| Adrian a întrebat:

Soarta, coincidenta sau interventie divina?

20 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu există niciuna dintre ele.
Soarta implică faptul că ceva e scris dinainte (ceea ce e fals pentru că noi deţinem controlul).
Coincidenţa implică întâmplare "potrivită" (sau "fericită" - după unii - ceea ce e posibil dar nu tot timpul - când o coincidenţă se repetă des, atunci sigur există o explicaţie raţională)
Intervenţie divină - iarăşi nu există pentru că nu există divinităţi.

| EmaS a răspuns:

Exista Dumnezeu.Nimic nu este la intamplare.Toate lucrurile sunt conduse de bratul puternic al lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este in control.El guverneaza universul.El este suveran.

| EmaS a răspuns:

@Me Scorpion
Chiar ti se potriveste numele asta.

| Angel0 a răspuns:

Sunt convins 100% ca nu exista coincidente.

| MeScorpion a răspuns:

Oamenii obisnuiti mai mult cu cuvantul "soarta", soarta, ateii coincidenta si crestinii interventie divina.

| MeScorpion a răspuns:

Ema daca crezi in Dumnezeu de ce intri la categoria asta?
Sti ce inseamna STIINTA?
ȘTIINȚĂ s. f. 1. ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire. 2. cunoaștere (despre ceva)
Tu fii cuminte acolo la "Conversatii"
Si crede si nu cerceta cum se zice.

| MeScorpion a răspuns:

*Oamenii,

Răspuns utilizator avertizat
| bebetho a răspuns:

Coincidenta. Daca ar fi soarta inseamna ca suntem toti niste papusi cu sfori si D-zeu se joaca cu noi. Interventie divina e doar in imaginatia oamenilor.

| dexro a răspuns:

Soarta nu, interventie divina nu, coincidenta partial
Fiecare are partea lui de contributie la un anumit eveniment, in momentul in care nu putem sa il anticipam si sa il controlam dam vina pe noroc. De exemplu daca un om este omorat nu poate fi acuzat ca a trecut pe acolo cand era criminalul desi matematic este vina lui asa ca spunem jumatate a fost ghinionul victimei iar jumatate decizia criminalului...

| WR104 a răspuns:

Soarta nu e scrisa, doar avem noi impresia asta sau unii dintre noi pentru ca dupa ce facem ceva si regretam credeam ca asa ne-a fost scris si ca asta ne-a fost soarta dar nu e deloc adevarat.Tot ce se intampla cu noi zi de zi sunt rezultatul gandiri noastre si perceptiilor diferite.un lant de accidente intentionate.

| 4b a răspuns:

Daca se intampla sa castigi la loto, spui: ''vai...ce binecuvantare pe capu' meu'';
daca faci un accident spui: ''pacatosu' de minesad ce soarta mi-a dat Dumnezeu'', iar in cazul coincidentelor, unii tanjesc sa afirme ca tot ce li se intampla e pur si simplu COINCIDENTA.
LUMEEEEEE... wake up!

| eulliric a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista,nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut tot." as vrea si opinia ta, adriane happy

| WestSid3 a răspuns:

Cred ca e o coincidenta divina, pot zicehappy
Noi spunem: "Dumnezeu a facut sa fie asa" pentru ca majoritatea suntem crestini, iar restul spun ca a fost doar pura coincidenta.

| Anita20Peace a răspuns:

Stiu ca pare ciudat dar si una si alta.

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Eu cred ca este interv divina.

| Sapphire a răspuns:

Soarta, interventia omului.
Stii cum se zice: ti-o faci cu mana ta. Tu detii controlul, nimeni altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una dintre ele. Eu zic: suprasarcina, ionizare, diferenta de potential. Te-ai prins? Ma tem ca nu.

| kingofpop a răspuns:

Interventie divina...nimic nu e intamplator.