| Bogdan1996_2365 a întrebat:

Cine imi poate spune urgent cu se calculeaza nr de cromozomi, molecule, cromatide in fiecare faza la mitoza :profaza, metafaza, anafaza, telofaza.
Si la meioza Profaza 1, metafaza 1, anafaza 1, telofaza 1 Profaza 2, metafaza 2, anafaza 2, telofaza 2.
Va rog urgent maine am Teza la bio.

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Ha,ha.Erau de fapt cromozomi,cromatide si cromoneme.
Si eu am dat teza la biologie saptamana trecuta,si mi-a ajuns.
Ma gandesc ca esti pe profil real,daca dai teza la biologie, poate chiar pe stiinte ale naturii, ca si mine.Stau si ma gandesc,de ce n-ai invatat si n-ai fost atent la ore?
Poti incerca sa te uiti pe carte, sa vezi care-s cromozomii, cromatidele si cromonemele.De numarat,e usor sa numeri.
Daca sunt celule diploide, sunt celule ale corpului, sunt notate cu 2n si arata numarul de cromozomi.De exemplu 2n=4, rezulta 4 cromozomi, legat de cromatide, uita-te in caiet sa vezi daca sunt cromozomi mono sau bicromtidici.Ai 2n dor la mitoza.
La meioza ai doar n,care de asemenea arata nr de cromozomi,se refera la celulele hiploide, adica celulele reproducatoare.
Si sa-ti dau un exemplu.
In mitoza, ai 2n=2, de exemplu.
Ai-in Profaza:2cromozomi bicromatidici, deci 4cromatide, deci 8cromoneme.
-Metafaza:2cromozomi,4cromatide,8cromoneme.
-Anafaza:4cromozomi deoarece se cliveaza, devenind monocromatidici; 4cromatide, 8cromoneme.
-Telofaza:Fiecare celula formata are 2cromozomi monocromatidici, deci 2cromatide, deci 4cromoneme...
Capisci?!
Bafta la teza.

2 răspunsuri:
| deea857 a răspuns:

Molecule..., ai vazut tu in carte asa ceva la diviziunea celulara?

| Bogdan1996_2365 explică:

Pardon nu molecule, celule