| wdexwjmwd a întrebat:

Stiinta si filosofia se completeaza reciproc?

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Numai in anumite cazuri, stiinta presupune cercetare neobosita a lucrurilor ce pot ajunge la exactitate, filosofia presupune cercetare neobosita a lucrurilor unde mai multi oameni nu pot ajunge la un numitor comun, stiinta e obiectivitate pura, pe cand filosofia este tocmai subiectivitate pura.Stiinta ajuta la progresul tuturor oamenilor, in mai multe moduri, filosofia se axeaza pe progresul mental si conceptual al unui numar limitat de oameni-filosoful si cei ce ii descopera ideile.Intre cele doua,similitudini pot exista, nimeni nu neaga asta, dar in majoritatea timpului, nu ca nu se intrepatrund, dar si stau departe una de cealalta. Tare ghidus Tenita cand s-a gandit sa le faca topic comun aici.

| Dreamer a răspuns:

Stinta este ceva exact, calculat, demonstrat si la urma aprobat...pe cand in filosofie trebuie sa mai si visezi, sa crezi in imposibil, sa incerci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu