaterial ( spiritual )" am vrut sa spun particule subvirtuale si virtuale cu energii intre 0 Joule si h Joule.

Si da, in intrebare este o greseala. Afirmatia "De aici rezulta si ca particulele virtuale au caracter aproape imaterial si sunt primele manifestari ale universului imaterial in universul material" o corectez cu "De aici rezulta si ca particulele virtuale au caracter aproape imaterial si sunt manifestari ale universului spiritual in universul material." Universul spiritual in toate punctele din spatiu are energii apropiate de zero Joule dar nu zero Joule. Aceste puncte din spatiu au energii intre 0 Joule si h/(4*pi) Joule. Particulele virtuale au energii intre h/(4*pi) Joule si h ( 6.6*10^(-34) - constanta Plank ) Joule. Particulele elementare au energii mai mari decat "h" Joule. Am raportat aceste energii la 1 secunda. Imaterie sau 0 Joule nu exista.

Referitor la observator: si observatorul este ca un "obiect".

Dumnezeu are energie foarte mica pe 1 metru cub volum de spatiu. Dumnezeu poate acumula si concentra o parte din particulele Sale subvirtuale in particule virtuale si elementare sau in materie. Asa a aparut materia.

Am spus gresit ca vidul are caracter imaterial. Spiritual nu este imaterial. Nu exista imaterie si imaterial. Lumina ca unda electromagnetica are comportament fermionic datorita masei de miscare pe care o are. Vidul este foarte rarefiat si acesta permite luminii sa se deplaseze prin vid. Nu exista densitate absoluta sau infinita. Orice corp cosmic sau obiect cu densitate foarte mare are totusi spatii cu vid sau gauri pe unde pot trece particulele elementare care apar prin concentrare de particule subvirtuale si virtuale. Astfel Dumnezeu poate controla toata materia. Forta=masa*distanta/timp^2=masa*distanta*frecventa^2. Cu cat distanta ( spatiul ) este mai mare cu atat forta cumulativa a Lui Dumnezeu este mai mare. Materia este energie concentrata prin acumulare. Aceasta concentrare de energie este materializare. Nu exista decompresie absoluta sau infinita sau vid absolut sau nimic.

Intre 0 Joule si 6.6*10^(-34) Joule pot exista o infinitate de valori zecimale. Iata un exemplu de o valoare din aceasta infinitate de valori zecimale: 1. 2522543633250424*10^(-23456) Joule. Intre aceste valori de energie este Universul spiritual sau al doilea Univers paralel care coexista cu Universul material. Astfel L-am gasit pe Dumnezeu si natura Lui Dumnezeu. De aceea pe Dumnezeu nu-L poate vedea nimeni pentru ca este foarte "mic" pe distante mici si foarte mare pe distante foarte lungi de miliarde de miliarde de ani lumina. Acest lucru explica si motivul pentru care exista mai mult spatiu gol decat plin cu materie si pentru care spatiul este infinit si nemarginit. De aceea Dumnezeu si Duhul Sau Sfant nu poate fi detectat de aparatura materiala experimentala facuta de om. Dumnezeu si Duhul Sau Sfant nu poate fi distrus. Exemplificare: sa ne imaginam un fir de praf ce pluteste in aer. Pentru a "sparge" sau pentru a fragmenta acel fir de praf nu este suficienta o bata ci ceva mult mai mic si care are o energie sau forta foarte mare. Un caz oarecum asemanator este bombardarea atomului de Uraniu U235 cu neutroni prin care se produce fisiunea sau fractionarea atomului. Omul nu poate accelera prin acceleratoarele de particule particule mai mici decat particulele subvirtuale pentru ca nu exista particule mai mici decat particulele subvirtuale. Dragostea este ceva foarte slab si vulnerabil dar care in timp lung de zeci, sute, mii, milioane, miliarde de ani lumina si in spatiu infinit devine ceva infinit de puternic. Dumnezeu este dragoste. Un om iubitor este foarte vulnerabil la orice atac dar cum atacul nu dureaza la nesfarsit iubirea invinge in cele din urma orice fel de atac si de agresiune prin invierea ( readucerea la viata a ) omului iubitor de catre Dumnezeu. Astfel am ajuns la o explicatie care unifica toate conceptele, de la forta nucleara tare pana la forta gravitationala.