| Inferno a întrebat:

Stim ca Soarele produce energie prin fuzionarea hidrogenului in heliu.
Insa cum ar putea o stea, pornind de la hidrogen simplu(proton+electron) sa formeze heliu (2protoni si 2 neutroni + 2 electroni)?
De unde apar acei protoni si de unde provine energia?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Soarele s-a format in acel nor el find in mare parte hidrogen,din cauza temperaturi mari hidrogenul arde si asftel rezulta heliu,energia provine din arderea hidrogenului,e ca daca arzi lemne ai energia, caldura, lumina, nimic nu se pierde, in nucleul soarelui sunt temperaturi mari si o gravitatie uriasa si acolo pur si simplu se formeaza legaturi noi, imagineazati ca tot ce exista se formeaza intro stea, cand o stea mare explodeaza ea arunca tot ce a produs plus ea a produs explozia ei, nu prea le am eu cu chimia ca sa pot explica chimic

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Nu arde, fuzioneaza. Daca ar arde normal ar avea energie doar pentru cateva sute de ani

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Ai dreptate

| drutzix a răspuns:

Uite aici explica mai bine decat mine.
http://physics.info/nucleosynthesis/

| Inferno explică (pentru drutzix):

Ma interesa mai mult explicatia ta.

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

A, ok uite si raspunsul meu.
4 atomi de hidrogen fuzioneaza intr-un atom de heliu + altele.
Protonii devin neutroni prin emisie de pozitroni.
Deci un proton emite un pozitron => neutron, acestui neutron i se alatura un proton => deuteriu (2H) + H => 3He
Aceasta reactie se mai intampla odata si avem
3He + 3He => 4He + H + H