| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Spiritul absolut poate sa devina numai in istorie, printr-o miscare dialectica care presupune teza existentei fiintei, antiteza transformarii fiintei in neant si sinteza aceatora cum ca fiinta si neantul sunt in acelasi timp identice si opuse, iar devenirea consta in diferentierea si contopirea acestora...Asadar dragi prieteni prinsi in mrejele hidoasei realitati (existente) putem sa ne raportam la Dumnezeu -plecand de la aceasta premisa-ca la un mijloc in sine pentru Spirit(Dumnezeu daca vreti) in devenirea sa? Sintetic, coreland ideea ca omenii de geniu(oamenii care au marcat si schimbat epoci istorice, ca Napoleon) sunt manifestarea Spiritului pentru a deveni, cum putem aborda caderea omului in timp care implica aparitia istoriei universale? Care e momentul prim care separa prezentul continuu de aparitia timpului istoric, inteles ca intervalul temporal dintre atunci si acum? Care este legatura dintre timp si Spirit, este timpul o simpla necesitate a Spiritului, si daca imi este permis analog cu istoria? Spirit-(timp-istorie sunt oare cele doua "elemente" )ale devenirii Spiritului?
P. S:Am emotii pentru bac la romana. daca pica Ion Barbu, ce ma fac?

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cumva marii filozofi si-au debitat sistemele lor filozofice in preajma unor examene de bac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca cade" bac-ul atunci cand "vaca casca" prin lucerna, te-ai ars! Fiindca trasura invataturii nu poate fi trasa de o "vaca care" este cascata. "... daca cade..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti inteleg emotiile,dar faci o mare confuzie,asa cum reiese din textul tau. Dumnezeu nu este "spirit".Nu confunda spiritul cu Duhul Sfint. Timpul,trecut,prezent sau viitor, nu poate fi separat, exista ff mare legatura intre istoria de mii de ani si cea prezenta.Restul intrebarilor din text, nu-si mai au rostul.Mult succes.