| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie pe scurt ce se intampla in Metafaza Anafaza Profaza si Telofaza? va rog

1 răspuns:
| DEBrown a răspuns:

Metafaza este una din fazele diviziunii celulare indirecte (mitoză). La intrarea celulei în metafază microtubulii din fusul mitotic se atașează de kinetocorii cromozomului. Când celula se află în metafază crz. se aliniază în placa metafazică situată la mijlocul fusului de diviziune. Cromozomii sunt duplicați, și se duplică regiunea centromerului și se formează placa ecuatorială prin dispunerea cromozomilor într-un singur plan perpendicular pe axa longitudinală a fusului de diviziune și are loc separarea cromozomilor fii. Cariotipul (numărul, mărimea și forma cromozomilor) are trăsături caracteristice, fiind potrivit pentru analiza microscopică. Fiind singurele elemente permanente ale nucleului și apărând într-un număr și morfologic constante, cromozomii identificarea diferitelor specii.

Anafaza este una din fazele diviziunii celulare indirecte (mitoză). La începutul acestei faze, cele două cromatide ale fiecărui cromozom se separă și în regiunea centromerului. O cromatoidă migrează spre un pol, iar cealaltă spre polul opus, astfel încât la fiecare pol al celulei migrează câte un set diploid de cromozomi monocromatici.

Profaza (în traducere din limba greacă: "pro" = înainte și "phasis" = fază) este una din fazele diviziunii celulare indirecte (mitoză). Se caracterizează prin urmatoarele:

* cromozomii se organizează;
* membrana nucleară si nucleolii dispar;
* cromatidele devin spre sfarșit vizibile;
* girii cromatidieni se contureaza;
* în citoplasmă se delimiteaza centrozomul.

Telofaza este a patra fază în diviziunea celulei prin mitoză, când fosta celulă unică se împarte în două celule distincte. In cadrul ei au loc urmǎtoarele fenomene: gruparea la polii opuși ai celulei a seturilor omoloage de cromozomi; dezorganizarea fusului de diviziune; decondensarea treptata a cromozomilor; reorganizarea in jurul seturilor cromozomale polare a invelișurilor nucleare; reorganizarea nucleolilor.