| xDynasty a întrebat:

Stie cineva un site unde poti sa te uiti la planete / stele LIVE?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Live? daca esti pasionat de astronomie sti ca nu exista live, vezi lumina care a parcus acel drum pana la tine, stelele nu le poti vedea sunt prea indepartate, sateliti vad in infrarosu, detecteaza caldura, metale, cel mai mare scop e gasirea unei planete cu viata, iar alte planete pai acolo nu se schimba nimic, e la fel

| WR104 a răspuns (pentru RAY):

Ba sigur ca vezi stelele dar le vezi cum erau ele acum multe milioane de ani, in schimb lumina nu o poti vedea.

| RAY a răspuns (pentru WR104):

Ceea ce vezi tu nu e nici 1% din parimea unei stele, iar forma unei stele e redata de lumina care intra in asmosfera si primeste acel aspect, stelele sunt rotunde desogr nu perfect nici pamant nu e

| Radu284 a răspuns:

La stele nu prea ai ce sa vezi daca te uiti live (banuiesc ca vrei sa zici printr-un telescop, nu?).

La planete, mai poti vedea ceva, dar trebuie un telescop foarte mare ca sa vezi detalii, iar majoritatea telescoapelor mari nu sunt indreptate spre planete, ci spre alte locuri mai interesante.

Si nu stiu sa ofere vreunul feeduri video live. Mai ales ca majoritatea folosesc expuneri lungi, de minute, ore, chiar si saptamani.

| pilaf a răspuns:

Îți recomand aplicația Google Sky Maps pentru smartphone cu Android.