| eliaclodia a întrebat:

Se tot foloseste simbolul ochi, dar in contexte diferite. Ce inseamna oare ochiul, dar ce contexte stiti?

22 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Unul din simboluri este reprezentarea celui de-al treilea ochi, acel "ochi" spiritual cu care poti vedea dincolo de perceptiile celor 5 simturi, fizic pozitionat unde isi pun indienii acea bulina pe frunte;
ochiul vulturului - reprezinta acea profunzime a vederii, focalizarea in detaliu;
ochii din umbra - exprima idea de a fi urmarit
mai era expresia ""banul e ochiul dracului";
ochiul ca observator

| eliaclodia explică (pentru Shammal):

Oau. Mereu imi faci o placere deosebita. Imi place de tine, nu lasi de la tine, tot mai sus.

| eliaclodia explică (pentru Shammal):

Insa dragul meu, am sentimentul ca tragi greu la intrebarea asta. Ai sufletul greu, nu iti place intrebarea, ce se intampla?

| eliaclodia explică (pentru eliaclodia):

Nici mie nu imi prea venea sa o pun.

| Shammal a răspuns (pentru eliaclodia):

Imi place intrebarea, sentimentul posibil sa provina din ne-claritatile mele legate de ideile pe care le aduce intrebarea la suprafata big grin
ma bucur ca-ti aduce placere modul meu de manifestare >big grin

| eliaclodia explică (pentru Shammal):

Exact de asta imi facea placere, cum nu renunti tu cand descoperi neclaritati.

| IMC90 a răspuns:

Te referi la ochiul lui Osiris de pe bancnota de un dolar?
http://revolutiaiubirii.files.wordpress.com/2010/11/illuminati-dollar.jpg

| eliaclodia explică (pentru IMC90):

Nu ma refer la ceva anume, ci la subiect in general. Sunt multi ochi desenati in diferite mesaje, cu origini diferite. Cautam.

| eliaclodia explică (pentru IMC90):

Apropos de ce crezi ca e ochiul lui Osiris si cine e Osiris?

| eliaclodia explică (pentru IMC90):

Nu vad semn ca e piramida lui Osiris.E vreun semn? Si nu-mi amintesc prea clar decat de constelatie, oricum, nu prea mare lucru.

| IMC90 a răspuns (pentru eliaclodia):

Da-i un sarci pe guagal si aflii cine e Osiris

| eliaclodia explică (pentru IMC90):

Eu vreau sa stiu cum intelegi tu, nu unii de pe google. De ce ma expediezi? O fi iedera aia de vina?

| mixxjim a răspuns:

Ochiul a fost folosit ca simbol dintotdeauna si de toata lumea, cu diverse semnificatii in functie de epoca in care a fost folosit, de cultura si de civilizatia in care a fost folosit. Gasesti mai jos cateva, si daca dai o cautare pe google dupa "simbol ochi" poti gasi si altele. O zi buna!

http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/10072/ochiul-oglinda-sufletului.html

http://www.doxologia.ro/......t-acceptat

| eliaclodia explică (pentru mixxjim):

Clasica expediere. E ca in politica, dai indicatii, altii "munceste" si tu esti cel care a rezolvat problema. Bine, lasa ca vine altul. Cine ma ajuta?

| eliaclodia explică (pentru mixxjim):

Adresele, cand nu era atitudine politica, veneau doar ca anexa, ca la sfarsitul cartii, materiale studiate. Oricum multumesc pentru nimic. O zi buna!

| mixxjim a răspuns (pentru eliaclodia):

Ti-am dat adresele pentru ca este destul de mult si nu are sens sa dau aici cu copy-paste si nici sa-ti redau franturi din amintiri. Daca lenea e prea mare pentru a da un click pe un link pe care oricum il puteai gasi si fara sa pui intrebarea aici, fara placere pentru nimic!

| eliaclodia explică (pentru mixxjim):

Ma refeream ca nu sunt obligata sa fiu Mafalda in stil romanesc si sa te cercetez ce simti si gandesti. Si ...restul nu-ti spun, nu-mi amintesc oricum, iti dau un link.Deci cu placere pentru nimic. Ca in politica.

| mixxjim a răspuns (pentru eliaclodia):

Mafalda nu, poate doar triu-liu-liu pandele laughing

| eliaclodia explică (pentru mixxjim):

Aha. Acum ti-am vazut punctul. Vezi, e asa o democratie ca sunt multi. Nu ochi. Schite de ochi, puncte in frunte cum zicea dragul meu Shammal.

| unul1 a răspuns:

Probabil te referi la ochiul acela intr-un triunghi. El provine de la biserica, in unele biserici poti vedea acel ochi in piramida care reprezinta ochiul atotvazator a lui Dumnezeu.