| lbtc a întrebat:

Ce este timpul? sau mai precis ce este banda continuumuli temporal curg 4 benzi de timp sincron cu viteze totusi diferite pe care le putem percepe... dar extrafizic si extrasocial mai curg si alte benzi dimensionale ...sinusoida temporala a fiecarei benzi este [0 - 1]...0 =potentialitatea multipla, 1 = manifestarea multipla,.
...ok...se spune ca nu exista timp ...decat atunci cand dialoghezi cu Dzeu... timpul eshatologic sau cam asa ceva ...cum vedeti aceasta...

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Obiectiv vorbind, timpul se refera la masurarea intervalelor dintre evenimente.
Mai multe detalii pe wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time
O secunda este definita ca:
"The second is the duration of 9 192 631 770 periods of the radiation corresponding to the transition between the two hyperfine levels of the ground state of the caesium 133 atom."
http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter2/2-1/second.html
Timpul eshatologic poate fi interpretat ca o metafora a intoarcerii in timp utilizand sarbatoarea religioasa ca procedeu sau metoda. Mai multe detalii aici:
http://www.crestinortodox.ro/......i-vesnicie
Cu sinusoida temporala si cu cele 4 benzi de timp sincron deja m-ai pierdut. Nu inteleg la ce te referi.;)

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cand intarzii la condica cinci minute - este un timp fizic, care exista. La fel cele opt ore de serviciul - care sunt contorizate si platite. Este firesc sa gasim o metoda pentru a realiza aceste lucruri. Timpul Creatiei este, comparativ, extrem de vast, de aceea se spune ca doar acesta ar exista - 5 minute in Univers sunt egale cu zero... laughing

| anonim a răspuns:

Aici este foarte mult de filozofat, insa poe scurt putem spune asa, ca timpul nu exista decat in perceptia noastra, si il masuram in functie de miscarea planetelor, de miscarea de rotatie a pamantului, etc.

| Cryss a răspuns:

Eu vad ca timpul este un rau necesar omului ca sa zic asa happy. Intr-un fel e incomos sa fii sub presiunea lui si sa te gandesti ba ca intarzii, ba ca sa nu uiti ca la 7 fix ai programare la dentist, totul depinde de el, TIMP. Insa daca nu ar exista s-ar instala dupa parerea mea un haos in viata noastra, si nu ar fi bine tongue.
Deci ce pot sa zic, exista, chiar daca nu e tangibil. Si in fond fiecare percepe timpul diferit, eu cel putin este cand pierd notiunea lui, cred ca ii vineri cand de fapt e joi, presupun ca tine de personalitatea fiecaruia sau de starea de spirit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PentruDumnezeu, care este izvorul a toate, o mie de ani ca ziua de ieri care a trecut. el a spus; eu sunt cel ce sunt.nu, am fost, exist, voi fi, sau orice alta forma.atat,eu sunt cel ce sunt.deci noi fiind trecatori doar noi simtim trecerea prin timp, fizic si psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul este un prezent in continua miscare, care a condus la aparitia vietii - in termeni foarte formali -. Timpul este banda virtuala pe care suntem marcati pentru a exista. Fara timp ar fi fost liniste si intuneric.Este posibilitatea de a exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul este cel care ne facem sa suferim cand. ne uitam in calendar si la poze si sesizam ca ne-a venit timpul de plecare in intuneric