| Maxim96 a întrebat:

Ce credeti ca e mai importanta stiinta sau filosofia?

Răspuns Câştigător
| dasdsad a răspuns:

Eu spun ca filosofia pentru ca stiinta te debaraseaza de esentele reale ale vietii si te transpune intr-o lume obsedata si plina de intrebari fara raspuns.

| Exilee a răspuns (pentru dasdsad):

"lume obsedata si plina de intrebari fara raspuns." Stiinta nicidecum nu face acest lucru. DImpotriva. Te contrazic. Scopul ei este avansarea si INCLUSIV gasirea raspunsurilor la toate intrebarile.
Banuiesc ca te referi la filosofie aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dasdsad):

E fix pe dos.

| dasdsad a răspuns (pentru Exilee):

Da, avansarea, dar odata ce te apuci si gasesti un raspuns vrei tot mai mult, tot mai mult, uitate cum avanseaza stiinta in ziua de azi...

25 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Si in stiinta si in filosofie cautarea este totul...

| Exilee a răspuns (pentru harciog):

Ce faci harciogare? Pe unde ti-ai mai gasit refugiul? AM auzit ca te-au exilat.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Nici acum nu te-ai gasit mai talanga?

| MMihai a răspuns:

E mai importanta stiinta

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Stiinta! Filosof poate fi si prostul si nebunul...Si tu, daca te chinui putin big grin

| Inferno a răspuns:

Stiinta, logica, etica,estetica toate au fost dezvoltate de filosofi. Filosofia e tatal cunoasterii.
Chiar si regulile voastre crestine au fost gandite de filosofi, Iisus a repetat o mare parte din filosofia lui Platon, spre exemplu.

| Aiwendil a răspuns:

Amandoua.

| Memecy a răspuns:

2 litri de apa pe zi fac minuni

| RAY a răspuns:

Filozofia este cauta raspunsurilor cu mintea

stiinta este cautarea raspunsurilor cu ajutorul metodei stiintifice
care din cele doua e mai importanta?
stiinta desigur, filozofia e multa vorbareala si atat nimic real

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta, filosofia e doar vorbarie fara vreo dovada, iar daca nu exista dovezi, ajungi departe, cu mintea doar. laughing

| Exilee a răspuns:

Ambele se completeaza reciproc.
Dar de-ar fi sa aleg, cu siguranta ca stiinta ( si totusi, stiinta este ca un TOT, deci include si filosofia)
Știința (din lat. scientia = cunoaștere) se poate referi la:
Investigarea sau studiul naturii prin observație și raționament
Suma tuturor cunoștințelor acumulate în urma acestei cercetări
Matematica, studiile cantităților și ordinilor, sunt denumite deseori știință sau științe, însă rezultatele cercetării matematice, cunoscute ca teoreme, sunt obținute din derivații logice care presupun mai degrabă sisteme axiomatice decât o combinație între observație și raționament. Multe metode matematice au o utilitate fundamentală în științele empirice, ale căror fructe sunt ipotezele și teoriile.

Cei care au pus bazele stiintei au fost chiar grecii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tiin%C8%9B%C4%83

| ErrorFound a răspuns:

Ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta si filosofia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca stiinta. Prin ea a rezultat lumea moderna de astazi. Filosofia e doar vorbareala.

| pastru009 a răspuns:

Amebele.Stiinta este o ramura a culturii pe clasa politica, sociala si fizica.Filosofia este o ramura a culturii spirituale care interpreteaza intreaga realitate naturala, sociala si spirituala.
Ca sa intelegi mai bine, hai sa luam o materie: anatomia(=studierea corpului umam). Aceasta materie scolara se foloseste si de stiinta si de filosofie.De exepmlu in cartile de psihologie tipul predominant de cultura, este filosofia care se imbina armonios cu stiinta(exemplu: amigdala este o parte a creierului ce se ocupa cu functionarea emotiilor si sentimentelor din noi; vezi? este folosita stiinta, studiem corpul uman si este folosita si filosofia:acest subiect-creierul- este folosit deseori in cartile de psihologie, ca si amigdala de asemenea). Sper ca ai inteles! happy
Funda?

| PVAAVU a răspuns:

Amandoua.

| andreiush25 a răspuns:

Ambele...nu le poti compara. Sunt doua lucruri destul de diferite..Nu putem compara teoria cu practica.

| deadwillow a răspuns:

Eu merg pe filosofie. Stiinta impune la un moment dat niste bariere pentru mintea noastra...

| Essencest11 a răspuns:

Stiinta.

| xesusn a răspuns:

Filosofia

| Ionutzu_6007 a răspuns:

Stiinta

| Mihai_Vlad_1995 a răspuns:

Amandoua