| jessyyou a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, 3 deosebiri dintre profaza si telofaza. Dupa ce criterii le-ati deosebi?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Pai nu exista nici o legatura intre ele, poti sa gasesti n diferente.
Profaza este prima etapa a diviziunii celulare, telofaza ultima.
In profaza se formeaza filamentele fusului de diviziune, in telofaza se dezorganizeaza filamentele fusului de diviziune.
In profaza membrana nucleara se dezorganizeaza, in telo se reorganizeaza (Chiar doua membrane).
In profaza cromozomii se condenseaza s sunt imrastiati in citoplasma.
In telo se decondenseaza si se gasesc la polii celulei.
etc, etc