| Crisis a întrebat:

Simplu, de ce crezi in Dumnezeu? Astept raspunsuri de la crestini, dar pot raspunde si ateistii cu contraargumente.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Am tot spus in ultimul timp pe aici de ce cred in Dumnezeu. Poate ca ar fi mai bine acum sa iti zic de o emisiune care iti poate arata de ce cred eu in Dumnezeu. Este vorba despre "It's a miracle" si o poti vedea pe postul Zone Reality. In emisiune sunt date unele cazuri reale in care efectiv nu poti explica in mod natural ce s-a intimplat, si nu iti ramine decit sa tragi concluzia ca a fost o minune, ca a fost ceva sau Cineva mai presus de orice care s-a implicat in acele cazuri. Vei vedea cel mai adesea ca minunile au aparut ca urmare a unor rugaciuni. Desigur ca pe unele sa zicem ca le-ai putea explica in mod logic, dar vor fi unele in care nu vei avea de ales decit sa crezi in Dumnezeu, pentru ca lucrurile sunt prea evidente. Acesta e motivul pentru care eu cred: El s-a implicat si in viata mea, si am putut vedea asta.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai bine mai Ema de ce te-ai rugat la Dumnezeu sa nu-ti ia sotul, pai nu mergea la El. N-am stiut ca Dumnezeu face troc, l-a luat pe celalat si l-a lasat pe a-l tau la rugamintile tale. Va rugati ca disperatii sa traiti si tot voi spuneti ca dupa ce muriti mergeti in fericirea vesnica. Cine sa va mai inteleaga si pe voi.

| EmaS a răspuns:

Am fost crescuta in spiritul crestin de mica si am fost invatata sa cred in El.De multe ori cand treceam prin incercarile vietii,ma rugam si primeam raspuns la rugaciunile mele.Am inceput sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu,si am inceput sa Il cunosc mai bine.Cand sotul meu a avut un accident la locul de munca,medicii nu i-au mai dat sanse de viata iar la colegul sau i-au dat mai multe sanse.Atunci am strigat la Dumnezeu si L-am rugat sa nu -mi ia tatal la cei 3 copii ai mei.Si colegul sau dupa 28 de zile a murit iar sotul meu este o marturie vie ca Dumnezeu exista si raspunde la rugaciuni.El este un Dumnezeu real.Cine Il cauta dintr-o inima curata, Il va gasi.Nimeni si nimic nu ma va putea convinge ca nu exista Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

@
hombre
Bineinteles ca el stia unde merge. Avea aceasta certitudine, dar nu as fi dorit sa raman singura cu trei copii care atunci aveau mai multa nevoie de tata care le sa le ofere siguranta si protectie.Tu ti-ai dori sa ramai singur stiind ca trebuie sa cresti 3 copii si sa poti sa le asiguri toate cele necesare? Nu este usor.Si daca s-ar fi intamplat sa moara, stiu ca Dumnzeu ne-ar fi purtat de grija, si mai stiu ca intr-o zi ne-am fi intalnit.

| cristi202 a răspuns:

@CrisisAscultaDimmuInCasti: "Cand vorbesti de Dumnezeu nu poti vorbi de logica. Sunteti cam toti pe afara." Ma tem ca nu e chiar asa. Am cunoscut multi oameni care, devenind credinciosi, li s-a deschis mintea, caci credinta iti solicita mintea la maxim (adevarata credinta), o pune la lucru si astfel ea se dezvolta. Si ai grija, nu cred ca e cazul sa spun cum e cel ce ii considera pe toti a fi pe dinafara...

| Angel0 a răspuns:

Sa explic unui ateu de ce cred? Mai degraba ii explic unui surdo-mut diferenta dintre gama minora armonica si gama minora naturala.Ar intelege mult mai rapid.

Răspuns utilizator avertizat
| Dreamer a răspuns:

Pentru ca ma uit la mine, las capul jos si realizez ca nu sunt perfect si ca fac mii si mii de greseli si imi spun in sinea mea ca trebuie sa existe ceva superior mie si al naibii de perfect happy

| TheJeryk0 a răspuns:

Pentru ca daca El n-ar exista, eu nu as exista.
Fiecare lucru care se intampla in viata mea se datoreaza lui Dumnezeu, fiecare lucru care mi se intampla bun in viata se datoreaza lui Dumnezeu...fiecare lucru rau care mi se intampla, mi se intampla cu un scop.
Cred pentru ca am primit dovezile pe care le-am cerut ca un prost, am vazut lumea din jurul meu cu alti ochi.
Pentru cei care nu cred. le recomand documentarul de pe youtube... Demascarea Industriei Muzicale.

| costis a răspuns:

Cred prin minunile din Noul Testament, mai ales cele prin care s-au schimbat unii oameni si vindecarile.

| Swifthammer a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu m-a creat in asa fel incat eu sa simt nevoie de a-L cauta "1 Cronici 28:9 Şi tu, fiule Solomoane, cunoaşte pe Dumnezeul tatălui tău şi slujeşte-I cu toată inima şi cu un suflet binevoitor; căci Domnul cercetează toate inimile şi pătrunde toate închipuirile şi toate gândurile. Dacă-L vei căuta, Se va lăsa găsit de tine; dar dacă-L vei părăsi, te va lepăda şi El pe vecie.". Cine-L cauta din toata inima Il va gasi. Eu L-am cautat si L-am gasit, cum sa nu cred in El?

Răspuns utilizator avertizat
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Cred in Dumnezeu, pentru ca l-am cautat, l-am gasit, si stiu ca exista un creator. Ca informatician stiu cum este sa creezi, iar creatia ta sa faca lucruri neasteptate si mai apoi sa te surprinda, la un moment dat punand suflet si iubire pentru creatie. Asa si Dumnezeu ne iubeste si ne-a creat din pura iubire. El chiar exista!

| Crisis explică:

@ania, cand vorbesti de Dumnezeu nu poti vorbi de logica. Sunteti cam toti pe afara. laughing

| play4girls a răspuns:

Sincer...eu cred in ''ceva'', dar, nu stiu sa-ti spun cine e, de unde e, cum e sau daca exista cu adevarat.stiu doar ca,eu fac ceaia ce simt ca e bine pentru mine(bine inteles uneori si cu ratiune).eu zic,ca, oricare dintre noi poate fi ''dumnezeu'' atata timp cat crezi in tine. odata ce ai credinta in ''fortele tale''(''supranaturale''laughing ), poti realiza chiar si cele mai ''grele'' vise.asta e ''filozofia mea de viata'',daca nu sunteti de acord, asta elaughing, fiecare cu principiile sale...bafta!

| GoguStrigoi a răspuns:

Fiindca El exista!

| black1white a răspuns:

Pentru ca el ne'a creat, El ne sustine viata, ne iarta si ne fereste da rau

| Aniiia a răspuns:

Pentru ca El exista! Toate minunile acestea din lume sunt facute de El,Dumnezeu! E imposibil ca lumea ca fie facuta simplu,de ea,nu exista logica. Dumnezeu exista si ne apara, ne iubeste, e Tatal nostru!

| irbis a răspuns:

De ce e Dumnezeu atotputernic? Pentru ca e atotstiutor, stie cum sa faca orice. De ce e atotstiutor? Pentru ca e atotprezent, vede tot spatiul si timpul. Dar ce inseamna atotprezent? E o entitate care priveste din ceruri totul sau se uita peste umarul tau, sau e in noi, in celule, in molecule, in atomi si in spatiul dinte atomi, dintre neutroni, protoni, electroni? Pentru ca asta inseamna atotprezent. Dar acum sa privim altfel. Daca Dumnezeu exista pana si in atomi, in spatiul dintre atomi, in neutroni, protoni, electroni, nu s-ar putea spune ca Dumnezeu este universul si universul este Dumnezeu? Atunci Dumnezeu exista. De ce? Pentru ca universul exista.

| RominaMaria96 a răspuns:

In primul rand intodeauna va fi un paradox intre crestinism si ateism.SIncer eu cred in d-zeu, dar sa explic multe chesti aici ar fi o pierdere de timp. Fiecare crede in ce vrea. funda?

| Kidutsa a răspuns:

Pur si simplu,cred,suntem crestinii si de mici suntem invatati cu credinta noastra,cu religia noastra ortodoxa si odata ce esti invatat cu un lucru ti-e greu sa te desparti de el, dumnezeu apare in viata fiecaruia in momente diferintecand tu nu-ti dai seama, dar eu cred in El...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ti-am spus si pe mess i-am simtit si pe Dumnezeu si pe Satan ca exista, ca nu sunt doua personaje imaginare.Nu te mai lua dupa toti nebunii care spun ca Dumnezeu nu exista.Ar trebui sa cercetezi singura si sa descoperi daca Dumnezeu exista sau nu.Bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta e formulata ilogic. Prin aceasta intrebare nu te adresezi decat credinciosilor. Astept sa o reformulezi si atunci voi raspunde.