| EmaS a întrebat:

Se spune ca sanatatea sufletului vindeca bolile trupului. Adevarat sau fals?

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Adevarat happy Hai sa dezvoltam un pic. Atunci cand esti suparata, nervoasa, pulsul tau nu mai este regulat. Se produce o desincronizare in organism, creste tensiunea, inima incepe sa bata frenetic sa pompeze sange, respiratia se modifica. Toate aceste simptome alcatuiesc acel STRES asupra organelor, o solicitare excesiva, pentru a indeparta un potential pericol si a prelungi supravietuirea corpului.Aceste fenomene se produc automat, inteligenta organismului le produce. Acum, daca aplici un stres oricarui lucru, in timp acel lucru cedeaza. Este o regula, esti de acord? Daca freci un mar de perete atunci aplici un stres marului si in timp se va toci, deci va ceda. SI cum conservi ceva cat mai mult timp? Reducand la minim stresul asupra acelui lucru. Uite, inima, plamanii, stomacul, etc nu au fost construite pentru a functiona solicitate la maximum. Ele pot functiona supra-solicitate insa in situatii critice asa cum am spus. De exemplu, tu stii sa inoti si vezi pe cineva care se ineaca, vrei sa-l salvezi si te arunci in apa dupa el. In acel moment tu ai gandit ce vrei sa faci iar corpul tau se supune gandului tau (ai imaginat ca vrei sa inoti si ca trebuie sa o faci repede pentru a salva un om. Dar acest lucru nu e usor deci va fi greu si ai nevoie de putere deoarece va trebui sa-l aduci la mal. Tu nu esti constienta de lucrurile astea, insa le comanzi organismului instant, adunate sub forma intentiei). Organismul te pregateste, incepe suprasolicitarea corpului : iti inunda corpul cu adrenalina si au loc reactii chimice care suprasolicita muschii. In acele momente devii mult mai puternica decat daca ai inota in mod normal. Ok, acum presupunand ca ai inteles ideea, sanatatea sufletului vindeca bolile trupului. Pentru ca ceea ce gandesti se reflecta in trup. Tocmai am explicat, esti de acord? happy Si cand esti suparata, o prietena te-a jignit sau te-a suparat, tu produci un stres in interiorul tau asupra sistemului nervos, daca vei fi atenta in tine vei observa ca activitatea stomacului s-a dereglat, simti ceva in stomac nelalocul sau, poate in piept o greutate, respiri altcumva. Aceste modificari sunt reactia corpului la activitatea mintii. Ceva ii comanda inteligentei corpului sa se pregateasca pentru pericol, sa il suprasolicite. Cheia este ca fiecare om trebuie sa inteleaga ce este acel Ceva care ii spune corpului aproape in fiecare situatie de viata ca el este in pericol : o cearta cu vanzatorul, aducerea aminte a unui om care ne-a facut un rau, pierderea telefonului mobil si intrarea in panica etc. Eu am descoperit, dupa ce am studiat si am experimentat pe mine insumi ca acel Ceva se numeste in spiritualitate Sine fals, sau Ego. De aici cred ca te poti descurca singura happy. Succes

15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

N-ai cum sa te vindeci de cancer doar pentru ca ai satisfactii sufletesti. Sanatatea sufletului nu face decat sa amelioreze "durerea" trupului, la niciun caz n-o poate vindeca.

| MMihai a răspuns:

Se spune ca sănătatea sufletului vindeca bolile trupului.
Adevarat sau fals?
== fals

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Da, pentru ca sentimentele negative, traite timp indelungat se asaza pe un organ, afectandu-l la un moment dat. Schimbi atitudinea si boala ar trebui sa treaca...mai interesant e cum iti dai seama unde gresesti, ca sa te poti corecta.

| Sentinel a răspuns:

Pentru scepticii ca @Infraverde recomand http://www.naturavindeca.ro/......t_info.php

| Sentinel a răspuns:

Infraverde, ai dat un raspuns ridicol. La fel as putea sa zic eu cu privire la tine "esti bolnava de sida ori cancer uterin de ai incercat si nu a mers?". Cand mai cresti o sa intelegi. Sa cresti mare!

| Malphas a răspuns:

Să te văd eu cum te vindeci de SIDA gândind pozitiv!

| Malphas a răspuns:

Sentinel, ai încercat tu şi te-ai vindecat de SIDA? Sau de cancer la testicule? Dacă da, atunci acceptă-mi, te rog, umilele scuze.

| Malphas a răspuns:

TurisulVirtualDebusolat, am mâncat mult zahăr big grin.

| Malphas a răspuns:

Sentinel, consider toată treaba falsă, până la proba contrarie. Să zicem că poate te vindeci de o răceală gândind pozitiv, că ieşi afară, o arzi pe bicicletă, mănânci morcovi, aşa, că-ţi tună ţie să fii în comuniune cu natura. Da' nu o să te vindece de boli adevărate faptul că nu îl înjuri pe Mircea Badea. "când creşti", mentalitate comunistă. Sunt şi oameni la 40 de ani, şi la 60, şi la 13 care nu pot crede decât ceea ce văd. De bine, de rău, asta nu judeci tu. Sănătate!

| remus a răspuns:

Foarte adevarat, sufletul incarcat cu probleme negative mai devreme s-au mai tarziu va afecta si trupul.

| ThePunisher a răspuns:

Cred ca e adevarat. Am citit undeva ca bolile ne sunt date ca sa ne arate ca drumul pe care mergem e gresit, ca trebuie sa schimbam ceva. Bolile sunt ca o pedeapsa.

| InnocentSmile a răspuns:

Dupa parerea mea e adevarat, fiindca at cand esti sanatos sufleteste inseamna ca nu ai pacat; daca nu ai pacat si ai o boala trupeasca Dumnezeu te ajutahappy
pupici mici:*

| Claudiuu a răspuns:

Fals.Nu are cum dar se intampla coincidente si oameni tind sa creada asta.Dn miliarde de oameni de pe pamant trebuie ca unul credincios vindece de o boala nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In multe cazuri este adevarat. Uneori insa,exista atita durere in suflet, ca numai Dumnezeu mai poate "vindeca", alina acea durere.Numai bine.

| Alex3 a răspuns:

Fals.