| Narfundo a întrebat:

Suflet sau creier?! ai putea sa si argumentezi, nu ma supar.Cica se da fundita

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Eu am sa raspund la aceasta intrebare cu un desen facut de mine :)
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/......5235_n.jpg

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si una si cealalta.

| harciog a răspuns:

Erectii.

| Dumnezău a răspuns:

Sufletul nu exista, intrebarea ta devenind astfel, retorica.Nu poti avea ceva ce nu exista, care este o simpla fabulatie boema si romantica a unor oameni ce vor prea acerb sa infrumuseteze viata si existenta.Totusi,prefer si o portie de creier pane, daca nu-i lucru de saga.

| SergiuOsan a răspuns (pentru Dumnezău):

Sufletul nu exista? Atunci cum se explica sutele de sedinte de spiritism relatate (fiind demonstrata totodata veridicitatea lor de diferiti oameni de stiinta), cum explici regresiile temporare relatate de numerosi autori? Exista o ploaie de argumente care pot sa demonstreze prezenta lui

| shadovv a răspuns:

E ca si cum ne ai pune sa alegem intre forta electromagnetica si electron.

| 4b a răspuns:

2 chestii diferite: creierul si sufletul... dupa ce voi murii, sufletul se va duce inapoi de unde a venit, pe cand creierul imi ramane in capatanalaughing cica asa sta treabawinking

| Narfundo explică:

Tinteti minte ce va zic. Daca crezi in suflet, dumnezeu si divin nu ai pierdut nimic, dar daca ai refuzat sa crezi si ele totusi exista, ai pierdut totul.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Narfundo):

Toate pleaca de la creier.
Creierul coordoneaza tot.

Daca poti sa iti folosesti creierul la adevarata sa valoare, atunci restul vine de la sine.

Cat despre comentariul tau, daca ai refuzat sa crezi si ele totusi exista, ai pierdut totul.

Acesta este doar un sentiment/senzatie interpretat de subcontient.

Tot de la creier pleacawinking.

Inconstient sau constient la nivel de subconstient.

Nu incep sa vorbesc despre Dumnezeu ca ne abatem de la subiect si iti voi umple pagina cu argumente ca el nu exista.

| Polaris a răspuns (pentru Narfundo):

Do-te, mă, words of wisdom, trebuie să fii atât de cult dacă invoci pariul lui Pascal fără să aibă nicio logică în contextul dat de întrebare.

| WhatheWow a răspuns (pentru Narfundo):

Fraza asta a rostit-o un mare om de stiinta din evul mediu dar tu se poate sa stii cine insa totusi sa trecem la intrebare : creier au si animalele dar nu cred ca se intreaba de existenta lui Dumnezeu; cit despre suflet mai bine am spune spirit sau credinta, religie sau misticism insa pina la urma toti credem in ceva nu-i asa? Mai cred totusi ca ar fi mai bine sa ne intrebam de existenta RAIULUI si a IADULUI caci la final despre asta este vorba; recompensa sau pedeapsa!

| Wøodenpints a răspuns:

Creier.
Sufletul oricum nu există, iar cei ce pretind că-l au, vor doar să compenseze lipsa creierului.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Ma aflu intr-o dispozitie pragmatica, asa ca o sa spun creier. Pentru ca daca faci unele alegeri cu sufletul si nu cu creierul ai de suferit.

| alecsalecs a răspuns:

Depinde de situatie Gandesti cu sufletul pe termen scurt iar cu Creierii pe termen lung Sa ti fie cit mai bine. ok?

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Eu as alege creier.
Daca ai doar suflet si nu ai creier toti profita de tine si toti isi bat joc de tine.

| anonima3389 a răspuns:

Deci pana la urma s-a dovedit ca toate alegerile le faci cu creierul si faptul ca iubesti sau uratsi pe cineva tot din creier provine

| Morrigan a răspuns:

Creier. daca gandesti, poti si sa ai suflet pentru cine/ce merita, in schimb daca ai doar suflet, lumea profita de tine

| maryand12 a răspuns:

Eu as prefera sa le folosesc pe amandouo dar totusi eu sunt un tip mai spiritual...

| n1cknam3 a răspuns:

Eu sunt mai cave man asa, eu cred in instinct laughing) e mai bun decat toate,

| VirginiaSlims a răspuns:

Eu aleg creierul.De acolo porneste totul.De acolo iti controlezi corpul, de la creier te poti si imbolnavi foarte grav.Si totodata, de la creier provin si sentimentele despre care spunem ca sunt din suflet...