| 4242 a întrebat:

Se spune ca ne vom plati greselile, nimic nu ramane nerasplatit, asa este?

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Asa a zis Mantuitorul. Orice fapta si orice cuvant pe care l-am scos va fi pus inaintea Domnului pentru judecata.Si asa este corect.Eu cred ca vom regreta multe greseli pe care le-am facut dar sa nu uitam si partea buna, greselile pot fi iertate si reperate.Succes

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca citatul corect este "nicio fapta buna nu ramane nepedepsita".

| mihaibrasov a răspuns:

Asa este. Universul are propriile sale metode de a egala si reglementa totul. Nu ramane nimic neplatit, nu ramane nimic nerecompensat. Totul are un sens clar si echitabil.

| madia a răspuns:

Asa zice Sefu'!

| tyana a răspuns:

Platite sau nu, important e sa invatam ceva din propriile greseli.Probabil ca mai devreme sau mai tarziu platim fiecare intr-un fel sau altul pentru ce am facut insa daca reusim sa intelegem unde am gresit poate data viitoare nu mai repetam greseala.

| hax0r a răspuns:

Nu

| Poinsettia a răspuns:

Corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna identic cu " te bate Dumnezeu daca gresesti". Vezi tu, daca ii furi guma unui copil mic si-l mai si injuri, o iei la fuga si nu te mai gaseste nimeni, ai platit cu ceva? La scoala iei o nota proasta intr-o lucrare(n-ai invatat) dar esti un elev eminent, crezi ca ti-o vor trece in catalog sau lua in considerare?winking
Astea sunt niste exemple destul de banale, dar exista multe altele care contrazic acest lucru. Pana la urma, ajungem la: '"adevarul iese mereu la iveala", si cred ca asta este ce se intamplawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai greselile. totul are un revers. totul are un pret in viata. si lucrurile rele pe care le facem si cele bune le platim. inapoi se intoarce ceea ce dai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plata pacatului este moartea.asa ca, cand mori iti platesti pacatele.si cum Domnul nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt basme pentru creduli. E normal ca un om care traieste in saracie toata viata, sa doarma noaptea bine cu gandul ca "vezi doamne" la sfarsitul vietii el va ajunge in rai si bogatul care i-a ras in fata toata viata va ajunge in iad. Realitatea e ca dupa moarte nu exista rai sau iad. Mintea moare odata cu creierul, iar cei care nu sunt pedepsiti in timpul vietii de catre bratul scurt al legii, atunci scapa.

| Lili_9060 a răspuns:

Cum?

| AleXandraDoll a răspuns:

Buna. Da, eu cred ca asa este pentru ca mai devreme sau mai tarziu vom suporta consecintele. De exemplu, budistii cred cu tarie in reincarnarea sufletului. Acestia considera ca un om care are pacate se reincarneaza dupa ce moare si continua acest lant de vieti pana ajunge la iluminare, adica pana nu mai are pacate deloc.

| LIPICIOASA a răspuns:

Da, asa este daca gandim ceva rau despre cineva pe parcursul vietii se intoarce totul inapoi.totul sta in puterea gandului ii vb de placebo ti se intoarce inapoi cand nu te astepti. tu atragi si poti controla intr-o anumita masura evenimentele si cu cat mai mult regreti cu atat mai mica e pedeapsa