| hypothesis a întrebat:

SEMIdoctul,dupa mine,este acea persoana care are un bagaj de cunostinte ( ori sintetizat din mai multe domenii,o oarecare cultura,ori foarte bine dezvoltat intr-o directie anume dar deloc bun in altele) care insa,ii ofera acestuia acea siguranta ca le stie pe toate. Fata de omul doct/cult/erudit,care acesta detine mult mai multe informatii (care implica si o mai mare necunoastere), el are acea siguranta, uneori si mandrie care il face sa stagneze. Cum vedeti voi aceasta nuanta intre semidoctism si doctism?

1 răspuns:
| Biggiesan a răspuns:

Nu am auzit de termenul,, doctism''. Semidoct inseamna in realitate incult, diletant, superficial. Avem o gramada de aspiranti, care cred ca se pricep la toate. Daca stai la un pahar de vorba intr-o carciuma, vei auzi in cor, voci cu tonalitati delirante, care pretind ca ei le stiu pe toate. Toti au senzatia ca s-ar pricepe la toate meseriile, mai ales la politica.Acest lucru se explica prin existenta complexelor de inferioritate si inflamarea orgoliilor lor ranite. Vanitatea intra atunci la inaintare, fiecare vrea sa para ceea ce nu e. Putini sunt autentici iar cand e vorba de desteptaciune si talent de ganditori, mai toti se cred scriitori unicati, gazetari de prim rang, mari vegheatori ai mersului social.A fi doct, cult, erudit nu e intotdeauna compatibil cu un om care gandeste pe cont propriu, un om care cauta intelepciunea. Intelectual este un om care gandeste in primul rand. Apoi gandirea se consolideaza prin cultura, insa unii trec prin cultura precum cutitul prin branza si ajung mai mult sa se departeze de realitate si de adevar.