| AvalohAlyn a întrebat:

Voi sperati sa mai existe ceva dupa moarte? Credeti personal ca mai exista ceva, o continuare a existentei sau totul se opreste la moarte si atat?

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

EXISTA! Si este o STARE DE CONSTIENTA si NU un somn... asa cum pretind ne-crestinii iehovisti thinking

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| minrest a răspuns (pentru milan9):

Milan, daca a pus in inima lor vesnicia, inseamna ca i-a facut sa o conceapa. Sau cel mult sa si-o doreasca. Nu ca le-a dat-o, ce hermeneutica e asta?

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Martorii lui Yehova sunt tot crestini.

| milan9 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ei insisi se dezic...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Pe zi ce trece progresezi tot mai mult în calomnii și minciuni!
Ești un fiu demn de tată-l tău!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Prin tehnicile lor manipulatorii ce prolifereaza minciuni se straduiesc permanent sa atace crestinismul. Asta nu inseamna altceva decat faptul ca secta lor se delimiteaza, se dezice de crestinism. thinking

| DeyCj a răspuns:

Mai mult ca sigur da.Viaţă după moarte există, la fel cum există şi reîncarnarea, că de nu exista reîncarnarea nu s-ar mai naşte copii că nu ar mai exista suflete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este sa te uiti la tot ceea ce exista de la cele mai mici pana la cele mai mari particule, suntem creati din aceeasi forme exista doar o singura constiinta care multi o nunesc Dumnezeu odata ce mori vei exista pentru totdeauna in momentul prezent, deoarece pana la urma trecutul sau viitorul sunt doar inventii care nu exista, noi suntem de fopt noi creatii care au Liberul Albitru sa comunice intre ele si sa experimenteze viata pe pamant
Dupa moartea fizica vei ramane in constiinta universului

| Mașka98 a răspuns:

Eclesiastul 9:5, 6: ''Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.''
Eclesiastul 3:20: ''  Toţi se duc în acelaşi loc. Toţi au venit din ţărână şi toţi se întorc în ţărână.''