| Tinna22 a întrebat:

Spuneti-mi pe ce se bazeaza un paleontolog atunci cand reconstituie forma unui animal doar pe baza formei scheletului, stiind totusi ca forma corpului este data mai ales de musculatura?! straight face

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Ok... treaba unui paleontolog este foarte complicata si se bazeaza pe studiul a zeci de mii de ore de anatomie. in care se studiaza atat muschii cat si oasele, articulatiile si toate cele. principalul indiciu este marimea animalului, iar de acolo se calculeaza forta si dimensiunea fiecarui muschi din corp pentru a isi indeplinii functia cu usurinta, un alt indiciu este locul in care se prinde muschiul de os, pentru ca acolo ramane un mic lacas in care se prinde. si bineinteles se studiaza si animalele care au evoluat de la acel dinozaur si despre care se stie mult mai mult despre anatomia lui.
sper ca a fost de ajutor...

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Chiar daca este cum spui tu, ai spus bine, "mai ales de musculatura", nu doar de musculatura, acesti muschi se prind de oase, nu sunt independenti, ori lungimea oaselor este determinanta. muschii difera mai mult in volum, nu in lungime, lungimea este aceea a osului de care este prins muschiul, si uite-asa afla paleontologul si cam "cata sala" facuse personajul reconstituit pornind mai intai de la scheletul acestuia happy

| AdRihanna a răspuns:

Faci temele aici? laughing

| Tinna22 explică (pentru AdRihanna):

Asta nu e o tema draga meawinking
E pur si simplu o intrebare, sau mai bine zis o curiozitate de-a mea happy

| AdRihanna a răspuns (pentru Tinna22):

Uite ca ai primit raspuns smug