| AvalohAlyn a întrebat:

Sperați sau credeți într-o viață de apoi,de dincolo, după moarte? Ce șanse sunt sa existe?

18 răspunsuri:
| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Ori unde te ai duce orice ai face, va exista o consecinta a acelui lucru indiferent de orice.
consecinta poate fi buna, rea si posibil neutra
in cazul nostru consecinta constiintei este ca o data ce o ai si esti constient ca traiesti nu mai vrei sa mori pentru ca va duce la distruerea acesteia- nu este usor de digerat ca dupa ce mori. puff nu se intampla absolut nimic te opresti din existenta.
asa ca ea trece peste acest lucru mintinduse ca nu va muri niciodata- religie, viata de apoi, reincarnari
eu realizand asta vreau sa traiesc 150 de ani prin sport si o alimentatie corespunzatoare si mult ras, sa ma spal pe dinti pentru a nu da pe la 60 de ani 300 de milioane pentru alti. si sa scot tot ce i mai bun din ei, din ani.

| MPersephone a răspuns:

La sigur exista ceva dupa moarte. Dar nu o poti numi "viata de apoi", pentru ca viata este opusul mortii. Raiul si Iadul sunt mituri. Dar ceva exista.

| chuckmanson a răspuns:

Aș vrea să existe, dar în absența dovezilor nu pot crede în așa ceva

| Celcestietot a răspuns:

Știu că există lumea nevăzută sigur, deci pot spune că știu, că există viața după moarte - viața sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu cred că există ceva după moarte. Cred asta după ce am citit câteva cazuri care vorbesc despre experiențe din apropierea morții ale anumitor persoane.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru MPersephone):

Ce ziceam mai sus de constiinta

| MPersephone a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Succes cu spalatul pe dinti...stii tu, ca restul nu se spala.

| sabin89 a răspuns (pentru MPersephone):

Şi scobitorile mai ajută

| SG1995 a răspuns:

Sper? Nu prea.
Șanse? 0%. Când înțelegi realitatea neurologică a creierului, înțelegi și de ce afterlife -ul e o găselniță religioasă.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Cred ca stiu ce zici; te referi la distrugerea retelei neuronale ce are loc odata cu decesul, si care antreneaza pierderea pentru todeauna a intregii vieti psihice a persoanei.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Nu doar la asta. Ai 3 elemente de bază fără de care psihicul nu funcționează în parametri normali : hrană, respirație și odihnă, te lipsești o perioadă de una din cele 3, numai funcționezi bine, începi să halucinezi, cazul lipsei de oxigen, nici nu prea apuci să observi efectele. Creierului are nevoie de nutrienți să funcționeze ok, și are nevoie de timp să proceseze reacțiile metabolice, acest lucru crează realitatea psihică.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Bine spus.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru MPersephone):

N am zis ca nu ma spal deja pe dinti, doar ca nu in fiecare zi- o data la 3 4 zile

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sabin89):

Barbati adevarati nu folosec scobitori

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Nu. Zero.