| pepenerosu a întrebat:

Spuneti o propozitie care nu e nici adevarata si nici falsa, si cum se numesc aceste propozitii. Nu vreau raspunsuri de genu: nu stiu.happy

7 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

"Acest enunt nu este adevarat".

Daca afirmatia e adevarata, enuntul e fals, deci afirmatia nu poate fi adevarata. Daca afirmatia e falsa, enuntul trebuie sa fie adevarat, ceea ce inseamna ca si afirmatia trebuie sa fie adevarata.

Se numeste paradox sau sofism, depinde cum ii analizezi structura.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Parca axiomele erau asa ceva. Sunt niste propozitii care sunt luate drept adevarate fara sa fie nevoie de o demonstratie.De pilda, 1+1=2

| fluturas a răspuns:

Dumnezeu exista. [nu poti spune ca'i adevarata pentru ca unii nu cared, si nu poti spune nici k e falsa pentru ca unii cared :p]

pai e propozitzie in dubiu laughing
propozitzii dilema :p kiss

| Instinkt a răspuns:

Se poate asta cum ar fi una arataoribil si inloc sai spui adevaru care doare spui si tu ca arata unik nu-i nici minciuna nici adevar:d

| ViVi a răspuns:

Cand se spune oamenii sunt animalelaughing doar nu sunt animale dar la comportament mai rau laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numesc paradoxuri! Doua idei care se bat cap in cap!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee da esti prokst.