| Tron a întrebat:

Stateam asa si ma gandeam. Dumnezeu e bun, le stie pe toate, are viata infinita, vede tot. Oare sa aiba cheats? (coduri). Dar oare o sotie nu are? E perfect in toate dar ii lipseste ceea ce fiecaruia dintre noi ne trebuie. O Ea...

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Bineinteles ca exista si doamna dumnezeu. Hai sa iti demonstrez. D-zeu s-a nascut dintr-o fecioara, lasata gravida de Asasinul-sef (D-zeu). Deci era virgina, a fost insarcinata de Dumnezeu prin sfantul duh. Sfantul duh e energie nu e material, nu are sperma, nu are ADN.
Un copil are jumate din ADN-ul tatalui si jumate din ADN-ul mamei, dar aici tata nu are ADN, asta inseamna ca Isus a avut tot ADN-ul mamei. A fost o copie fidela a lui maica-sa. Fiind divin si fiu al lui D-zeu, poate rezulta ca si maica-sa tot un D-zeu mai mic era si ea. Acum nu stim cati copii a avut d-zeu, poate asta (isus) nu a fost singurul, poate a mai avut si nu am fost noi atenti.
De ce doar un copil si nu 8 de exemplu, ce nu mai fost potent?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este sfant.In cer nu vom mai fi sot si sotie, ci vom fi ca ingerii din cer.

| AvalohAlyn a răspuns:

Asta-i intrebare la bascalie.Vezi-ti de treaba si nu-ti mai bate joc de credinta a sute de milioane de oameni.

| mihaibrasov a răspuns:

Notiunea de Dumnezeu e vazuta (in general de crestini) ca o entitate care traieste undeva (intr-un anumit spatiu) separat de noi (nimeni nu stie unde) si care, dupa o viata pe care el ne-a daruit-o, ne va judeca si ne va trimite in rai sau in iad. Dumnezeu nu traieste separat de noi si nu are forma unui batran cu barba alba. Astea-s doar lucruri inventate de biserica. Drept urmare el nu are nevoie de o sotie, deoarece el este deja totul (da, stiu, privire panteista, dar, in opinia mea e logica).

| NoChanceForUs a răspuns:

Tu esti frustrat rau...

| ania a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a fost dintotdeauna Treime, asa ca nu a dus lipsa de companie, nu a creat din vreo nevoie, imperfectiune.Nu cred ca are nevoie sa -L compatimim, daca a fost capabil sa inventeze placerea fizica probabil are si alte modalitati infinit de placute de relationare.

| MadnessCaffe a răspuns:

@Rosinata Daca ai fi crestina ai stii ca Dumnezeu nu are defecte.Cultura generala de clasa II.Nu are sotie pentru ca nimeni nu s-a ridicat la asteptarile lui. Daca e impotent ce sa-i faci.

| buldog a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de o stie. Cum un creator sa aiba nevoie de creatia sa... E ca si cand ai spune ca un om are nevoie de programe exact ca un calculator creat de el.
Stiu, iti vine greu sa crezi, dar asta e doar conceptia umana, limitata care nu pemite o gandire mai profunda. Nici macar nu pute ajunge cu mintea la acel"infinit" de care tot vorbim. Suntem limitati, de aceea ne punem intrebari de genul" trebuie sa fie cineva care sa il fi creat si pe Dumnezeu... Nu are cum sa fie infinit". Intelegi?big grin

| yumeee a răspuns:

Dar de ce o soţie şi nu un soţ?
Poate-i gay.

^ glumă eşuată.
Nu ştiu, omule, poate i-a plăcut de una şi l-a refuzat.

| darrio2007 a răspuns:

Apropo,unde stateai si te gandeai? Pe tron? Multi dintre noi ne gandim la de toate cand stam pe tron.

| Freaky a răspuns:

Crezi tu ca Ii trebuie o sotie, atata timp cat ne are pe noi? Daca Ii trebuia, isi facea pe cineva doar pentru El (:

| Tron explică:

@darrio2007
Wow,ce descoperire ai facut.Tocmai mi-ai pocit nick-ul, cu siguranta stau mereu pe tron.Te simti mai bine? Aici vorbeam de altceva.Sa inteleg ca si tu daca ai 2007 la nick esti expirat? Nu are nici o relevanta.

@bean
Nu am reguli, nu merg pe drumul majoritatii, imi place sa ies din rutina.

@NoChanceForUs
Nici nu mai pot sa dorm noaptea.Il vad pe The Invisible Man (D-zeu) peste teo spunandu-mi: "Fiule, cerceteaza si vezi cine mai crede in mine!"

| Esf22321 a răspuns:

Creştini proşti.

| agent003 a răspuns:

Sinteti prosti ca si intrebarea, cum puteti spune Dumnezeu sa aiba o sotie, el este sfint, si meritati pedeapsa pentru vorbele ce ii duceti Lui, va bateti joc de tot ce este sfint pe lumea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca toate sa fie in echilibru cred ca e casatorit cu cineva care prezinta exact aceleasi defecte la cite calitati prezinta El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MadnessCafe,daca ai fi avut neuroni liberi ai fi vazut exact ce am vrut sa spun.Ai probleme de intelegere cind nu citesti direct din biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu are nevoie.fiindca este duh.i-ai dat tu lui Dumnezeu insusiri omenesti fiindca faci pe filozoful acilea,urcandu-te mai presus decat creatorul tau, care ti-a dat minte sa o flosesti in folosul semenilor tai si sa infrumusetezi universul acesta, ca o incununare a creatiei care esti.fiindca Dumnezeu te-a iubit inainte de a te crea, pe tine de aia a facut lumea asta asa frumoasa. cand oamenii vor descifra codurile de care pomenesti, vor fi foarte aproape de stiinta lui Dumnezeu dar la fel de departe ca la inceput.de aia e Dumnezeu infinit.si tron? a mai incercat cineva sa se urce mai presus decat cel preainalt.dar nu a ajuns bine.si va sfarsi si mai rau.si nu numai el ci toti ce l-au urmat, ascultat si slujit.e ca atunci cand incalci niste reguli facute de tine sau pentru tine si o patesti, din propria ta vina.