| AnaliaDeepika a întrebat:

Sistemul nervos inseamna creier?

Răspuns Câştigător
| maryus92 a răspuns:

Sistemul nervos inseamna creierul micwinking

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@Hep Hap nu raporta intrebarea, te rog frumos (rad cu lacrimi) indiferent cat sistemul tau nervos a fost pus la aceasta incercare, lasa prostia sa-si SPARGA CAPUL SINGURA.rolling on the floor

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

rolling on the floor ce întrebare.
Asta e ca aia cu "creierul este un organ oarecum important capului".
Îi spune "sistem" tocmai pentru că e format din mai multe elemente, creierul(encefalul) fiind doar o componentă a sistemului.
Nu, sistemul nervos nu înseamnă (doar) creierul.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Mama, ce copii tampiti. Intrebarea ca intrebarea, dar raspunsul castigator? Maryus92, la tine e clar ca sistemul nervos e format exclusiv din creierul ala extraordinar de mic care nu iti permite sa gandesti nici cand copiezi de pe google. Iti raportez intrebarea, nu ma pot abtine, gradul de prostie innobilata aici e peste nivelul meu de toleranta. Jeez, as extermina prostia, dar sa ucizi prosti e totusi o crima.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

A spune că sistemul nervos înseamnă creier este ca şi cum ai spune că sistemul digestiv înseamnă stomac sau sistemul respirator doar plămâni.
De fapt, sistemul nervos este format din mai multe "părţi" şi poate fi împărţit în sistem nervos central şi sistem nervos periferic. Ţesuturi care aparţin sistemului nervos găsim în tot corpul, căci datorită lor ne putem mişca.

| YourDailyApple a răspuns:

Sistemul nervos este alcatuit din creier si toate celelalte elemente adiacente acestuia ( terminatii nervoase, maduva spinarii etc.)
Daca e sistem, atunci logic ca e format din mai multe componente, nu doar creier.

| Andruza a răspuns:

Se află în afara creierului.
Deci nu, nu este creierul.

| veronica a răspuns:

Sistemul nervos porneste din cap de la spate mai exact si sunt foarte multe firicele care se raspandesc pe sira soinarii si in tot corpul( pana si la dinti de aceea te dor)unde nu e nerv sau e nervul scos sau mort nu te doare, nu simti.

| RaVuL a răspuns:

Nu neaparat
cand spui sistem nervos te gandesti la sistem nu la creier
sistemul nervos cuprinde totalitatea nervilor din corp

| coMpLeT a răspuns:

Daca nu ma insel sistemul nervos cuprinde encefalu(creierul), maduva spinarii, ganglionii nervosi si nervii

| RoxyKaRoxana a răspuns:

Sistemul nervos e format din : encefal( creier) maduva spinarii si nervi.
Sistemul nervos coordoneaza activitatea tuturor organelor din organism.
Nervii formeaza o retea in tot corpul realizand legatura encefalului si maduvei spinarii cu celelalte parti ale corpului.

| яєιяα a răspuns:

Tesutul nervos este alcatuit din doua tipuri de celule: neuronii (celulele nervoase) si celulele de sustinere cu rol de sustinere si nutritie a neuronilor.Neuronul este alcatuit dintr-un corp celular in care se gaseste nucleul, din prelungiri scurte ramificate numite dendrite si o prelungire lunga si unica, ramificata terminal, numita axon.
Deci. da inseamna creierlaughing
funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Encefal+maduva spinarii+(neuroni, ganglioni nervosi si nervi)

| morion a răspuns:

Nervii