| alexandrei7777 a întrebat:

De ce toata lumea spune ca daca ai terminat o facultate cu o diploma neacumulata de cunostinte nu te poti angaja? Este adevarat ca daca termini facultatea si nu ai un bagaj de cunostinte dezvoltat nu te poti angaja?

3 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Este adevarat ca absolut nicio facultate din Romania nu ofera si cunostinte practice. De aceea, la primul/primele locuri de munca, daca vei avea noroc si vei munci in domeniu, vei trebui sa acumulezi acele cunostinte practice pe care facultatea nu ti le-a oferit.

| alexandrei7777 explică (pentru Porcusorul):

Angajatorul se uita dupa CV-ul lor, nu dupa cunostintele acumulate de la facultate.De ce angajatorii nu angajeaza studentii care au conostinte teoretice si nu practice? Dauneaza CV-ului lor? De ce angajatorii nu isi pregatesc angajatii la locul de munca? De ce ii da afara doar pentru ca nu au avut cunostinte practice?

| Porcusorul a răspuns (pentru alexandrei7777):

Pentru ca angajatii fara cunostinte practice sunt ineficienti, nu sunt rentabili, nu produc suficient incat sa acopere costurile angajatorului cu salariul si impozitele pentru respectivul salariat.