| AvalohAlyn a întrebat:

Ce șanse sunt sa existe ceva după moarte și ce șanse să nu existe? De ce credeți asta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 2m sub pământ si cam atat

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Sunt sanse de 99% ca viață de după moarte să fie o iluzie, pentru conștiința e limitată de neocortex, care e o parte din creier, e ca și cum ai avea un bec aprins și la stinge prusc, numai există nimic care să preia date din exterior, numai există schimb de informații cu mediu, creierul numai funcționează, nu prelucrează nimic. Imaginează că ai niște informații salvate într-un compiuter, informații pe care nu le ai copiate în altă parte, iar hard-disk-ul e distrus, ce se întâmplă cu informația? Teoretic a rămas în compiuter, practic compiuterul e stricat deci adio date, e no gândește-te că o persoană nu e un simplu set de date, nu poate fi copiată, o personalitatea umană e mai degrabă asemenea unui calculator destul de avansat care procesează date în timp real și face schimb de informație cu exteriorul, iar creierul e centru de comandă, dacă ai înțeles analogia, atunci ai înțeles ideea, existența nu se împarte între trup și psihic, ci tu ești un tot, nu poți exista fără o parte din tine, vezi tu personalitatea și identitate e suma interactiunilor dintre și mediu + moștenirea genetică, asta ești tu, un produs de mai mulți factori, tu ca persoană nu existi intrisec, ești depedent de mediu tău viață cu o rata destul de high de adaptabilitate și cam tot ce ești tu e dat de mecanismele fizice, adică în afara propriului corp/creier nu poți exista la fel cum fără oxigen nu poți trăi, ca să trăiești ai nevoie de creier, iar creierul are nevoie de oxigen, somn, hrană și stare se sănătate bună.

| Konstantin2020 a răspuns:

Exista șansa sa se termine totul la mormânt exact cât este dintr-o explozie intr o tipografie sa apara un Dicționar perfect cu poze. Adică 0 șanse. Creatorul a creat totul cu un scop. Viața nu se termina la mormânt.