| djragan a întrebat:

Spuneti-mi niste experimente pe care le pot face acasa (fara substante chimice).

Răspuns Câştigător
| βσσblėėŝ a răspuns:

Hey!
Pai eu stiu doua si nu au substante chimice:d le-am facut eu la chimiebig grin
1.ai nevoie de :
- zahar
- o rezerva de stilou colorata
- un pahar de sticla
- apa

Pui in pahar 4 mililitri de apa apoi adaugi 1 lingura jumate de zahar. Spargi rezerva colorata si o pui in apa, apoi pui in pahar 2 nasturi legati cu ata mai lunga.
Pui paharul pe sifonier si il lasi o saptamana-doua apoi te uiti la el si vei observa niste cristale pe nasturi si pe ata.

2.iti trebuie
-varza rosie
-apa
-otet
-sare de lamaie

Tai niste varza rosie marunt, apoi o pui la fiert in apa pana se coloreaza apa.
Intr-un pahar pui putin otet, in alt pahar apa si in al 3lea pahar o lingura de sare de lamaie cu putina apa peste ea. Iei apa in care ai fiert varza si torni putina in cele 3 pahare:d
O sa vezi ca apa se va colora diferit in fiecare paharbig grin

AtatlaughingSper sa-ti iasahee hee

5 răspunsuri:
| Magda267 a răspuns:

1)Pai poti face experiment cu coca-cola pe o planta si vezi ce reactii are planta, daca moare dau nu.
2) Cu zahar sa vezi in ce apa se dizolva mai repede :calda sau rece;
3) Sau cu sarea si zaharul sa vezi care se dizolva mai repede in apa.

| LiGaCoRnVEVO a răspuns:

Incearca sa combini acid acetic(otet)si soda de bucatarie! Sau aprinde o luminare si pune un pahar deasupra ei si ai sa vezi ca se va stinge! Sper ca te-am ajutat! Funda?big grin

Alte răspunsuri
| C20H14O4 a răspuns:

1)Daca ai acces la creta amestec-o cu otet si lasa praful sa se decanteze. Scurge otetul si amesteca praful si otetul ramas cu acteona. Nu te grabi si o sa vezi cum se formeaza un!big grin
2)Separa un ou si amesteca albusul cu hidroxid de sodiu (NaOH-soda caustica) o sa ti se para ca albusul a...1 tongue
3)Hidroxid de sodiu (NaOH) cu apa si folie de aluminiu!
4)Daca dispui de argint care trebuie curatat fierbe niste Bicarbonat de sodiu cu otet si toarna-l peste o folie de aluminiu peste care aseaza argintul.Din cauza ca argintul cedeaza electroni usor argintul se va curata.
5)Acelasi ca 4) doar ca folosesti o foaie de cupru legata la o baterie. Principiul Daniel (borna neg. la argint cea pozitiva la cupru).
6)160g. piatra vanata cu 90 g apa. O bucata de cupru pur si una impur (sau o cheie/metal diferit) aranjata dupa principiul Daniel (mai sus) si scufunda-le in baia de CuSO4.
Sper sa te tina ocupatwinking
P.S. Soda o poti cumpara de la magazinul de chimicale si piatra vanata de la un magazin cu otravuri.

| gabysafu a răspuns:

Ia doua pahare unul mic si unul mare, introdu paharul mic in cel mare, toarna peste ele ulei vegetal pana ce se umple cel mare si vei observa ca paharul mic devine invizibil