| anonim_4396 a întrebat:

Sunt crestini care nu cred in Biblie. Nu stiu daca s-ar putea numi crestini, cred ca mai degraba credinciosi. Acestia au observat niste nereguli la ea, de asta nu mai pot sa creada. Dar totusi, nu au devenit atei, ceea ce ma surprinde. Era si un citat - Citita cum trebuie, biblia este cel mai bun motiv pentru ateism ce ar putea fi conceput. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu el, bineinteles. Cei care au citit-o au descoperit lucruri fara sens, ilogice, de asemenea misoginism, nedreptate. Nu eu am spus asta, ci oameni din acest secol care au citit-o. Daca nici biblia nu este demna de incredere, nu stiu ce ar mai putea fi. Sunt niste evanghelii, in care se spune ca Iisus a existat, dar nu a facut minuni, nu a inviat, nu a facut ce scrie in biblie. Trbuie doar ca oamenii sa deschida ochii si sa fie informati. din cate stiu eu, si in biblie scrie sa cercetam scripturile. Cititi evangheliile pe care biserica le-a scos. Cu ce scop? Daca sunteti atei, o sa spuneti:ca sa manipuleze populatiile. Dar intrebarea e pentru credinciosi. Poate pot ei sa-mi explice. Daca studiati mai mult, o sa decoperiti adevarul. Dar sa stiti ca adevarul doare. Ori evangheliile alea sunt false, ori voi refuzati sa vedeti adevarul. Cred ca e a doua varianta. Ganditi-va ca s-ar putea sa va inselati. Raspundeti cu sinceritate la acasta intrebare.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nimeni nu se poate mandri cu faptul ca stie adevarul in chestiunea asta. Exista atatea feluri de a interpreta Biblia.Sunt neconcordante. E normal sa fie, a fost scrisa cu mult timp in urma.Se vorbeste de revelatii. Oameni de azi mai cred in asa ceva?raised eyebrows
Nu.
Se vorbeste despre bunatate.Despre adevarata bunatate umana.Mai exista asa ceva in ziua de azi? Nu.
Se vorbeste despre valori morale.Cati mai au asa ceva in ziua de azi?
Adevarul nu doare pentru ca nimeni nu il sitehappy
Sunt oameni care si-au dedicat toata viata studierii Bibliei si a divinitatii si au scris sute de lucrari in sfera asta.Si ghici ce:nu au ajuns la nicio concluzie.Pentru ca poate, nici nu exista un final. Poate ca finalul va venihappy

| daddy a răspuns:

Pentru a mia oara nu exista dumnezeu, nu exista spirite, viata de apoi, miracole sau ce altceva mai vrei
sincer chiar nu ma pot abtine scuza-ma ca spun asta dar oricine crede chiar pe bune ceea ce este in bible nu e zdravan la cap
sunt curios oare cati credinciosi au pus vreodata mana pe o carte de biologie sau cosmologie acolo sunt informatii despre viata pe pamant si inceputul universului
evolutia e un fapt dovedit selectia naturala, adn-ul, fosilele toate ne arat atat de clar cum poti sa negi ceea ce este evident
teistii se amagesc crezand in ceva ce nu exista

| Alex_7297 a răspuns:

Noi refuzăm să vedem adevărul? Cred că tu refuzi să vezi adevărul, cască ochii, studiază puţin, o să te convingi. Dar până la urmă de ce sunteţi siguri că există Dumnezeu, de unde ştiţi că nu e Buddha? Până la urmă sunt mai mulţi buddhişti decât creştini, care trăiesc în perfectă armonie cu mediul înconjurător, nu se înfometează câte 2 luni, că de, ei nu ţin post.

| PlAC a răspuns:

Cei mai limitati oameni vad in biblie doar cuvinte, fara inteles adanc.Nu poti sa zici "Ana are mere" fara sa te gandesti ca Ana e o fata si ca merele sunt niste fructe care provin dintr-un pom si care sunt foarte sanatoase si naturale.Am dat cel mai banal exemplu posibil.Nu poti sa zici ca nu exista Dumnezeu atata timp cat tu esti un simplu om si n-ai ce sa ne arati in plus fata de ce avem noi, ba chiar ai foarte multe lipsuri.

| PlAC a răspuns:

Si prin momentele alea iti trece prin cap si ca Ana e fata lui Mioara si ca Mioara e sora lui Viorica, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sens are intrebarea ta? ca de ratacita esti? unde te invarti? cum sa te opresti? ce este adevarul? cat de mult ai studiat biblia? cat de mult si de sincer ai cautat tu pe Dumnezeu? si cat nu l-ai cautat? ia raspunde-mi si apoi sa stam de vorba despre creatie si stiinta. ca si eu cand aveam 15 ani deci acum 31 de ani, imi puneam intrebarile astea.si credeam ca prostul ca stiinta imi va raspunde in timp la ele.NU mi-a raspuns. dar Dumnezeu DA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In momentul in care nu pot intelege ceva nu dau niciodata vina pe altii.Biblia ca si alte scripturi sint doar unele prezentari"SIMBOLICE". Ce ne tot invirtim pe linga incercind sa explicam o prezentare simbolica cind, ca orice sistem simbolic, da curs la interpretari? Fiecare alege sa creada ce ii convine. Tu practic vrei sa demonstrezi ca nu-s decit povesti dar nu tii cont de faptul ca tot ce ne prezinta in privinta umanitatii este adevarat, exceptind chestiile care nu se pot demonstra inca si care, am indoieli serioase, ca se vor putea vreodata.Si mai uiti ca e singurul sistem, de credinta, de manipulare sau cum vrei tu care a rezistat atitia ani.Cum a fost posibil? Sint totusi de parere ca Dumnezeu exista si Biblia se refera la faptul ca este energie nu ce inteleg orbii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista Dumnezeu! O dovada clara este acest echilibru dintre femei si barbati! Cine credeti ca mentine acest echilibru? aceasta enegie care intervine la determinarea sexului fatului este chiar de la Dumnezeu! Nu vi-l inchipuiti pe Dumnezeu ca un batran cu barba si cu toiag, nimeni nu il poate descrie cu adevarat cum arata, de fapt cred ca nici nu este esential cert este ca ii putem simti prezenta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici tu nu sti ce crezi, zau asa. Tu ramai la religia asta doar pentru a avea o religie, sau pentru ca intr-adevar crezi in ce spune Biblia? Tu nu vezi adevarul daca spui ca biserica e atat de sincera... Nu vezi cate minciuni intra si in continutul Bibliei? Si sa stii ca tot Biserica a modificat o mara parte din istorie in favoarea lucrurilor pe care le afirma. Si sunt multi crestini care raman la religie, dar nici ei nu stiu de ce... n-au nici o convingere, nu sunt siguri de nimic. Macar noi suntem siguri de ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu studiez tot felul de carti din diferite domenii de cunoastere printre care am citit si lucruri din Biblie si chiar multe.Multe din lucrurile scrise acolo par miraculoase de neconceput. Dar in Biblie ni se vb in pilde, nu ne spune ce se va intampla pur si simplu, ci in pilde ca sa putem deduce noi si aici apare o problema destul de mare, pentru.ca fiecare interpreteaza cum vrea sau cum poate depinde de la caz la caz.ba chiar sunt oameni care nici nu au citit din Biblie si isi dau cu parerea din auzite si prin asta ne pot manipula.Intr-o pilda ne spune ca Dumnezeu e Universul, iar Universul exista, eu crd ca acest citat le e adresat ateilor ca sa li se arate ca Dumnezeu exista.Eu nu zic ca am citit toata Biblia ca maxim 5% din oameni pot spune ca au citit toata Biblia si nici atunci nu putem fi siguri ca au inteles bine mesajele.Adevarul nu va fi cunoscut niciodata in totalitate.Eu nu zic nici ca exista nici ca nu exista Dumnezeu va las pe voi sa decideti, dar Iisus a existat va spun sigur.Acum faceti si voi legatura.Biiblia ne vb in pilde, iar Iisus ne spune ca e fiul lui Dumnezeu.De fapt nu e fiul lui Dumnezeu esate tot o pilda, prin care Dumnezeu ne spune ca isi sacrifica propriul fiu pentru.noi,adica n comunica ca ne iubeste foarte mult.Fiind ca Iisus si tatal ceresc sunt unul si acelasi si impreuna cu Sf. Duh formeaza Universul adica un intreg acesta e si simbolul fam.toti membrii formeaza un intreg.Deci Iisus a fost trimis ca si profet.Si prin minunile din Biblie de fapt ne arata ca e iubeste, nu poate nimeni dovedi ca le-a savarsit, dar Biblia in sine e dovada ca Dumnezeu exista si ne iubeste.Aceasta e concluzia la care eu am ajuns.
Eu sunt crestin si cineva spune pe-aici ca nu stie cati crestini au citit si o carte de biologie sau altceva, iar pe acela il informez ca eu sunt unul din cei care au citit. Iar Dumnezeu ne-a dat orgene ca sa functionam noi si ca sa intelegem puterea si totodata iubirea lui fata de noi.
Ne aflam in cel mai dezvoltat secol intelectual si nimeni nu a pus problema astfel.Parese ca nimeni din cei care ies zilnic pe post nu e capabil sa spuna macar o jumatate din solutia care ne conduce la adevar. E pentru. asta spun eu aici.
Cine poate si vrea sa inteleaga e ok cine nu asta e.

| DemonicBlood a răspuns:

Nu cred in Biblie sau in Dumnezeu, biserica practic sustine niste povesti de acum 2000 de ani, facute de niste oameni superstitiosi cu IQ mai mic de 35, ei cand vedeau o tornada ziceau ca a aparut un zeu si ca trebuie sa il pupe in fund ca sa nu ii omoare! Asta e doar un mit care s-a tinut in viata datorita superstitiei oamenilor! Daca exista Dumnezeu inseamna ca savureaza suferinta oamenilor. Daca el exista si e asa "bun" de ce munca oamenilor de o viata este distrusa? De ce sunt loviti de catastrofe naturale? De ce mor de boli grave care se raspandesc an de an? Asta pentru ca nu exista! Terra a fost formata prin "BingBang" adica coliziunea dintre doua planete iar prin noroc pe o bucatica de piatra se afla un microorganism de pe alta planeta, acesta s-a dezvoltat in mici organisme care au inceput procesul omului din microorganism->crustaceu-->peste-->reptila-->mamifer-->maimuta-->om. SI PUNCT.

| CristianD12 a răspuns:

Cercetarea scripturilor, recomandata de insusi Hristos, se refera la cercetarea cartilor Vechiului Testament pentru a intelege cele ce se fac in Noul Testament. Cat despre acele "evanghelii scoase" trebuie sa stii ca ele au fost excluse inca de la inceput de oameni avizati. Cand zic asta ma refer la scrierile Sf. Parinti ai sec. 2-3(care mentioneaza doar 4 evangelii - asa cum sunt si azi - si restul scrierilor(epistolele + apocalipsa) din care, in unele lucrari sunt omise o epistola sau alta).
Excluderea lor(a evangheliilor scoase) s-a facut prin ne-mentionare(in cea mai mare parte din cazuri) si nu prin interzicere, datorita aparitiei in acele scrieri(numite apocrife) a unor fapte inventate sau rau percepute prin relatarea lor orala catre autor.
Totul se intampla cu 100-200 ani inainte de proclamarea crestinismului ca religie de stat(392). Deci motivele politice sau de manipulare a populatiei cad, bine stiind ca la acea vreme(sec. 2-3) crestinismul era o religie persecutata atat de evrei cat si de pagani.

| ylyutasv a răspuns:

''' la naiba cu pocaiti,,,,, cam asa esti tu