| ERIS a întrebat:

Dau vot daca ma invatati cum sa dau la : Spuneti-mi si mie niste experimente fara substante chimice care le pot face acasa... Nu vreau experimente periculoase! Puteti sa-mi dati mai multe experimente! Dau vot la cel mai tare experiment! Cu materiale comune(conserva, borcan sau orice altceva).

1 răspuns:
| crisbebe a răspuns:

1.ai nevoie de :
-zahar
-o rezerva de stilou colorata
-.un pahar de sticla
-apa

pui in pahar 4 mililitri de apa apoi adaugi 1 libgura jumate de zahar
spargi rezerva colorata si o pui in apa apoi pui in pahar 2 nasturi legati cu ata mai lunga.
pui paharul pe sifonier si il lasi o saptamana-doua apoi te uiti la el si vei observa niste cristale pe nasturi si pe ata.

2.iti trebuie
-varza rosie
-apa
-otet
-sare de lamaie

tai niste varza rosie marunt apoi o pui la fiert in apa pana se coloreaza apa
intr-un pahar pui putin otet, in alt pahar apa si in al 3lea pahar o lingura de sare de lamai cu putinaaa apa peste ea
iei apa in care ai fiert varza si torni putina in cele 3 pahare:d
o sa vezi ca apa se va colora diferit in fiecare pahar
Incearca sa combini acid acetic(otet)si soda de bucatarie! Sau aprinde o luminare si pune un pahar deasupra ei si ai sa vezi ca se va stinge
)pai poti face experiment cu coca-cola pe o planta si vezi ce reactii are planta, daca moare dau nu.