| Biianca81215 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce stiti despre anghila (curiozitati)
Dau funa plus vot la cele mai multe si mai corecte
Multumesc

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Foxxi vezi ca ai scris ceva oribil pe la mijlocul textului, ceva urat, urat. editeaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum, tu nici n-ai citit textul, aici am vrut sa ajung, intr-o zi o sa dati peste un site in care vor fi introduse injuraturi si obscenitati printre randuri.Intrebarea era "ce stiti despre anghila?"

| Foxxi a răspuns:

Anghilele (Anguilliformes) sunt o categorie de pești care cuprind ca. 900 specii, ele au o formă asemănătoare cu a șarpelui, trăiesc în ape dulci sau în mări la adâncimi diferite. Ei sunt pești răpitori, fiind noaptea activi.
Cele mai multe specii de anghile trăiesc în mările calde tropicale și subtropicale, în apele cu adâncimi diferite și printre recifele de corali. Anghilele din apele dulci migrează în mare numai în timpul reproducției. Numai speciile, țiparul european (Anguilla anguilla) și anghila americană (Anguilla rostrata) trăiesc în regiunile cu climă temperată din Europa sau America de Nord.Toate anghilele au corpul lung suplu asemănător cu al șarpelui, pe secțiune corpul fiind rotund sau teșit lateral. Înotătoarea abdominală și anală fiind unite într-una singură. Coloana vertebrală poate atinge un număr de 260 de vetrebre. Anghilele de obicei n-au solzi, la speciile cu solzi acestea sunt mici rotunde situate sub piele. Oasele maxilarelor sunt unite formând o centură osoasă legată de un craniu incomplet.