| muffy1 a întrebat:

Am observat un lucru ingrijorator la userii crestini pe site, legat de biblie si de cuvantul din biblie. nu se mai face diferenta intre biblie, care e o carte despre dzeu, si dzeu insusi, sunt puse la egalitate, este tendinta, ori crezi tot ce e in biblie ori nu crezi in dzeu, biblia e scrisa de mana lui dzeu nu de oameni, si cel mai iportant: DACA CEVA DIN REALITATE CONTRAZICE BIBLIA, REALITATEA TREBUIE IGNORATA IN FAVOAREA BIBLIE
intrebarea e: de ce?
biblia a fost scrisa de om, in incercarea de a explica lumea si pe dzeu, si a fost revizuita si re-revizuita, cati din cei care iau biblia drept singur adevar stiu ca la convetia de la Niceea din secolul 4, atunci cand capii bisericii catolice si ortodoxe au ales ce sa lase in biblie, 4 evanghelii au fost lasate si 16 au fost eliminate, cam ciudat pentru o carte scrisa de mana unui zeu nu de om.
sau mai important, de ce ajungeti sa fiti fundamentalisti cand ultimii 3 papi, 2 fiind papa Ioan Paul al 2-lea si papa Benedict, INCULZAND capii bisericii ORTODOXE au tinut special sa mentioneze pentru credinciosi ca biblia nu e carte scrisa de zei ci e carte scrisa de om, nu e o carte istorica ci e o colectie de pilde si trebuie luata ca o ghidare morala pentru viata, si au spus ca toate lucrurile supranaturale din ea trebuie luate ca atare, nu au fost 7 zile, nu a fost un potop global, si daca realitatea spune ceva trebuie pusa REALITATEA inainte, si lucrul acesta nu contrazice existenta unui dzeu si nici macar a lui iisus, nu perturba cu nimic credinta
si la fel, faza ca nu credeti in evolutie ca biblia nu zice, iar, tot aceiasi capi ai bisericilor crestine au spus ca e indicata acceptarea evolutiei, papa Benedict descriind evolutia ca o intelegere profunda asupra realitatii si modelul creationist absurd, la fel facand si biserica ortodoxa. si la fel nu contrazice existenta unui dzeu acest lucru
de ce ati ajuns sa nu mai faceti diferenta intre zeul vostru si cartea despre el? de ce luati miscarea fundamentalista din america care spune ca tot ce e in biblie e singurul adevar si stiinta minte drept mentalitate a vostra, cand chiar biserica ortodoxa la un loc cu cea catolica considera fundamentalismul gresit si primitiv si mincinos? si de ce alegeti sa eliminati realitatea pe baza contrazicerii cu o carte scrisa de oameni primitivi care incercau sa inteleaga un zeu, si o puneti pe picior de egalitate cu insasi zeul despre care scrie. chiar de ar disparea biblia, dzeu ar exista in continuare in caz de exista, si credinta voastra nu ar fi deloc mai mica.
P. S. la fel observ tendinta de a spune ca toti cei care cred in evolutionism sunt atei. am zis mai sus viziunea bisericii asupra evolutiei, mai vreau sa precizez faptul ca si in america, fundamentalistii sunt o minoritate, majoritatea crestinilor accepta evolutia, in restul tarilor cu populatie crestina, cei mai multi crestini cred in evolutiei si majoritatea celor care cred in evolutie sunt crestini, chiar si mari nume de azi in biologie si mari oameni de stiinta ce se ocupa cu studiul evolutiei sunt crestini si cred in Dzeu, lasati faza cu ateismulsi evolutia, ca daca toti sunt atei, atunci in afara de idiotii fundamentalisti din SUA toata lumea ar fi atee

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

1) Biblia este o carte despre 4 zei.
V.T.-are treabă cu un zeu handicapat mintal numit D-zeu.
N.T. este cu Iisus, un om - zeu, relativ ciudat cu o sănătate mintală foarte discutabilă.
Mai apar 2 zei :
1) Dumnezeu Tatăl și
2) Duhul Sfânt
despre care nu se dau informații.
Mai apare și o zeitate secundară Satana.
2) Nu poți să fi și creștin și să crezi în teoria evoluției.
Poți să fi parțial creștin și să crezi în teoria evoluției.

| MMihai a răspuns:

1) Biblia este o culegere de basme și de minciuni voluntare, și nu are nici o treabă cu nici un d-zeu.
2) tot cea ce este corect și contrazice biblia, golește acestă culegere de bazaconii și basme infecte de credibilitate.
3) Creaționismul bibliei, este opus evident evoluționismului.

| muffy1 explică (pentru MMihai):

Tocmai asta ziceam mai sus,. ca nu e opus, in afara de fundamentalistii americani, toata biserica crestina indiferent de e ea catolica sau ortodoxa il accepta, si considera creationismul doar niste pilde nu realitatea, mi se pare mai degraba nu poti fi crestin de nu accepti evolutia, si iei partea unei foarte mici minoritati de fanatici, marea majoritate a crestinilor inteleg ce e biblia de fapt si nu o iau drept carte istorica si de stiinta...dar de aceea am intrebat pe site, ca aici vad ca aproape toti o iau drept unica carte din lume, si nimic in afara de ea nu e adevarat, ciudat fiind ca nu suntem in america

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Cartofi fierti.

| Bogdan727 a răspuns:

Poi mai bine sa asculti biblia decat realitatea pentru ca realitatea e inselatoare iar biblia zice adevarul.Si poti fi crestin si sa crezi si in teoria evolutiei poti sa crezi in molecule sa crezi ca ne tragem din maimute si multe altele da toate acestea exista si sunt 100% reale doar ca trebuie sa stii ca Dumnezeu a creat toate acestea si ne-a dat noua oamenilor puterea de a gandi si de a dinstinge intre bine si rau. Iar stiinta si Dumnezeu nu se suprapun pentru ca Dumnezeu a creat si stiinta si tot iar el a creat-o ca noi sa intelegem anumite lucruri. Daca ateii cred mai mult in teoria evolutiei este problema lor dar asta nu inseamna ca noi crestinii nu putem sa credem si in stiinta si toate lucrurile minunate pe care Dumnezeu lea creat si ni lea oferit e ca si cum ai spune ca daca eu cred in stiinta si in teoria evolutiei mas inchina la Albert Einstein.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lunga intrebarea, eu nu inteleg ce castigi cu asta? ori urasti biserica? ori esti frustrat?

| muffy1 explică (pentru anonim_4396):

Nu urasc, si frustrat nu sunt deloc, fata de alti atei care numa injura cand aud biserica, ca am vazut multe raspunsuri pe site de genu, nu am nici o problema cu faptul ca oamenii cred in un zeu, chiar mi se pare un lucru bun
dar nu inseamna ca nu trebuie sa imi pese de ignoranta celorlalti, ma afecteaza si pe mine cum afecteaza toata lumea, nimic din ce am zis in intrebare nu e gresit, cu toate astea vezi ca la crestinii de pe site singura sursa a lor de informare e miscarea creationista din america, si chiar biserica de care apartin cei care scriu pe site o considera imorala si falsa deoarece aduce conceptii primitive, si am zis ca sa fi ignorant e una, eu am adus niste argumente de ce nu trebuie sa fii indoctrinat in un hal ridicol, acum, de decide cineva sa fie in continuare, aici chiar e problema lui, nu mai e ignoranta, e doar prostie