| harciog a întrebat:

Stim ce este falsitatea, fatarnicia la oameni, dar cum ia nastere in mintile noastre?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Prin clocire mai Har, se aseaza Basescu cu cu ideile lui reformatoare pe capul nostru sa ne paradeasca si noi ca sa supravietuim trebuie sa fim fatarnici, adica una zicem si alta facem, bine nu e cazul tau ca tu esti convins ca Base face treaba buna si ai devenit fatarnic cu tine insuti si vei iesi destul de zmotocit din reforma asta. laughing Hai da-i funda lui Chioru ca bine zice "cand apare interesul" si ma doare capu' de urletele lui, probabil ca a fost deja reformat. laughing

| Ecea a răspuns:

Doar daca ii dai omului o masca o sa iti spuna cine este cu adevarat.
Toti purtam asa ceva, toti suntem falsi, nu putem sa aparem in public cu noi insine.Trebuie sa zambim oamenilor pentru ca asa suntem dresati,asa este normal,moral,corect,politicos,etc chiar daca nu ne plac asa mult persoanele respective.
E mult prea mult de explicat, oricum am observat ca poti sa cunosti un om cu adevarat doar atunci cand e beat si scapa de inhibitii, doar atunci isi da jos masca si spune cine este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

laughing Asa-i! De regula... "in vino veritas".

| harciog explică (pentru anonim_4396):

Eiii daaaa fratioare, acum mai vii de acasa.Nu ma pot opune unui vin bun.

| Biggiesan a răspuns (pentru Ecea):

Când e beat da da! Adevăr grăiești Ecea! In vino veritas! Așa e frate și mai ales atunci când este rupt în supapa la cerebel si când encefalu-i se dedublează zburând încetișor încet spre planul astral lăsând singură singurică mintea cu fața sa goală nemascată. Zâmbetele copilașilor sunt cele mai pure și emană cea mai mare bunădispozițiune celor din jur, păcat că puțini mai sunt cei care-și păstrează nepătat obrajorul! Iar voi ăștia cu obrazul gros nemernicilor mergeți de urgență la epidermolog sau la saloane de chirurgie plastică să vă mai exfolieze nițeluș la m.u.ia.n!

| MenInShadow a răspuns:

Ai vazut vreodata un om nebun? Lui nu-i pasa de ce crede lumea despre el.
Asta este problema noastra, ne pasa prea mult de ce crede lumea despre noi, incercam sa parem ceea ce nu suntem, sa nu facem o imagine, si aici vine falsitatea, gelozia, etc.
Si bunurile materiale sunt o cauza a acestor defecte...
Punem prea multa valoare pe imaginea noastra si pe avere si ne concentram prea putin pe liniste, pace, sanatatea etc.
Si razboaiele pornesc de la dorinta unui lucru mai mare, o tara, etc...
Nu cred ca cineva nu a impins macar odata pe cineva, la propriu sau la figurat, pentru a fi el in centrul atentiei...
Daca am fi in mijlocul naturii doar noi, cu noi insine, aceste defecte cu cred ca ar exista...

| ChioruL14 a răspuns:

Atunci cand apare interesul.

| ChioruL14 a răspuns:

Da-mi funda
da-mi ba funda nu auzi?! bine...

| harciog explică (pentru ChioruL14):

Ho ma, ho.Ia funda disperatuuuleeee.

| Dreamer a răspuns:

Din experienta?!

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Iau nastere atunci cand observi ce recompense te asteapta atunci cand le folosesti corect.

| Biggiesan a răspuns:

De când s-a pervertit societatea de atunci a aparut și fățărnicia.Dar societatea am impresia ca s-a pervertit de când a aparut! Si la toate astea am putea găsi diverse cauze-una ar fi voința de putere care implică slăbiciunea, neputința, invidia si dușmania prin urmare se adoptă un alt plan, se încearcă a se ieși în evidență în fața altora prin probarea uneia sau a mai multor măști! Oricum ar fi : privitor ca la teatru tu în lume sa te-n chipui /joace unul si pe patru totuși tu ghici-vei chipu-i!

| Anita20Peace a răspuns:

A luat nastere de cand Adam si Eva au pacatuit in Eden mancand din pomul nepermis.Din clipa aceea fiecare om se naste cu sentimente nu tocmai bune...Acum partea buna e ca ni le putem controla. aici intervine diferenta intre noi.

| TM6524 a răspuns:

Aceste murdarii ale mintii vin din lipsa bunatatii, care vine de la Dumnezeu, adica din lipsa lui Dumnezeu din casele noastre. Lucifer a fost izgonit din Rai tocmai din cauza gandului sau de a vrea sa fie mai sus de Dumnezeu. Deci imeagineaza-ti bunatatea ca lumina si rautate ca intunericul, lipsa luminii.

| Curiosu a răspuns:

Dorinta da e fi considerati niste persoane interesante, deasupra celorlalti ne face sa credem caci daca paream cea ce nu suntem o sa fim apreciati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ia nastere. Cred ca deja s-a infipt bine in ADN, asteptand doar un impuls de moment. Bine... unii nu pot nici macar sa fie falsi, indiferent cat s-ar stradui. Ei sunt cel mult patetici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apare din dorinta de a arata lumii alta fata decat cea reala; ne este frica sa ne aratam lumii asa cum suntem si ne prefacem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand fata, harciog.cand ne fata mintea face pui. unul din acesti pui este falsitatea.ai zis bine; cum ia nastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia naştere în momentul în care apare dorinţa de a fi apreciat şi din lipsa de încredere în sine. Oamenii falşi sunt de părere că dacă se maschează vor părea mai interesanţi, dar prin firea lor adevărată nu vor reuşi.

| Ela234 a răspuns:

Te crezi mai presus de tot si crezi ca ii poti comanda pe toti