| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie pe scurt ce se intampla in Profaza Metafaza Anafaza si Telofaza? Va roglove struck

1 răspuns:
| darkmitza a răspuns:

In profaza are loc:
-condensarea cromozomilor
-dezorganizarea prgresiva a nucleolului si a invelisului nuclear
-asamblarea fusului de diviziune

In metafaza are loc:
-formarea deplina a fusului de diviziune
-cromozomii sunt condensati la maxim si se dispun in plan ecuatorial, in placa metafazica; ei sunt bicromatidici
-la sfarsitul metafazei incepe despartirea in plan longitudinal a celor 2 cromatide(cromozomii devin monocromatidici)

In Anafaza are loc
-Cromozomii monocromatidici migreaza spre cei doi poli ai celulei
-se formeaza 2 placi anafazice cu migrare sincrona

In telofaza:
-Gruparea de seturi omoloage de cromozomi monocromatidici la polii celulei
-dezorganizarea fusului de diviziune
-decondensarea treptata a cromozomilor
-reorganizarea invelisurilor nucleare
-reorganizarea nucleoriilor